image 39758 25 v1
Galéria (6)

8 dôležitých úkonov pri príprave záhradnej techniky na sezónu

Sú to drobné práce, vďaka ktorým predĺžite životnosť strojov a predídete mnohým nepríjemnostiam, napríklad predčasnému opotrebovaniu mechanických častí, preťaženiu motora, a zachováte si pracovný komfort bez nárastu odporu, vibrácií a mrzutostí.

Galéria

Príprava techniky - 02_FastPlus_FieldmannFZN4002B_plotostrih
Príprava techniky - 03_shutterstock_447667942_pila
Príprava techniky - 04_Mountfield_Kosacka_brusenie_noz
Príprava techniky - 14_MilanGigel_ZavlahaGardena
Príprava techniky - 29_MakitaDolmarMS2454CE_Vyzinac

1 PREČ S NÁNOSMI

Zasušená bylinná plsť, nánosy stvrdnutej hliny a povlaky mazív naplnených pilinami a prachom nie sú iba rušivým výzorom zanedbaných strojov. Zakrývajú plochy, na ktorých môže bez povšimnutia vznikať hĺbková korózia a neraz môžu brániť aj správnemu fungovaniu strojov. Upchaté šasi kosačky neuchytí potrebný objem trávnej reziny a ani hlina, ktorá prenikla do pohyblivých dielcov strojov, neosoží ich voľnému pohybu. Možno sa vám bude zdať, že sa hráte na umyváreň, v ktorej sa snažíte pre lepšiu cenu zlepšiť vzhľad strojov pred ich predajom. V skutočnosti však robíte tú najzákladnejšiu údržbu, pri ktorej si podrobne prehliadnete každú súčiastku. Saponáty a prostriedky na uvoľnenie nečistôt sú rovnakou pomocou ako odmáčanie a kefovanie. Vyhnite sa použitiu tlakovej vody. Výbornou pomôckou je však kompresor, ktorý dosiahne do nedostupných miest.

2 PREMAŽTE POHYBLIVÉ ČASTI

Náhony, prevody, osi kolies, ovládacie lanká, vedenia, ba i styčné plochy strižných mechanizmov sa pri plynulom pohybe nezaobídu bez mazania. Čosi v priebehu sezóny vyschlo, iné ste pre zmenu vymyli alebo nečistoty nadobro vzali posledné zvyšky maziva so sebou. Pri každom spoji sa rozhodnite, aký druh mazania bude najvhodnejší. Niekde sa hodia plastické mazivá odolné proti vode, inde zasa nevysychavé silikónové oleje alebo klzné mazivá s obsahom teflónu. Každý zo strojov má špecifické požiadavky, každý výrobca upozorňuje na detaily v návode na použitie. Bola by chyba, ak by ste siahli po univerzálnom spreji WD-40, ktorý viac čistí, ako maže. Tenučký film maziva prospeje aj všetkým plastovým častiam, ktoré vizuálne ožijú a lepšie odolajú prudkým lúčom slnka. Gumu zasa oživí glycerín – bez ohľadu na to, či ide o kryt, pneumatiku alebo tesnenie.

3 OTVORTE CESTU VZDUCHU

Čo majú spoločné zberné koše kosačiek a vrecká záhradných vysávačov? Všetky fungujú naplno iba vtedy, ak dokážu rýchlo a efektívne oddeliť hnací vzduch od materiálu, ktorý zbierajú. Zaprášené, upchaté a znečistené technické textílie neprepustia toľko vzduchu ako čisté. Preto by ste ich mali raz ročne podrobiť revízii a dôkladnému praniu. Saponát na riad alebo tekutý prací prostriedok rozmiešaný v teplej vode urobí svoju prácu dokonale. Možno však bude nejaký čas trvať, kým sa vám podarí utlačené nánosy uvoľniť. Nezabudnite na vypláchnutie v čistej vode a dôkladné vysušenie, aby ste nemuseli zápasiť s povlakom plesne a húb.

4 OSTRÝ ZNAMENÁ PRIPRAVENÝ

Kosačka, plotostrih, vyžínač, lištová kosa, ale i reťazová píla dosiahnu sľubovaný výkon iba vtedy, ak ich pracovná sústava bude dokonale ostrá. I menšie zatupenie spôsobí, že motor bude pod vysokou záťažou, hoci to na pracovnom výsledku nebude viditeľné. Brúsenie je základnou úlohou, ktorá nevyžaduje veľa zručností a skúseností. Väčšina ostrí má fazetu, ktorú viete dokonale skopírovať zámočníckym pilníkom, ostria s plochým výbrusom obslúžite brúsnym kameňom alebo brúsivom nalepeným na sklenej tabuľke. Len rokmi opotrebované rotačné nože vyžadujú z času na čas vyváženie, aby ste predišli nadmernému opotrebovaniu hnacích osí.

5 SKONTROLUJTE ELEKTROPOHONY

Vyfúknete spod krytu prach kompresorom, skontrolujete neporušenosť napájacieho kábla a nazriete pod kryty, či sú uhlíky elektromotora ešte stále fit. Elektromotory nekladú na záhradkára žiadne veľké povinnosti, pretože sú z výroby uspôsobené tak, aby fungovali bez náročnej starostlivosti. Len pobyt v exteriéri a práca v prašnom prostredí môžu z času na čas privodiť nepríjemnosti. Je fajn, ak techniku skladujete v prostredí, kde nie je vysoká vzdušná vlhkosť, ktorá by mohla kondenzovať.

6 SPAĽOVACÍ MOTOR ŽIADA STAROSTLIVOSŤ

Je to ako s autom. Hoci záhradnú techniku používate nárazovo a v sezóne neabsolvuje veľa motohodín, predsa len vyžaduje, aby ste sa postarali o všetko, na čom záleží. Prezriete a vyčistíte vzduchové filtre tam, kde treba, pozriete sa na palivový filter a do prázdnej nádrže nalejete čerstvú palivovú zmes. Prekontrolujete sviečku a zotriete karbón, ktorý sa na nej usádza, prípadne dobijete batériu, ak je štartovanie elektrické. Vo chvíli, keď po prvýkrát pokusne naštartujete motor a necháte ho zahriať, čaká vás pri štvortaktných motoroch ešte výmena oleja (ak už má najlepšie časy za sebou). V domácich podmienkach nenastavíte karburátorom otáčky motora tak, aby ladili s predpísanými hodnotami výrobcu. Isté však je, že kým po prvej sezóne sa nastaveniu v servise nevyhnete, neskôr vás už tento úkon čaká len raz za dva či tri roky. Pohonný mechanizmus sa po zábehu jednoducho ustáli. Ba niektoré z nových píl majú elektronické riadenie, ktoré ustráži všetko samo.

7 NEZABUDNITE NA ZÁVLAHY

Narýchlo zbalené závlahové systémy pripomínajú viac spleť hadičiek, konektorov, dýz, ventilov a pomocných súčastí ako ucelený systém, ktorý ešte minulé leto fungoval podľa časovača závlahových hodín. Všetko vyžaduje čistenie, revíziu a roztriedenie, ak ste na to doposiaľ nemali čas. Veľkou pomocou je nádoba naplnená teplou vodou, v ktorej všetko pred triedením vykúpete. Ohriatím materiály zmäknú, špina sadne na dno nádoby a vy nájdete záľubu v tom, aby ste dali všetko do úplného poriadku.

8 NEZABUDNITE NA RUČNÉ NÁRADIE

Pomocníci s pohonom však nie sú jedinou záhradkárskou výbavou, ktorá potrebuje byť do príchodu prvých jarných prác fit. Mali by ste sa pozrieť i na ručné náradie, aby vás nezaskočili opotrebované násady, hrdzavé pracovné plochy či ostria, ktoré už nadobro stratili svoju ostrú pracovnú hranu. Pri teple piecky si v dielni dáte všetko hravo do poriadku. Na násady patrí ľanový olej, na kovové časti rastlinný a s tým, kde treba čosi pretiahnuť pilníkom alebo brúsnym papierom, si hravo poradíte. Vďaka predošlej príprave absolvujete prvý pracovný výpad vo dvore a v záhrade bez nových starostí. A ak ste vlani rozsekali predlžovačky a len narýchlo ich polepili izolačnou páskou, mali by ste zájsť do obchodu a kúpiť si náhradné. Skôr ako si poviete, že jednu sezónu s nimi ešte ustojíte.

AUTOR RADÍ

Nie je tajomstvom, že práve sezónna údržba je najlacnejšou cestou k dlhoročnej životnosti. Starostlivo udržiavané stroje si zachovajú svoje pracovné tempo a neodmietnu službu vo chvíli, keď ju budete najviac potrebovať.

Text: Milan Gigel
Foto: autor, Dolmar, Fieldmann, Fast Plus, Gardena, isifa/Shutterstock, Makita
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.