Testovali sme stolovú vŕtačku

testovali sme stolovu vrtacku

V našej redakčnej dielni sme otestovali HOBBY STROJ, ktorý svojou výbavou a presnosťou ukázal, že v porovnaní s tradičnými vŕtačkami MÁ NIEČO NAVRCH. Má však aj svoje OBMEDZENIA, o ktorých by ste mali vedieť.

Presná aj v rukách amatéra

Elektronická výbava je výborná. Pomáha dosiahnuť presné opracovanie materiálu aj neskúsenému domácemu majstrovi. Krížový laser vymedzí stredový bod obrábania, LED svietidlo osvetlí pracovnú plochu a jediný pohľad na displej prezradí, ako hlboko sa nástroj zanoril pod povrch materiálu. Viac toho nepotrebujeme vedieť ani vtedy, ak musíme dosiahnuť presnosť pri osádzaní eurozávesov do nábytkových dvierok.

Na displeji možno sledovať otáčky i zahĺbenie.  foto: Milan Gigel

Všetko na jednom mieste

Ovládanie je sústredené na malom ovládacom paneli, ktorý pozostáva z podsvieteného displeja, trojice otočných voličov a štyroch membránových tlačidiel. Ak treba zmeniť otáčky motora či referenčný bod merania, všetko je na jednom mieste. Plány môže prekaziť iba chyba elektroniky či opotrebované membránové tlačidlo. Výrobca nechcel použiť batérie, preto stroj stratil pamäť na referenčný bod merania.

Nábytkárska presnosť

Pevné prichytenie stolíka k stĺpiku, minimálna vôľa vŕtačky a súosové vreteno sú predpokladom na presnú prácu. Presvedčili sme sa o tom pri niekoľkých nábytkárskych projektoch, kde sme ocenili nielen paralelný doraz, ale aj rýchloupínaciu svorku, pre ktorú je priemer pracovného nástroja 40 mm skutočným stropom.

Presnosť je zárukou nominálneho priemeru otvoru.

Prisilná pružina?

Nastavenie výšky či hĺbkového dorazu sú presné, pohodlie sa však vytráca pri viac ako 30-milimetrovom zahlbovaní nástroja. Aby vratná pružina nevytiahla nástroj z materiálu, musíme použiť obe ruky na prechytenie otočnej rukoväte. Vratný mechanizmus nemožno ani zaaretovať, ani vypnúť. Chce to cvik, kým sa stroj naučíme ovládať jednou rukou.

Nechýbajú rektifikačné skrutky

Nikde sme nenašli rektifikačné skrutky, ktorými by sa dali korigovať odchýlky od kolmosti vretena na stolík. Pravdupovediac, stroj bol od výroby presný, nepotrebovali sme ich.

Na každú prácu

Štedré, 125-milimetrové vyloženie osi skľučovadla od stĺpika je praktické pri oprave chýb v masíve s hrčami, tvarovaní roziet a čelnom frézovaní otvorov s priemerom do 40 mm pri príprave ornamentálnych kriviek na vypiľovanie.


REDAKČNÝ TEST

STOLOVÁ VŔTAČKA BOSCH PDB 40

TECHNICKÉ ÚDAJE
Príkon motora     700 W
Otáčky za minútu        200 – 840,
                                  580 – 2 500
Rýchloupínacie skľučovadlo     1,5 – 13 mm
Maximálna vzdialenosť skľučovadla od stola     287 mm
Vyloženie od stĺpika     125 mm
Vŕtací zdvih       93 mm
Úžitková plocha stola       31 × 24 cm
Výbava  krížový laser, LED osvetlenie plochy, digitálny hĺbkomer, digitálne meranie otáčok, dvojstupňová prevodovka, variátor otáčok motora
Vhodná do     stolárska dielňa

VÝHODY
+    presnosť vŕtania
+    pohodlná obsluha
+    výkon motora
+    množstvo aplikácií; pomôže pri opravách nedostatkov v drevenom masíve, kolíkovaní, opakovanom sériovom vŕtaní, osádzaní eurozávesov, tvarovaní roziet a zátok či brúsení pomocou stopkových valčekov

NA ČO DAŤ POZOR
    nemožno namontovať nadstavec na ostrohranné dlaby
    nedá sa spustiť reverzný chod či naklápať stolík
    treba si privyknúť na príliš silnú pružinu

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteHODNOTENIE
V našej redakčnej dielni nesklamala a sme presvedčení o tom, že ju budeme pravidelne používať pri našich projektoch. Uspokojí aj tých, ktorí majú na náradie vyššie nároky a sú ochotní priplatiť si za presnosť a komfort.

od 268 €
www.bosch-do-it.sk

*****

*****
líder na trhu  ***** jeden z najlepších, ktoré môžete kúpiť  ***** svoju funkciu si plní veľmi dobre  ***** svoju funkciu si plní  ***** neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte

–>

Veľký zdvih

Príjemne nás prekvapil až 93-milimetrový zdvih pri vŕtaní, ktorý by sa odstránením vratnej pružiny dal zväčšiť o ďalších 38 mm. Na vŕtanie píšťaliek, soľničiek či dekoratívnych nádobiek ako stvorené.

Rýchloupínacie skľučovadlo umožňuje pohodlnú výmenu nástrojov.

Stolík bez nakláňania

Stolíku chýbajú možnosti náklonu či vodiace rysky na presné nastavenie paralelného dorazu. Vďaka dvojici drážok je však možné skrutkami k nemu prichytiť akúkoľvek pomôcku na mieru každého projektu na opakované sériové vŕtania či vŕtanie pod uhlom.

Rýchloupínacia zvierka sa pritiahne zatiahnutím páčky.

Ostrohranné dlaby a reverz

K vŕtačke nie je možné pripojiť súpravu na ostrohanné dlaby a spustiť sa nedá ani reverzný chod motora. Na to by ste mali myslieť už pri kúpe.

Výkon nesklamal

Motoru neklesali otáčky ani vtedy, keď sme 40-milimetrový nástroj začali zahlbovať do bukového masívu. Variátor sa snaží udržať stabilné otáčky, ich pokles je pri záťaži minimálny. Pokiaľ ide o prácu s drevom, s ostrými nástrojmi sme nenašli žiadne výkonové bariéry. Iné to však môže byť pri práci s kovmi.

Prevodovka na záber a rýchlosť. foto: Milan Gigel

Malé presné pracovisko

Na stole nezaberie mnoho miesta a dokáže vykonať presnú prácu aj v prípade, že domáci majster nemá náležitý cit pre detaily. Vďaka nízkej hmotnosti ju možno odpratať zo stola do police a kedykoľvek vytiahnuť na prácu.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: autor a BOSCH
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.