Ako na obnovu starého zveráka

Ako na obnovu starého zveráka

Ak budujete dielňu, zvyčajne sa vyplatí siahnuť po starých náradiach z blšieho trhu alebo zo zberne a venovať trochu času ich obnove. Napríklad zhrdzavenú klasiku York možno kúpiť za dobrý peniaz takmer kdekoľvek. Pri troche trpezlivosti sa to oplatí.

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 3 hodiny
náklady: 4 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 4 €
(skutočná spotreba)
 odmasťovacie prípravky od 2,54 €
acetón technický, 1 l/2,54 €, Würth Brâkleen, 400 ml/6,30 €
• uvoľňovacie prípravky od 3,60 €
napr. Den Braven Uvoľnovač skrutiek a hrdze za 4,19 €, Univerzálne mazivo WD-40, 100 ml/3,60 €
• odhrdzovač 1,40 €
napr. Kittfort Odhrdzovač, 0,5 l
• náterové hmoty od 7,40 €
napr. Primalex antikorózny základ, 0,75 l/7,40 €, Primalex Vrchná farba na kov a drevo, 0,75 l/7,40 €
• brúsivo 0,60 €
brúsny papier P80, P120

NÁRADIE A POMÔCKY
• oceľová kefa
 štetec
 maliarske misky
 maskovacia páska

PRACOVNÝ POSTUP

1. KEFOVANIE Oceľovou kefou odstránime hrubé nečistoty, aby sme získali prehľad, v akom stave zverák je. Odkrývame nánosy prachu, korózie a tuku.

2. DEMONTÁŽ Otáčame vratidlom, kým sa nám nepodarí úplne vyskrutkovať prednú pohyblivú zvierku. Ak narazíme na odpor, pomôžeme si primazávaním.

3. ČEĽUSTE Zo zvierok odmontujeme čeľuste. Zhrdzavené skrutky nemá význam namáhať silou, pomôžeme si uvoľňovacím mazivom s obsahom MoS2.

4. ODMASTENIE Handrou namočenou v acetóne odstránime nánosy olejov, tukov a vazelíny z vonkajších častí zveráka. Prepracujeme sa tak ku skorodovanému kovu.

5. VYČISTENIE Zo závitového mechanizmu odstránime prestarnuté mazivo. Možno ho rozpustiť v ľahkom čerstvom mazive alebo použiť citrusový odmasťovač.

6. ODHRDZENIE Bezoplachovým odhrdzovačom odstránime koróziu. Drobné časti doň namočíme, väčšie opakovane pretierame štetcom. Korózia zmení farbu.

7. BRÚSENIE Ošetrený povrch prebrúsime, aby sme z neho odstránili uvoľnené zvyšky farby. Časti bez povrchovej úpravy preleštíme.

8. OLEPENIE Maskovacou páskou prekryjeme mechanizmy a časti, ktoré zostanú bez finálnej povrchovej úpravy. Dôkladne pritlačíme. foto: Marcela Gigelová

9. PRIMER Štetcom nanášame základnú antikoróznu farbu. Tá v dvoch vrstvách vytvorí bariéru proti vlhkosti a spojovací mostík pre krycí film.

10. NATIERANIE Na vyzretý primer natierame kryciu farbu určenú na kov. Volíme odolný syntetický náter, ktorý znesie mechanické namáhanie.

11. KOMPLETOVANIE Odstránime pásky, nanesieme do skrutkového mechanizmu vazelínu, zverák opätovne zložíme a uvedieme v dielni do prevádzky.

Zverák

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, 11/2014 JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. komornik62 says:

  tak z montazou tohoto zveraka by som sa nechvalil.takto namontovat zverak na stol, moze len amater, alebo maliar, natierac, ktory so zamocnickou robotou sa nestretol ani v rychliku.

  1. Nie je tam namontovaný ale len položený!

   1. No veď preto,lebo zverák by mal byť namontovaný tak že pokiaľ upneme niečo čo bude smerovať nadol tak stôl nesmie zavadzať, pevná čelusť zveráku keď priložime olovnicu musí presahovať hranu stola a čo sa mi v praxi (40r.) osvedčilo je vložiť medzi zverák a stôl platňu hrubú aspoň 6-10mm. a to tak že bude prevrtaná spolu aj zo stolom a hlavy skrutiek prevlečieme cez zverák platňu a pracovnú dosku stola a zospodu dáme podložky s väčšou plochou a dotiahneme matky. Je dobre keď táto platňa je dlhšia až za zverák aspoň o 15-20cm a tam môžme navŕtať ešte dva otvory a priskrutkovať platňu z pracovnou doskou stola, tak zverák získa väčšiu stabilitu.Potom môžme vo zveráku robiť a ohýbať aj hrubší materiál, mám to odskúšané z praxe.

   2. Ešte som zabudol na jednu dôležitú vec a to je výška umiestnenia zveráku od podlahy. Zverák by mal byť namontovaný v takej výške, že pokiaľ sa postavíme k stolu lakeť ruky položíme na vrchnú časť čeľuste zveráku, ruku zatvoríme v päsť tak táto päsť by nám mala siahať pod bradu, pokiaľ je zverák nízko treba podložiť pod nohy stola vhodné podložky, pokiaľ je zverák vysoko to je ten horší prípad je vhodné spraviť z dreva rošt pri pracovný stôl,alebo odrezať z nôh stola.

   3. Peter, ta prva poznamka je ok, ale tato je hlupost na entu. Neviem kolko merias, ale postav sa k stolu a urob to, co si napisal. Ja meriam 198 cm a podla teba by bol zverak vo vyske okolo 1,5 metra. Uz si mal nieco vo zveraku v takejto vyske ?

   4. Takže tvoju odpoveď som si prečítal až teraz a reagujem na ňu, nejedná sa o žiadnu hlúposť, ver mi som vyučený strojný zámočník a pri zveráku som prestál aj celú pracovnú dobu, a takto som pracoval zhruba 20r. pokiaľ sa nechceš unaviť nevhodným umiestnením zveráku tak je to tak ako píšem ,ja meriam 170cm a výšku čeľustí zveráku mám od podlahy 112cm ,takže pri výške 198 by to mohlo byť tak max. okolo 125-130cm,lebo čím je človek vyšší tak má aj dlhšie ruky takže mohlo by to byť tak,neviem prečo píšeš 1,5m to sa nezakladá na pravde. Najhoršie na tom je to pokiaľ uvedený zverák používajú viaceré osoby s rôznou telesnou výškou,tam potom treba voliť nejaký kompromis.

   5. Ešte dodám jednú skutočnosť, v dielni nepoužívam uhlovú brúsku nakoľko sa mi nepáči neporiadok a prach ktorý spôsobuje, preto mám vonku taký ťažší prenosný stolík a na ňom mám zverák,ktorý používam iba na upevnenie materiálu pri rezaní,alebo obrusovaní a tento zverák má výšku čeľustí od podlahy 75cm, takto mi to vyhovuje, mierny predklon, trochu rozkročené nohy pre lepšiu stabilitu pri práci s uhlovou brúskou.

   6. To ako načo je dobre natierať liatinovy zverak?

   7. Je krajší. 🙂

 2. komornik62 says:

  vlastne on je len natrety, len teraz som si vsimol.

 3. To je navod ako pre debilov

  1. presne. a este je ten navod aj nafigu.

   ved to rozoberiem vsetko (aj podstavec), obrusim poriadne hrncekovym kartacom v uhlovejbruske az do kovu, co treba odmastnim (skoro hocicim), ocistim zavity

   natriem zakladnou farbou (asi lepsie cervenou zakladnou, no nie?, ked na to ide cervena vrchna), potom vrchnou

   namazem zavity a vsetko otocne

   zlozim

   hotovo

   p.s. najlepsia je ta fotka z brusnou hubkou… to naozaj s tymto niekto bude brusit ten drsny odliaty povrch?

   pomooooooooc!

 4. napriek peknemu vyslednemu vzhladu musim autorskemu paru vytknut fuserstvo.

  ked ste si uz dali tolku pracu, mali ste oddelit otocne telo zveraku od podstavca, vycistit spoj a natriet kazdu cast zvlast. pretretim cez spoj tela s podstavou (a s tym spojenym vniknutim farby do spoja) ste znicili moznot natacat zverak okolo zvislej osi

 5. zverak je na pracu,nie na okrasu.

 6. zrovna minuly tyzden som renovoval zverak kasper 150,ktory som kupil na inzerat a predtym moj stary york 150 ,kde som si aj obejdnal cistonove originalne celuste york. tie zveraky teraz vyzeraju ako nove ,rozobrate boli nakomplet hole casti ako napriklad rukovat vybrusene a vylestene zvysok natrety kladivkovou farbou ,z tohoto co vidim na fotke mi je na zvracanie dokonca ani spodna otocna cast nebola odmontovana a bolo to rovno v zlozenom stave nagebrene farbou .autor necha sa radsej venuje inym veciam ktore mu idu..

 7. toto bol naco dobry clanok? autor ani nevie ako ma vlastne zverak vobec fungovat

 8. Ak chcete vidieť, ako sa to robí poriadne, pozrite si na YouTube videá profíkov. Napríklad „my mechanics“. Samozrejme, aj keď nemáte sústruh, frézu a pieskovanie, si viete doma zrenovovať zverák. Tento článok mi pripadá ako „Urobíme si pizzu“ ale v skutočnosti sme robili Langoš s lečom.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.