Jesennú starostlivosť v záhrade nepodceňujte
Každý skúsený záhradkár vie, že príchodom jesene práca nekončí. Práve úsilie vynaložené v týchto mesiacoch sa najviac odrazí na budúcoročnej úrode. Nielen rastliny, ale aj pôda sa pripravuje na vegetačnú pauzu, ktorá preverí, či ste záhrade venovali dostatok starostlivosti.
Jeseň, je kľúčovým obdobím v starostlivosti o trávnik, ktorý je azda najviac namáhaný počas zimy. Pred príchodom mrazivých dní, teda koncom októbra alebo začiatkom novembra, trávnik pokoste. Rez nastavte do výšky minimálne 5 cm. „Platí, že trávnik, ktorý je vyšší, má väčšiu šancu prekonať zimu. V týchto mesiacoch sa mu nedostáva dostatok slnečného žiarenia a vyšší trávnik dokáže s touto dávkou lepšie hospodáriť,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník na záhradu z projektového marketu Hornbach.
Trávnik by ste mali zbaviť machu, opadaného lístia i trávnej plsti. Na konci vegetačného obdobia je potrebné zmeniť druh trávnikového hnojiva. Uprednostniť by ste mali tie, ktoré obsahujú veľa draslíka a menej dusíka. „Draslík spevňuje, posilňuje a zhutňuje pletivo trávy a je preto dôležitým výživovým elementom v zimnom období. Dusík má na svedomí bujný rast trávnika, ale nepodporuje jeho spevnenie, čo je najdôležitejším predpokladom na jeho prezimovanie,“ dodáva odborník z Hornbachu.
Popadané lístie je cenný zdroj živín
Stromy a kríky na jeseň zhadzujú svoje lístie. Mali by ste však myslieť na to, že popadané lístie je príliš cenný zdroj živín a nemali by ste ho len tak odstrániť. Uložte lístie do zbernej nádoby, v ktorej sa v priebehu roka premení na cenný kompost. Ten neskôr využijete na zlepšenie pôdy rastlín, ktoré sú náročné na kypré podložie bohaté na úrodný humus. Rozkladanie prírodného materiálu urýchľuje pokosená tráva či rozdrvené vetvy. Listy môžete nahromadiť aj pod kríkmi či stromami, ktoré ich budú chrániť proti vetru a chladu.
Ozdobnú trávu nepristrihujte
Starostlivosť pred príchodom zimy si žiadajú aj ozdobné traviny. Pristrihávanie ozdobnej trávy si neodkladajte na jeseň. Mohlo by mať fatálne následky. „Pri teplotách pod bodom mrazu by voda zamrzla v otvorených steblách a celý porast by poškodila. Pristrihnutie vykonávajte preto až na jar,“ radí Brychta. Pred zimou traviny previažte jutovým povrázkom alebo omotajte lykom, a takto budú dostatočne chránené proti vetru a snehu.
Živému plotu doprajte nový tvar
Aby mali stromy a dreviny počas zimy dostatok síl, myslite na ich celoročné pristrihnutie. Platí to rovnako aj prípade živých plotov, ktoré sa vám o rok odvďačia vitalitou a hustým lístím. V prvom kroku odstráňte poškodené konáre a odlomené vetvy, až potom vykonajte tvarovací rez živého plota. Po zastrihnutí by mal byť v spodnej časti širší ako v hornej, aby sa slnko dostalo do všetkých miest rovnako. Príliš veľké vetvy skracujte bezprostredne nad mladými výhonkami. Pri úprave drevín je dôležitý výber náradia. Na hrubšie konáre a hustejšie dreviny sa hodia silné nožnice na živý plot. Ručné nožnice používajte na tenšie konáre s priemerom 1-2 cm.
Chráňte citrusy i oleandre
Kým niektorým rastlinám (napr. cibuľoviny) sa v chladnejších mesiacoch darí, iné je potrebné pre zimou ochrániť. Miera ochrany závisí od konkrétneho druhu rastlín. Najviac pozornosti si žiadajú exotické a stredomorské rastliny, ktoré musíte umiestniť na chladné miesto, kde nebudú vystavené mrazu a vlhkosti. Po uložení na suché a tmavé miesto im nezabudnite dopriať dostatok vody. Zamrznutá pôda totiž podporuje ich vysychanie. Rastlinám v záhonoch a v nádobách postačí ochrana pomocou juty, tkaniny či kokosových rohoží, ktorými ich dôkladne prekryte.
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
Komentáre