Najlepšie stroje na boj s trávnym peklom

Zdroj: Mountfield

Spojenie trávne peklo nie je v týchto dňoch rozhodne prehnané. Tráva rastie ako divá a kosiť sa často musí aj niekoľkokrát týždenne. Ako s ňou zatočiť? Bez poriadnych strojov to nikto nedokáže.

Prvou voľbou je klasická rotačná kosačka. Vyberať môžete medzi elektrickými, benzínovými a v neposlednom rade stále populárnejšími AKU modelmi. Pri všetkých je možnosť voliť stroje s pojazdom aj bez pojazdu.

Benzínové stroje sú vhodnejšie na kosenie väčších záhrad, tie so silnými motormi bez problémov zvládnu prácu v členitom teréne a poradia si aj s vyššou a hustejšou trávou.

Elektrické kosačky sú primárne vhodné na kosenie menších plôch a menej členitých pozemkov. Sú to stroje nenáročné na údržbu, dobre ovládateľné a ľahké. Limitovaní ste vlastne len prívodom elektriny a ťahaním predlžovacieho kábla. Pri kúpe elektrickej kosačky človek v porovnaní s benzínovým strojom taktiež čosi ušetrí.

Pre tých, ktorí nechcú riešiť benzín ani elektrinu, sú určené AKU kosačky. Poháňajú ich Li-Ion akumulátory, ktoré sa dajú ľahko dobíjať. AKU kosačky sú tiché, ekologické a veľmi ľahko ovládateľné. Stačí len stlačiť tlačidlo a kosíte.

AKU kosačka Greenworks GD 60 LM 51SP s pojazdom, oceľovým šasi a záberom 51 cm. Pracuje na 60V batériu. | Zdroj: Mountfield

„Dnešné AKU rady majú obrovskú výhodu v spoločnej batériovej platforme, vďaka čomu môžete jednou batériou poháňať viacero rôznych strojov – napríklad kosačku, krovinorez, plotové nožnice, pílu, fukár a ďalšie. Stačí teda zaobstarať len jednu batériu a nabíjaciu stanicu,“ hovorí expert na AKU záhradnú techniku z Mountfieldu Karel Hromada s tým, že doba prevádzky strojov závisí od kapacity batérie. Pri kosačkách radov Greenworks či Patriot sú na výber batérie 40 a 60 V s kapacitami 2 Ah, 4 Ah a 6 Ah.

Luxus na štyroch kolesách

Kto kosí naozaj veľké a členité plochy by sa s rotačnou kosačkou skutočne nadrel. V tomto prípade je lepšie vymeniť kosačku za traktor. Záhradné traktory pokosia trávu excelentne a mnohonásobne rýchlejšie ako kosačka a pre obsluhu je práca zábavou. V podstate len točíte volantom a užívate si dunenie silného motora pod kapotou.

Pre záhrady s väčším množstvom stromov a okrasných kríkov sú výhodné obratné ridery, tam, kde potrebujete v prvom rade silu, siahnite po nadupanom traktore. Ide o robustné výkonné stroje, ktoré sa nezastavia pred ničím.

Záhradný traktor XHTY 240 4WD s pohonom 4×4, americkým motorom Briggs & Stratton s výkonom 11,67 kW a dvojnožovou kosačkou so záberom 102 cm. | Zdroj: Mountfield

Môžete mať napríklad aj štvorkolku a nadštandardné prvky výbavy ako LED svetlomety, palubný počítač, tempomat alebo komfortné nastaviteľné sedadlo s opierkami. Traktor ale zďaleka nie je len kosačka. Vďaka pripojeniu najrôznejšieho príslušenstva (vozík, zhrabovače trávy, rozmetadlo, valec, radlice atď.) z neho urobíte stroj využiteľný po celý rok.

Krovinorez nebo bubnová kosačka?

Ak sa potrebujete vydať do boja s prerastenou trávou, aj v ňom budete pomerne ľahko víťazom. Ale iba za predpokladu, že zvolíte krovinorez alebo bubnovú kosačku. Pretože to sú špecialisti na vysokú trávu.

Najväčšou výhodou krovinorezu je jeho univerzálnosť. Tá spočíva predovšetkým v možnosti výmeny strunovej hlavy za oceľové kotúče či nože. „Vďaka tomu s nimi bez problémov pokosíte okrem trávy aj kroviny, mládzu, tŕstie či nálety,“ prezrádza Martin Suchý, expert na krovinorezy zo spoločnosti Mountfield.

S krovinorezom môžete kosiť aj v oveľa horšie prístupných miestach ako sú svahy alebo priekopy. Vďaka dvojramennému nosnému popruhu a komfortnej T rukoväti sa váha stroja perfektne rozloží a práca s krovinorezom je veľmi jednoduchá.

K absolútnej špičke patria krovinorezy renomovaného európskeho výrobcu Oleo-Mac. | Zdroj: Mountfield

Na rozľahlých pozemkoch, ako sú lúky alebo sady, použite radšej bubnovú kosačku. Tie najsilnejšie modely si poradia s trávou vysokou až 150 cm!

Základom bubnovej kosačky je vystužený dvojitý žací disk, ktorý absorbuje nárazy do najrôznejších prekážok vrátane kameňov ukrytých vo vysokej tráve a zabraňuje jeho deformácii. V disku je podľa modelu ukrytých štyri až šesť špeciálnych nožov, ktoré sú uložené v zosilnenom puzdre.

Bubnové kosačky sú poháňané silnými motormi a vďaka pojazdu je práca s nimi hračkou. Komfort navyše zvyšuje aj fakt, že pokosenú trávu vám bubnové kosačky vďaka špeciálnemu navádzaciemu krytu úhľadne zložia do úhľadných riadkov a vy sa môžete rozhodnúť, ako s ňou naložíte.

Viac informácií na www.mountfield.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield SK, s.r.o.