brusky pre amaterov i profesionalov i
Galéria (5)

Brúsky pre amatérov i profesionálov I

Pri opracovaní dreva, kovu či plastov, prípadne pri delení rôznych materiálov sú nenahraditeľnými pomocníkmi brúsky. Uľahčujú a zefektívňujú prácu nielen domácim majstrom, ale aj montážnikom či pracovníkom vo výrobných závodoch. Výrobu nábytku, opracovanie zváraných konštrukcií, delenie ocele či dlaždíc a podobne si bez nich, jednoducho, nevieme predstaviť. Kvalitnú brúsku potrebuje každý domáci majster.

Galéria

Pri prvom – hrubom brúsení s väčším úberom materiálu využijeme vibračné brúsky s prevodovkou, ktorá dokáže znížiť otáčky, a teda počet kmitaní na 12 000. Možno využiť aj brúsny tanier (veľká prednosť brúsok), ktorý sa dá predĺžiť čelným klinovitým alebo obdĺžnikovým nadstavcom. Brusivo sa na takýto tanier môžeme upevniť z oboch strán, z vrchnej aj zo spodnej, takže možno zároveň brúsiť oboma stranami. Príkladom takéhoto použitia je brúsenie lamelovej okenice alebo rôznych štrbín.

V prípade, že vibračný pohyb do všetkých strán nie je na požadovanú prácu vhodný, týka sa to napríklad brúsenia zábradlí či držadiel, možno použiť lineárnu brúsku. Pohonný mechanizmus vykonáva vibračný pohyb len v jednom smere, takže môžeme použiť brúsne dosky rôznych prierezov a brúsiť aj spomínané problémové plochy. Väčšina výrobcov má vo svojom programe brúsne dosky, ktoré si používateľ môže vytvarovať do požadovaného tvaru a potom naň upevniť brúsny list. Predávajú sa ako kváder z peny, ktorá sa dá upraviť zrezaním. Efektívnejšie je upevniť brúsny papier na opracovávaný materiál a brúsnu dosku na ňom vybrúsiť na požadovaný tvar. Následne upevníme brúsny list na prispôsobenú brúsnu dosku. Dosiahneme presne taký tvar, aký potrebujeme.

Patria medzi brúsky s menším úberom. Sú jednými z najmenších elektrických ručných náradí vôbec. Pre malú veľkosť a nízku hmotnosť sa používajú na brúsenie hrán a finálne opracovanie nábytku, prebrúsenie spojov sadrokartónových dosiek. Vo veľkej miere sa používajú v automobilovom priemysle na brúsenie lakov, farieb, tmelov. Plochu opracovávajú prostredníctvom brúsneho papiera, ktorý kmitá veľmi veľkou frekvenciou – pri najväčšom výkone až 20 000-krát za minútu. Brusivo – brúsny list – má tvar obdĺžnika, v ktorom sú otvory určené na odsávanie odbrúseného materiálu. Brúsky majú síce integrovaný filter a turbínu na odsávanie prachu, ale pri dlhšom používaní brúsky sa odporúča používať odsávacie zariadenie. To šetrí nielen brusivo a stroj, ale aj naše zdravie. Brusivo je na tanieri pripevnené suchým zipsom. Pri jeho upevňovaní treba myslieť na to, že brúsnym papierom nesmieme zakryť otvory, ktoré slúžia na odvádzanie prachu.

Na hrubé brúsenie
Samostatnou kapitolou medzi pásovými brúskami sú pásové pilníky. Konštrukciou síce pásové brúsky nepripomínajú, slúžia však na rovnaký účel. Brúsny pás poháňa hnací valec v hlave stroja cez kladku malého priemeru na prednom konci vymeniteľného ramena pri pásoch so šírkou 6, 12, 16 a 19 mm. Pásová jednotka s hlavou a ramenom býva spravidla výkyvná, čo prispieva k optimálnemu výberu polohy pri práci. Brúsny pás sa samočinne napína a nie je potrebné sa neustále uisťovať, či je napnutý. Svojou konštrukciou je predurčený na prácu na ťažko prístupných miestach, na obrusovanie ornamentov dreveného zábradlia, obrusovanie rámov, vybrusovanie drážok a dutín, kam sa dá len ťažko dostať s pilníkom alebo rašpľou. Samozrejmosťou sú elektronicky nastaviteľné otáčky (od 1 350 do 3 800 ot./min), čo umožňuje obrusovať nielen drevo, ale aj kov, plasty, keramiku či iné materiály.

Vibračné brúsky
Vyznačujú sa efektom tzv. samoostrenia. Ten zabezpečuje, že jednotlivé kryštáliky brusiva sa pri brúsení nezaobľujú a netupia, ale sa z nich pomaličky odlamujú drobné čiastočky. Práve odlamovaním je zaručené to, že na brusive vždy vznikajú nové ostré hrany, ktoré dokážu efektívne brúsiť až do ich úplného spotrebovania kryštálov, a tak sa mnohonásobne predlžuje životnosť brúsneho pásu. Problém by mohol nastať pri brúsení starých farieb a lakov – brusivo by sa mohlo rýchlo zaniesť. Výrobcovia brúsnych prostriedkov mysleli aj na to, preto sú brúsne pásy určené na túto prácu potiahnuté povlakom, ktorý zabraňuje predčasnému zalepeniu zŕn obrusovanou vrstvou farby. Zväčša je ním stearát vápnika s antistatickou úpravou. Na jednoduchšiu orientáciu a rozoznávanie jednotlivých typov brusív je zavedené označovanie: červená farba označuje brusivo určené na opracovanie dreva, modrá označuje brusivo na kovy, čierna na betón a omietky, žltá na farebné kovy a biela na lepivé nátery. Pri kúpe brusiva si však treba dávať pozor, pretože farebné označenie nie je u všetkých výrobcoch jednotné, preto si jeho význam treba overiť.

Pilníky

Na rozdiel od uhlových alebo priamych brúsok sa používajú prevažne na opracovanie dreva, len v malej miere na odstraňovanie hrdze a nečistôt kovov. Pri opracovaní dreva majú zo všetkých bežne používaných brúsok najväčší úber – odoberanie až 12 g materiálu za minútu. Preto sa zväčša používajú na hrubé opracovanie dreva; jemné brúsenie a leštenie je v kompetencii vibračných alebo excentrických brúsok. Ako brusivo slúži „nekonečne“ dlhý pás so šírkou 60 až 105 mm a  rýchlosťou je 230 až 400 ot./min. Samozrejmosťou pri  týchto brúskach je elektronická regulácia otáčok, ktorá nám umožňuje prispôsobiť otáčky opracovanému materiálu.

Text: Ing. Miroslav Dobias
Foto a kresby: Bosch, Fein, Proma, Würth
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje