Galéria (13) Zdroj: Martin Matula

Rekonštrukcia rodinného domu do A0: Od zateplenia obvodových stien až po vykurovanie

Architekt Martin Doršic odporúča v súčasnej energetickej situácii aj pri rekonštrukciách aplikovať energeticky úsporné opatrenia, ktoré sú však technicky a ekonomicky realizovateľné.

Okná

Pripravené s odbornou spoluprácou: Ing. Michal Buzna

Je potrebné vymeniť pri rekonštrukcii domu staré okná za nové? Postačujú okná s izolačným dvojsklom alebo treba vybrať okná s izolačným trojsklom? Pozrime sa na to, čo hovorí odborník.

Pri výbere okien sa poraďte so skúseným projektantom, ktorý dokáže navrhnúť ucelený a funkčný celok, správne zasklenie a vhodný materiál na výrobu okien a zároveň pozná podmienky montáže. „Aby ste dosiahli efektívne úspory, mali by ste jednoznačne aj pri rekonštrukcii domu použiť trojsklo (ideálne v kombinácii s ostatnými úpravami, ako je napríklad zateplenie obvodového plášťa domu, zateplenie strechy, výmena vykurovacieho systému a pod.). Okná s trojsklom výrazne znižujú tepelné straty a celkové náklady na prevádzku domu, a to dokonca o 30 až 40 %. Rozdiel v cene medzi dvojsklom a trojsklom je pritom iba asi 15 %. Trojsklá sú však ťažšie a hrubšie, takže niektoré štíhle profily môžu mať problém s ich únosnosťou a so zasklievaním,“ radí Ing. Michal Buzna, vedúci zákazníckeho servisu a produktový manažér spoločnosti INCON.

Okná s trojsklom
Okná s trojsklom výrazne znižujú tepelné straty a celkové náklady na prevádzku domu o 30 až 40 %. | Zdroj: INCON

Treba pri výbere okien do A0 domu zvažovať počet komôr?

Počet komôr v okne má vplyv na jeho tepelnoizolačnú funkciu, ale nemal by to byť jediný rozhodujúci faktor, ktorým sa pri výbere okna riadiť. Výsledná tepelná izolácia okna je totiž kombináciou stavebnej hĺbky, umiestnenia oceľovej výstuhy v ráme okna, počtu komôr a konštrukcie komôr. Ak má päťkomorový profil dostatočnú stavebnú hĺbku, má dodatočné zateplenie komôr, resp. vhodne umiestnenú oceľovú výstuhu, môže byť vhodný aj na pasívny dom. Na druhej strane šesťkomorový profil s nízkou stavebnou hĺbkou môže mať horšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Ak izolačné sklá už neplnia svoju funkciu, mali by ste vymeniť staré okná za nové.

Pomôžu montážne a tesniace pásky?

Dať na staršie okná pásky, a tým zlepšiť ich tepelnoizolačné vlastnosti, určite nie je systémové riešenie. Hoci sa to v minulosti pri starých drevených oknách realizovalo, efekt a účinok tohto opatrenia bol otázny.

Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností starších okien niekedy stačí vymeniť tesnenie. Mnoho výrobcov však už nemá k dispozícii tesnenia na staršie typy plastových okien (staršie ako 20 až 30 rokov). „Ak takéto tesnenie nie je alebo ak máte zle fungujúce okná, ktorých izolačné sklá už neplnia svoju funkciu, lebo vnútri skiel sa nenachádza žiaden plyn (argón), je vhodné vymeniť staré okná za nové. Nové okná nespĺňajú len požiadavky súčasných technických noriem, ale sú aj kvalitatívne na podstatne vyššej úrovni,“ vysvetľuje Michal Buzna.

Aký vplyv má na energetickú hospodárnosť domu montáž?

Okno bude správne fungovať a plniť svoju funkciu, iba ak bude správne napojené na zvyšok stavby. Nesprávna montáž môže znehodnotiť aj tie najkvalitnejšie okná. Montáž okien treba zveriť montážnikom s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí sa orientujú v najnovších trendoch. Súčasné montážne štandardy sa od tých z minulosti značne odlišujú. Kľúčové je najmä správne osadenie profilu do okenného otvoru.

„Absolútnou samozrejmosťou je montáž na pásky, keď je montážna pena z vonkajšej strany ešte dodatočne chránená paropriepustnou páskou, ktorá odvádza vlhkosť do vonkajšieho prostredia. Z vnútornej strany je zas chránená parozábranovou páskou, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do spojovacieho materiálu (PUR peny). Takto ošetrená pripájacia škára okna je vzduchotesne uzavretá. V prípade použitia tzv. komprimačnej expanznej pásky treba overiť, či do interiéru smeruje správna časť pásky,“ upozorňuje Michal Buzna.

Praktický tip

Energeticky úsporné okno

Plastové okno Incon Design predstavuje alternatívu k hliníkovým oknám pri zachovaní vlastností PVC. Vyhovuje súčasným nárokom na energeticky úsporné domy – súčiniteľ prechodu tepla okna je Uw = od 0,69 W/(m2 . K). Tepelnoizolačné vlastnosti okna ešte zlepšuje možnosť zasklenia do hrúbky až 70 mm. Má štíhly minimalistický vzhľad. Vyrába sa s predsadeným alebo rovným krídlom v širokej škále farieb. Kovanie s tromi bezpečnostnými bodmi zaisťuje až 4x väčšiu odolnosť proti vypáčeniu v porovnaní s bežnými oknami. Okno je tvarovo stále a odolné proti krúteniu. V kombinácii s izolačným trojsklom poskytuje základ úsporného bývania.

Energeticky úsporné okno
Zdroj: INCON

Strešné okná

Pripravené s odbornou spoluprácou: Marek Petrík

Minimálne hodnoty, ktoré je potrebné splniť pri parametroch okien v šikmej strešnej konštrukcii, určuje v súčasnosti platná norma STN 73 0540-2+Z1+Z2:2019.

Požadovaná hodnota súčiniteľa prechodu tepla pre okná sa líši podľa sklonu strechy. V praxi to znamená, že je vo väčšine prípadov potrebné vyberať strešné okná so súčiniteľom prechodu tepla Uw ≤ 1,0 W/(m2 . K). Ešte nižšie hodnoty Uw možno dosiahnuť zapustenou montážou, pri ktorej je strešné okno osadené o 40 mm hlbšie v strešnej konštrukcii oproti štandardnej montáži. Zapustená montáž môže zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti okna až o 10 %. Okrem toho zapusteným spôsobom montáže strešného okna sa docieli aj elegantnejší vzhľad strechy.

Z hľadiska energetickej bilancie je dôležitá tiež optimálna poloha okna v streche a jeho profesionálna montáž. Dôraz treba klásť najmä na kvalitné napojenie strešného okna na všetky vrstvy strešného plášťa. Pri použití modernej tepelnej izolácie, akou je napríklad nadkrokvová izolácia z PIR panelov, je vhodné využiť zapustenú montáž strešného okna a okenný rám izolovať pomocou zapusteného lemovania.

Strešné okná v spálni
Pre tento konkrétny projekt odporučili odborníci strešné okná Velux z radu Štandard Plus s energeticky úsporným trojsklom s Uw = 1,0. | Zdroj: Martin Matula

Solárne zisky a orientácia na svetové strany

Väčšie solárne zisky počas zimných mesiacov možno dosiahnuť umiestnením okien na slnečné strany. Strešné okná s trojsklom orientované na juh, východ či západ majú pozitívnu energetickú bilanciu. Ich solárne zisky viac ako kompenzujú tepelné straty, preto ich inštalácia znižuje potrebu energie na vykurovanie. Pri strešných oknách orientovaných na juh je však dôležité nezabúdať na kvalitné vonkajšie tienenie, ktoré zabráni prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch, napríklad ľahkou vonkajšou roletou na solárny pohon.

Pomocou strešných okien zároveň zaistíte rovnomerné presvetlenie interiéru až do hĺbky dispozície. Najmä orientácia strešných okien na dve svetové strany umožňuje omnoho lepšie využiť denné svetlo tam, kde je to potrebné. Tiež poskytuje možnosť priečneho prevetrania, ktoré je omnoho efektívnejšie. Na slnečnú stranu strechy sa odporúča orientovať priestrannejšie miestnosti s možnosťou efektívnej výmeny vzduchu. Ventilácia sa zabezpečí priečnym prevetraním a komínovým efektom.

„V súčasnosti je v domoch možné aplikovať rôzne obnoviteľné zdroje energie. A tak možno dosiahnuť energetickú triedu A0 bez toho, aby sa musel investor pri výbere strešného okna obmedzovať. Môže si tak vyberať strešné okná podľa benefitov, ktoré majú pre neho prioritu, napríklad benefit jednoduchej údržby vďaka samočistiacej vrstve. Zároveň sa môže rozhodnúť pre ďalšie okná, čím získa väčšie množstvo denného svetla. Nesmieme totiž zabúdať ani na normu denného osvetlenia budov, ktorá vyžaduje kvalitné presvetlenie až do hĺbky dispozície,“ hovorí architekt spoločnosti VELUX Marek Petrík.

Zateplený rodinný dom
Zatepľovacia súprava BDX, hydroizolačná fólia BFX a parotesná manžeta BBX zabezpečujú ideálne napojenie na strešnú konštrukciu, eliminujú tepelné mosty v okolí okien a zaisťujú tesnosť. | Zdroj: Martin Matula

Rekonštrukcia domu zo 60. rokov

Na docielenie optimálnej úrovne denného svetla bol zameraný aj návrh podkrovia rekonštrukcie rodinného domu v Šali v rámci projektu RenovActive, ktorý využíva kombináciu strešných okien. „Jednak sa zvolili rôzne veľkosti podľa potreby svetla v jednotlivých miestnostiach a jednak sa menili typy okien vzhľadom na orientáciu na svetové strany. V priestoroch smerovaných skôr na sever, SV, SZ sú prémiové okná s trochu lepším zasklením a lepším súčiniteľom prechodu tepla okna Uw. Tie, ktoré smerujú na južnú a juhovýchodnú stranu, majú štandardné parametre,“ opisuje rekonštrukciu Marek Petrík.

V každej miestnosti je aspoň jedno okno vybavené motorickou jednotkou, ktorá umožňuje jeho diaľkové ovládanie. Strešné okná na slnečných stranách strechy majú vonkajšie markízy, ktoré v lete znižujú teplotu v interiéri, vďaka čomu celoročne udržiavajú v dome tepelný komfort. Reguláciu denného svetla zabezpečujú rolety z vnútornej strany strešných okien.

Pri osadení strešných okien do betónovej škridly sa zvolila zapustená montáž, aby okno úplne lícovalo s krytinou. Okno je osadené v strešnej konštrukcii nižšie o 40 mm. „Je tu použitý kompletný montážny systém, ktorý okrem strešného okna zahŕňa aj lemovanie, ostenie a montážne doplnky. Vďaka nim sa okná správne napojili na všetky vrstvy strešného plášťa, teda nielen na škridly, ale predovšetkým na hydroizolačnú fóliu, tepelnú izoláciu okolo okna aj na parotesnú fóliu,“ dopĺňa Marek Petrík.

Na poslednej strane sa s odborníkom venujeme výberu efektívneho vykurovania.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.