Strešné okná v kuchyni
Zdroj: Velux

K zlepšeniu duševného zdravia môže prispieť denné svetlo

Dostatok prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu pozitívne vplýva na duševnú pohodu Slovákov. Aj toto je jedno z dôležitých zistení, ktoré priniesol prieskum slovenskej agentúry 2muse.

V čase, kedy sa začínajú naplno prejavovať dôsledky pandémie na duševnom zdraví Slovákov je potrebné premýšľať nad tým, ako ho zlepšiť. Jedným z riešení je pravidelný kontakt s denným svetlom.

Za dobrú náladu vďačíme aj hormónu šťastia

Na našu náladu vplývajú okrem našich myšlienok aj okolité vplyvy a tiež hormonálna aktivita. „Serotonín, ktorý je známy ako hormón šťastia, je nesmierne dôležitý pre fungovanie nášho tela a mysle. Jeho rola v našom tele je skutočne komplexná, ale zjednodušene môžeme povedať, že reguluje náladu, spánkový cyklus, termoreguláciu a apetít. Vedci doteraz skúmajú rolu serotonínu v rámci ľudského zdravia a psychiky, ale čo vieme je, že jeho dysfunkcia môže byť spojená s úzkosťou, depresívnou náladou, ťažkosťami so sústredením a poruchami spánku,“ hovorí psychologička Denisa Debrecká.

Svetlý interiér vďaka strešným oknám
Zdroj: Velux

Súvislosť medzi denným svetlom a duševnou pohodou

Európania trávia až 90 % času v interiéri, čo sa prejavuje vysokým percentom prípadov depresií – viac ako 7,2 % obyvateľov Európskej únie trpí depresiou. Niektoré štúdie navyše dokazujú, že úzkosť je prepojená s množstvom vitamínu D v tele – jeho dostatok napomáha k zníženiu jej symptómov.1

Vitamín D je veľmi dôležitý a pomáha nám pri regulácii našej nálady, energie a spánku. Nedostatok vitamínu D je spojený s výkyvmi nálad, pocitmi úzkosti, a taktiež so zábudlivosťou. Dostatočný pobyt na prirodzenom svetle je teda dôležitý pre naše fyzické i psychické zdravie, a taktiež napríklad pre optimálne fungovanie v práci či počas štúdia,“ uzatvára Denisa Debrecká.

Prenikanie denného svetla cez strešné okná
Zdroj: Velux

Interiér plný denného svetla si naplánujte už v štádiu projektu

Pri stavbe domu alebo jeho rekonštrukcii je potrebné myslieť na dostatok denného svetla už v štádiu projektu. Spôsobov, ako ho dostať pod šikmú alebo plochú strechu, je hneď niekoľko a prináša ich aj spoločnosť VELUX. Dánska firma sa dôležitosti denného svetla a čerstvého vzduchu venuje už viac ako 80 rokov.

Viac nájdete na www.velux.sk.

Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

1Jaddou, H. Y., Batieha, A. M., Khader, Y. S., Kanaan, S. H., El-Khateeb, M. S., & Ajlouni, K. M. (2012). Depression and anxiety symptoms in people with epilepsy: A community-based study. Epilepsy & Behavior, 23(3), 291-297.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.