Plotostrih
Zdroj: istock.com

Čím skrotiť živý plot? Pozor na nesprávny výber plotostrihu

Vybrať si vhodný plotostrih, teda nožnice na živý plot, vôbec nie je umenie. Stačí zohľadniť zopár aspektov, ktoré sme pre vás dali dohromady. Väčšie umenie je následne vedieť plotostrih správne používať.

Živý plot nie je len prirodzenou bariérou medzi susedskými pozemkami či efektným spestrením predzáhradky. Je to aj živý ekosystém – bydlisko pre vtáctvo, vetrolam, prirodzený zachytávač prachu (čiže je mimoriadne vhodný na výsadbu pri rušnej ceste) a poskytuje majiteľom súkromie aj bez toho, aby museli svoj dom ohradiť betónovým múrom. Niektorých možno prekvapí aj bezpečnostný aspekt – živý plot vytvorený zo správne zvolených drevín (napríklad tŕnistý dulovec či ruže) je takmer nepreniknuteľnou zábranou.

Dôležité však je dopriať mu pravidelnú údržbu, a to od výsadby. Ideálne je vysadiť živý plot na jeseň a hneď sa aj porozhliadnuť po vhodnom náradí a pomocníkoch pri údržbe (často bývajú pred zimou výpredaje a viete výrazne ušetriť).

Podľa čoho sa orientovať pri výbere plotostrihu?

Veľkosť živého plota (dĺžka), druh (listnatý, ihličnatý), ale aj to, kde váš dom či záhrada stojí, sú aspekty, ktoré by ste nemali prehliadať. Hoci toto náradie vyťahujeme z garáže či kôlne raz, maximálne dvakrát do roka, nesprávny výber vám dokáže pekne znepríjemniť prácu.

Pravidlá pre krásneho živého plota

 • Pri reze dodržiavajte kónický tvar, to znamená, že plot by mal byť v spodnej časti o niečo širší ako navrchu, pri výške 1 m by mala byť jeho spodná časť o 10 centimetrov širšia ako horná.
 • Pri reze postupujte vždy odspodu nahor.
 • Údržbu živého plota rezom začnite v druhej polovici júna, predtým však skontrolujte priestor medzi konármi, či v hniezdach stále nie sú mláďatá vtákov, ak áno, práce ešte odložte.
 • Živý plot sa spravidla reže raz do roka, ak chcete rezať dvakrát, režte v júni a potom v auguste.
 • Na ploty z opadavých listnatých druhov vytiahnite radšej nožnice – vyhnete sa tak prerezaniu listov, ktorých okraje začnú hnednúť a schnúť a plot bude pôsobiť neesteticky (opadavé druhy sa režú iba raz do roka, v júli).

Aký plotostrih je vhodný na váš živý plot?

Aj lacnejší model vie výborne urobiť svoju prácu, treba ho však vedieť správne používať. Zásadné sú rozdiely v pohone – podľa toho sa treba orientovať. Ceny sa následne líšia aj podľa jednotlivých značiek, ktoré poskytujú rôzny záručný a pozáručný servis – informujte sa ešte pred kúpou u špecializovaného predajcu, s ktorou značkou majú aké skúsenosti.

AKUMULÁTOROVÝ plotostrih

Akumulátorový plotostrih
Akumulátorový plotostrih | Zdroj: shutterstock.com

Využitie

 • Keďže má integrovanú nabíjateľnú batériu, môžete ho používať kdekoľvek a kedykoľvek, dokonca existujú aj menšie modely, ktoré ovládate jednou rukou.
 • Hoci samotný výrobný proces akumulátorových plotostrihov nie je ekologický, pri práci následne nevypúšťajú žiadne emisie a sú tak šetrnejšie k životnému prostrediu.
 • Akumulátorový plotostrih je vhodný aj pre začiatočníkov – nemusíte sa báť prerezania kábla či výraznejšej údržby ako v prípade motorových modelov.

Vhodné podmienky

 • Akumulátorový plotostrih nevyžaduje údržbu, ak nerátame čistenie po použití, dá sa používať okamžite, stačí mať len nabitú batériu.
 • Nutné je využívať plotostrih len pri suchom počasí a rezať preschnuté rastliny, akumulátorový plotostrih skladujte v suchom prostredí chránenom pred vplyvom vlhkosti.
 • Je vhodný na využitie pri všetkých druhoch živých plotov (vždyzelené, neformálne opadavé…), treba však zohľadniť adekvátny výkon najmä pri prerastených plotoch.

+ Flexibilita

Vďaka integrovanému akumulátoru vás nič nezastaví – môžete rezať plot aj na konci záhrady bez prívodu elektrickej energie alebo si zobrať plotostrih na chatu bez starostí.

+ Žiadne výpary

Na rozdiel od benzínového motora akumulátorový plotostrih nevypúšťa žiadne emisie a vy si tak naozaj užijete prácu na čerstvom vzduchu.

+ Tichý chod

Akumulátorový plotostrih je spravidla tichší než ten s benzínovým motorom, preto je vhodný napríklad do radovej zástavby, aby ste čo najmenej rušili susedov.

– Výdrž

Ak máte naozaj veľký a dlhý živý plot, vyberte si model s dvomi akumulátormi, aby ste po vybití jednej batérie mohli bez prerušenia pokračovať v práci.

ELEKTRICKÝ plotostrih

Elektrický plotostrih
Elektrický plotostrih | Zdroj: shutterstock.com

Využitie

 • Elektrický plotostrih vyžaduje neustály prívod elektrickej energie, vhodný je preto na prácu okolo domu, chaty či garáže, kde nie je problém s dosiahnutím na elektrickú zásuvku.
 • Pri práci vás nič nevyruší, dokáže bežať desiatky minút v kuse a pri práci sa ani príliš nenamakáte, má spravidla výrazne nižšiu hmotnosť než motorové a akumulátorové modely, ktoré majú ťažkú vstavanú batériu.

Vhodné podmienky

 • Sucho, sucho a ešte raz sucho, elektrický plotostrih využívajte výlučne pri suchom počasí a režte vegetáciu, ktorá je dokonale preschnutá.
 • Pozor na kábel – ak využívate predlžovací kábel, myslite na bezpečnosť – nielen samotný plotostrih, ale celý prívodný kábel musí byť v suchu.
 • Aby ste sa vyhli nechcenému prerezaniu kábla, nikdy nenechávajte kábel zamotaný medzi konármi, vždy musí visieť voľne pod plotostrihom.

+ Bezúdržbový

Na jeho chod nepotrebujete nič, len elektrinu a je stále 100 % pripravený na prácu kedykoľvek, nepotrebuje takmer žiadnu údržbu, len dôkladné čistenie.

+ Ľahký

Je ľahký a veľmi dobre sa s ním manipuluje aj ľuďom so subtílnejšou telesnou konštrukciou. Vďaka nízkej hmotnosti s ním dokážete pracovať dlhšie.

– Neflexibilný

Potrebujete jednoducho elektrickú zásuvku alebo poriadnu predlžovačku, inak sa nepohnete.

Dobrý tip: Skúste požičovňu

Požičať si dnes náradie nie je nič výnimočné. Špecializované požičovne nájdete v každom väčšom meste, mnohé predajne záhradníckych potrieb túto možnosť ponúkajú za naozaj výhodné ceny. Ak si nie ste istí, ktorý plotostrih je pre vás vhodný, jednoducho si požičajte model, po ktorom pokukujete, a podrobte ho testovaniu.

Plotostrih s BENZÍNOVÝM MOTOROM

Plotostrih s benzínovým motorom | Zdroj: shutterstock.com

Využitie

 • Profesionáli a skúsení domáci majstri spravidla siahnu po plotostrihu s benzínovým motorom – je výkonný, nič vás neobmedzuje v pohybe a pri práci, no na druhej strane bývajú tieto modely ťažšie a náročnejšie na údržbu.
 • Aby vám benzínový motor dlho vydržal, spýtajte sa už pri kúpe na pravidelnú údržbu.
 • Najvýkonnejšie motorové plotostrihy si poradia aj s tenšími konármi, takže ich môžete využiť nielen pri údržbe živého plota (akéhokoľvek), ale aj pri reze stromov a krov.

Vhodné podmienky

 • Spravidla môžete použiť bežný benzín a nemusíte ho riediť s olejom, vždy sa však informujte už pri kúpe na vhodné palivo.
 • Benzínový motor tvorí pri práci splodiny a je hlučnejší, preto jeho využitie zvážte napríklad v tesnom susedstve či v radovej zástavbe, chráňte si pri práci sluch.
 • Ak ste plotostrih s benzínovým motorom dlhšie nepoužívali, nechajte ho pred prácou pár minút zahriať chodom na prázdno.

+ Žiadne obmedzenia

Natankujete palivo do nádrže a už vás nič neobmedzuje. Plotostrih s benzínovým motorom môžete využívať kdekoľvek aj tam, kde nie je elektrina. Nezastaví ho ani mierne vlhké počasie.

– Väčšia hlučnosť a výpary

Benzínový motor je hlučnejší a stroj pri práci zapácha. Chráňte si preto sluch a prípadne použite aj respirátor (pri dlhšej práci).

Dobrý tip: Všetko už pri kúpe

Už pri samotnej kúpe si nechajte v špecializovanej predajni vysvetliť, aký druh paliva potrebujete a ako správne motor čistiť a udržiavať.

Prehľad plotostrihov na živé ploty
Prehľad plotostrihov na živé ploty

Text: Zuzana Tureková
Foto: isifa/schutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si z našich zvýhodnených ponúk predplatného časopisu Urob si sám a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje