Píly na domáce majstrovanie

pily na domace majstrovanie

Ručným elektrickým náradím – pílami, môžeme okrem dreva rezať aj iné materiály, ako napríklad, plast, keramiku, sendvičové panely, kovy – meď, antikoro, hliník a ďalšie. Používame kotúčové, priamočiare, pokosové a chvostové píly.

Každý z týchto strojov má svoje špecifiká a výhody, preto je pri výbere dôležité poradiť sa so špecializovaným predajcom, aby ste stroj plnohodnotne využili pri svojej práci. Dôležitým faktorom pri výbere by mal byť aj rýchly servis a dostupnosť na trhu.
Kotúčové píly

Na rýchle pozdĺžne rezy, skracovanie, či rezanie podľa vodiacej lišty nám slúžia v praxi najpoužívanejšie elektrické kotúčové píly. Môžeme nimi rezať kolmé rezy, rezy pod uhlom alebo drážkovať.

Dôležitým faktorom pri kúpe stroja s vyšším elektrickým príkonom by mala byť funkcia – obmedzovač rozbehového prúdu, ktorý zabezpečuje plynulý rozbeh stroja bez prúdového nárazu do siete hlavne pri slabšom istení elektrickej siete. Každý model musí byť vybavený aretáciou prevodu, ktorá je nevyhnutná pri výmene kotúča.

GKT 55 GCE Professional je ponorné okružná píla s presným milimetrovým nastavením hĺbky rezania, optimalizovaná na použitie s vodiacimi lištami. Okrem pílenia ňou možno hĺbiť drážky. Maximálna hĺbka rezania 57 mm a maximálny uhol pokosu je 47 °. Príkon 1 400 W, otáčky 3 600 až 6 250/min, kotúča 165 mm, hmotnosť 4,7 kg. (BOSCH)
Kotúčová píla 5704R, príkon 1 200 W/4 900 ot./min, hmotnosť 4,9 kg, hĺbka rezu pri 90° 66 mm, pri 45° 46 mm, kotúč 190 mm, súčasťou dodávky je kotúč z tvrdokovu. (Makita)Robustná kotúčová píla 5143R s veľkým výkonom (príkon 2 200 W/2 700 ot./min) a rezom do hĺbky 130 mm. Rezanie pod uhlom až do 60° (65 mm). Presné nastavenie rezu pri 0° pomocou rektifikačných skrutiek. Hmotnosť 14 kg, kotúč 355 mm. (Makita)

Rozmery kotúčov
Na trhu sa ponúkajú kotúčové píly s priemerom rezného kotúča od 165 až po 355 mm, ktoré zvládnu kolmé rezy od hĺbky 54 až do 130 mm. Pre väčší komfort má každý model možnosť pripojiť odsávaciu hadicu z vysávača alebo odsávacieho zariadenia.
Klzná spojka
Niektoré modely, najčastejšie s väčšími priemermi kotúčov napríklad 270 až 355 mm sú vybavené klznou spojkou, ktorá dokáže ochrániť motor pri zovretí (zaseknutí) kotúča v materiáli. Vďaka klznej spojke kotúč zastane a rotor sa točí ďalej. Nedôjde tak k spáleniu vinutia.
 

Súčasťou výbavy je paralelný doraz, s ním je možné rezať presné pozdĺžne rezy. Vďaka špeciálnym kotúčom možno týmito pílami rezať stále populárnejšie stavebné oplášťovacie sendvičové panely.

Priamočiare píly

Moderné priamočiare píly sú oproti pokosovým (1 700 W) a kotúčovým (1 200 W) pílam oveľa menej výkonné (príkon priamočiarych píl je okolo 600 W), ale vďaka ich konštrukcii sú neodmysliteľným pomocníkom hlavne pri dokončovacích prácach v každej dielni alebo garáži správneho majstra. Na trhu sa stretávame s dvomi konštrukčnými vyhotoveniami týchto strojov (tzv. žehličkové a hríbikové). Na rovnejšie, pozdĺžne rezy sa odporúča žehličkové držanie, pri rezaní rádiusov a otvorov je omnoho pohodlnejšie hríbikové držanie.

Priamočiare píly hlavné prednosti
Umožňujú rezať v doskách oblúkové rezy s rôznymi priemermi. Ideálne sú napríklad na vyrezávanie otvorov do kuchynských dosiek na osadenie drezov, varných dosiek a podobne, čo pri starších modeloch nebolo možné.
Predkmitom dosiahneme čistý rez
Na trhu sú aj modely so širšou výbavou ako regulácia otáčok, osvetlenie pracovného miesta alebo s tzv. predkmitom, ktorý je dôležitý pri nastavení typu rezu. Vďaka tejto funkcii je možné nastavenie pomalších, ale zato čistejších rezov, resp. rýchlejších, ale dokonalých rezov.

Priamočiara píla s orbitálnym výkyvom (predkmitom) 4350FCT, príkon 720 W, elektronický obmedzovač rozbehového prúdu a konštantná elektronika. Základnú dosku možno naklopiť na obe strany o 45°. Počet zdvihov 800 až 2 800/min, hĺbka rezu do mäkkého dreva 135 mm, ergonomická rukoväť v tvare žehličky. (Makita)Priamočiara píla 4351FCT Má podobné parametre ako 4350FCT, rukoväť je v tvare hríbika. (Makita)
Multifunkčný oscilačný prístroj Bosch PMF 10,8 LI dobre píli (kuchynské linky, drevené zárubne, parkety, medené rúrky, klince alebo skrutky). Dodáva sa s pílovým listom na drevo a kov, na hĺbkové rezanie dreva a s brúsnym príslušenstvom, výkon 194 W, akumulátor 10,8 V/1,3 Ah, čas nabíjania 1 h, 5 až 20 000 kmitov za minútu, hmotnosť 900 g. (BOSCH)

Elektrický príkon týchto priamočiarych píl sa pohybuje od 400 až cez 700 W, vďaka čomu dosahujú rezné výkony od 65 až do 135 mm (maximálna hrúbka rezaného materiálu). Vodiacu dosku, ktorá je súčasťou píly, možno nastavovať pod rôznymi uhlami vzhľadom na rovinu pílového plátku. So správnym plátkom možno rezať aj oceľ či keramiku. Ich výmena na stroji môže byť beznástrojová (klip systém) alebo pomocou imbusového kľúča.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePokosové píly

 Sú to okružné píly prispôsobené na práce presného rezania uhlov, skracovania materiálov, drážkovania a podobne. Skladajú sa z pevného stola a pohyblivej časti s kotúčom, ktorým rezaný materiál prepílime zhora nadol. Na masívnom otočnom stole so stupnicou uhlov môžeme veľmi presne nastaviť uhol rezu vo dvoch rovinách. Pri výbere musíme zvážiť maximálne rezné výkony, ktoré sa líšia z typu na typ (bežné dĺžky rezov sa pohybujú od 69 až do 363 mm). Na pohodlnú prácu sú niektoré modely vybavené laserovým lúčom, ktorý s úplnou presnosťou ukazuje vedenie rezného kotúča v materiáli. Ďalšou možnou výbavou stroja je pracovné osvetlenie. Túto môžnosť ocení obsluha v priestoroch s nedostatočným osvetlením. Súčasťou každého modelu je možnosť pripojenia aktívneho odsávania alebo zberného vrecka. Zachováme tak čistotu pracoviska.

Pokosová (kapovacia) píla LS1016, dvojstranný uhlový sklon, laser, tanier s nastavením do 52°, sklon hlavy 0 až 45°, príkon 1 510 W, 3 200 ot./min, kotúč 260 mm, hĺbka rezu pri 90° je 91 × 279 mm, hmotnosť 28,6 kg. (Makita)

Aj s cirklulárkou
V praxi sú veľmi populárne pokosové píly, ktoré poskytujú aj možnosť nekonečných rezov, to znamená, že po jednoduchej úprave (preklopení stola alebo zaaretovaní ramena pokosovej píly) máme k dispozícii malú cirkulárku, kde už nie je obsluha limitovaná dĺžkou rezu materiálu.

–>
Chvostové píly

Špeciálnejším typom v kategórii elektrických priamočiarych píl sú tzv. chvostové píly, ktoré sa udomácnili na našom trhu len pred pár rokmi. Vďaka svojej všestrannosti sa veľmi rýchlo stali populárne medzi remeselníkmi rôzneho zamerania, stavbármi či tesármi. Široký sortiment pílových plátkov pre tieto stroje im umožňuje prepíliť takmer všetko. Z dôvodu širokého využitia si vyberme pílu s beznástrojovou výmenou pílových plátkov. Rôzne modely môžu byť vybavené reguláciou otáčok a predkmitom. Osvetlenie pracovného miesta by sme ale márne hľadali. Výkonnejšie modely sa dodávajú s integrovaným antivibračným systémom pre väčší komfort práce.

Elektronická chvostová píla JR3070CT, beznástrojová výmena listu, antivibračný systém, 4-stupňový orbitálny výkyv, príkon 1 400 W, 0 až 2 800 zdvihov za minútu, výška zdvihu 32 mm. (Makita)Malá akumulátorová píla chvostovka GSA 10,8 V-LI Professional, (285 × 58 × 132,5 mm, hmotnosť 1,2 kg), na kov, plast alebo drevo. Využiteľná v oblasti dokončovacích remeselníckych prác. Napätie akumulátora 10,8 V/1,3 Ah, čas nabíjania 30 minút, frekvencia zdvihov 0 až 3,000 m–1, výška zdvihu 14,5 mm. (BOSCH)

Chvostovka – univerzálny pomocník
Využívajú sa najmä pri demolačných prácach ako napríklad pílenie – vyrezávanie starých okien, likvidácia paliet a starých automobilov – vrakov. Dokážeme s nimi rýchlo jednoducho prepíliť železné odpadové rúry, plastové, liatinové rúry a v neposlednom rade svoje opodstatnenie nájdu pri stavebných prácach, napríklad pílení tehál, či už pálených alebo odľahčených plynobetónových kvádrov. Úplnou špecialitou je využitie týchto strojov v potravinárstve. Vďaka špeciálnemu pílovému plátku z nehrdzavejúcej ocele, je možné rezať mrazené mäso, kosti…


Text: Michal Bánik, Makita
Foto a kresby:
Bosch, Makita
Zdroj: časopis Urob si sám 03/2012, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Tonyloco says:

  Čím ďalej tým viac je elektrické ručné náradie dokonalejšie, ale pomaly už nikto nič nechce robiť. Všetci chcú byť len politikmi (do práce chodia ako sa im zachce a keď sa nechce tak jednoducho nejdú, nič nerobia iba vedú prázdne reči a za to nič berú nekresťanské peniaze).

 2. Práca s drevom je moje hobby . Tieto témy sa mi páčia ale mám pocit že tu skôr ide o reklamovanie určitých značiek . Vo veľkej vätšine profesionálnych . Škoda že sa netestujú aj lacnejšie značky a rôzne pomôcky . Ako napríklad ako urobiť s hornej frézy stolovú . Ako uchytiť priamočiaru pílu od spodu stola a mať s nej stacionárnu na presné vyrezávanie . Viac sa tomu venujú české weby , popípade nemecké .

 3. Ta pokosova pila Makita neni dobra od nova nebola v poriadku nedala sa nastavit a to uz som pouzival vseliake pily Toho druhu kamaratovy skoro zlomila zapestie

  1. Ktora Maliar?
   1016l?
   Ja chcem kúpiť 1219l dúfam že s tym nebudú problémy..

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.