pravdy a myty o zateplovani
Galéria (6)

Pravdy a mýty o zatepľovaní

V dnešnej dobe si už takmer každý z nás uvedomuje, že najúčinnejšou ochranou našich domácností pred neustále rastúcimi cenami za vykurovanie je zateplenie budov. Pri riešení problémov v praxi však stále mnohí nemajú dostatok potrebných vedomostí. Je to spôsobené aj tým, že veľa „zaručených“ faktov, ktoré medzi verejnosťou kolujú, sa zakladá na polopravdách a niekedy dokonca až nezmysloch. Bohužiaľ, takýto zmätok nám niekedy spôsobujú odborníci s nedostatočnými informáciami, často aj  samozvaní. Prinášame vám najčastejšie tvrdenia, ktoré vás môžu ľahko popliesť na ceste k pohodlnému, zdravému a úspornému bývaniu.

Galéria

1. Zatepľovanie je len moderný a populárny trend
Vybavenie nových i starších domov vrstvou tepelnej izolácie nie je spôsobené žiadnou módnou vlnou. Množstvo plynu a elektriny, ktoré dnes naše príbytky spotrebujú nedokážeme v budúcnosti dlhodobo zabezpečiť. A napriek vývoju moderných technológií stavebný materiál, ktorý by sám o sebe dokázal udržať komfortnú teplotu v budove bez toho, aby nezabral z jej pôdorysu viac ako pol metra po celom obvode, zatiaľ neexistuje.

2. Stačí zatepliť severnú stenu
Projekt zatepľovania je potrebné navrhnúť a realizovať komplexne, čiastkové riešenia nemajú zmysel. Teplo z budovy uniká odvšadiaľ, ak zateplíte len jednu stranu fasády, bude odchádzať cez ostatné konštrukcie, okná, strechu či podlahu. Tento proces sa podobá vytekaniu vody z deravého vrecka – ak zapcháte jednu dierku, bude kvapalina unikať cez tie ostatné ešte silnejším prúdom.

3. Hrúbka izolácie 7 cm úplne postačí
Nedá sa všeobecne povedať, aký typ a hrúbka izolačného materiálu sa hodí na každú stavbu. Tieto údaje musí posúdiť a  navrhnúť odborník individuálne pre konkrétny dom. Na hrúbke a druhu tepelnej izolácie sa šetriť neoplatí. Najväčšiu časť rozpočtu celkovej obnovy budov tvoria fixné výdavky spojené so  stavebnými a lešenárskymi prácami, a dalšie komponenty zatepľovacieho systému (lepidlo, sieťka, kotvy, omietka…) takže zvýšená cena za hrubší izolačný materiál celkové náklady významne neovplyvní. Investícia do zateplenia je na niekoľko rokov a pri vyššej hrúbke izolantu dokáže budova ušetriť viac na nákladoch za vykurovanie a teda aj doba návratnosti sa skracuje.  Treba pripomenúť, že pre kvalitu zateplenia nie je dôležitý len rozmer izolačnej vrstvy, ale aj jej schopnosť tepelne izolovať, ktorá sa vyjadruje koeficientom prestupu tepla ƛ (lambda). Štruktúra niektorých materiálov skrátka spôsobuje, že izolujú v rovnakej hrúbke lepšie ako iné. Výrazným príkladom je novinka od Knauf Insulation, fasádna minerálna doska FKD S. Vďaka špeciálnej orientácii vlákien dokáže ušetriť 10 % z hrúbky použitého materiálu  pri dosiahnutí výborných tepelnoizolačných vlastností (ƛ  = 0,036). Minerálna doska FKD S je vhodná na zateplenie starších budov, ako aj novostavieb.

4. Na panelové domy sa používa polystyrén
Takéto pravidlo mohli mnohí z nás odpozorovať z praxe, nie je však podložené žiadnou normou. Polystyrén i minerálna vlna rovnako dobre spĺňajú podmienku tepelnej izolácie. Prednosťou minerálnej vlny je jej protipožiarna bezpečnosť – nehorí ani nešíri plameň. Práve pre jej zaradenie v triede reakcie na oheň A1 (označenie pre nehorľavý materiál), prikazuje norma jej použitie pri dodatočnom zatepľovaní budov  vyšších ako 22,5 m. Fasádna doska FKD S taktiež výborne pohlcuje vonkajší hluk, čo ocenia predovšetkým tí, ktorí bývajú v blízkosti železnice či dopravných uzlov. Niektoré stavebné firmy uprednostňujú polystyrén kvôli ľahšej manipulácii, táto výhoda je však zjavná pre realizátorov. Minerálne dosky sú flexibilné a výborne sa prispôsobujú lokálnym nerovnostiam stien aj pri zložitých tvaroch, čím zabraňujú vzniku netesností, ktoré vedú k vytváraniu tepelných mostov. Vlákna minerálnych dosiek sú tiež chránené proti vlhkosti, teda neabsorbujú vonkajšiu „vzdušnú“ vlhkosť  a tiež majú výbornú priepustnosť vodných pár, čím stena domu získa priedušnosť a dom „dýcha“.

5. Minerálna vlna je dvakrát drahšia ako polystyrén
Takéto tvrdenie odradilo už mnohých investorov pri výbere izolačného materiálu.  Minerálna vlna má síce o niečo vyššiu cenu ako polystyrén, ale celkové náklady na zatepľovanie budovy s rovnakou povrchovou plochou pri jej použití sú len o cca  20 % vyššie ako pri izolácii polystyrénom. Pri voľbe izolácie a zvažovaní investície by majitelia domov nemali zabúdať ani na jej dlhodobú životnosť a vysokú tvarovú stálosť. Tieto parametre totiž užívateľom v budúcnosti mierne zvýšené náklady spoľahlivo vynahradia.

{video_start}
UserFiles/File/stavba-a-rekonstrukcia/zateplenie-fasada/pravdy-a-myty-o-zateplovani-921/knauf_30s.mp4
{video_end}

www.knaufinsulation.sk
Zdroj: KNAUF INSULATION, s.r.o.
–>

  1. Trubadur says:

    Tento clanok skor myty rozsiruje ako vysvetluje. Lambda nie je sucinitel prestupu tepla ale tepelna vodivost. Mineralna vlna nepohlcuje vzdusnu vlhkost, hehe, samozrejme, ved s nou nema kontakt, ale pekne papa zatekajucu vodu poza zateplovaci system pri odflaknutej robote, napr. pri atike. Dom zatepleny vlnou „dycha“! Tak to je asi najvacsia sprostost v tomto clanku… Vlhkost z interieru unika najprv vsetkymi jednoduchsimi sposobmi, teda hlavne netesnostami okolo ramov okien, najmae v parapetnej casti, ale uplne najvacsi objem sa vyvetra predsa otvorenym oknom. Stenou, ktora „dycha“ prejde z celkoveho objemu vlhkeho vzduchu iba 3%! Plesne su v bytoch preto, lebo ludia su setrilkovia a radsej ziju v zaprdenych bytoch, namiesto toho, aby si narazovo vyvetrali. A vlna so svojou reakciou na ohen je sice A1, ale treba si uvedomit, ze zateplovaci system a jeho material je uzavreta struktura, takze aj na polystyren ma plamen promlem sa dostat. Navyse pri haseni pridu poziarnici a napumpuju do baraku a fasady tolko tlakovej vody, ze fasada z vlnou je znicena aj na miestach, kde povodne poziar ani nebol. Voda stecie skarami medzi panelmi do fasady a mate smolu. Nasiakne to a mozte uz len cakat, kedy to zleti dole… Polystyren to nenaberie a voda stecie na najnizsie miesto a vytecie spod systemu von… Mineralne vlny ako izolacie neboli povodne vobec navrhnute na kontaktne zateplovacie systemy, ale na prevetravane fasady s rostami a obkladmi. Lenze firmy zacitili prachy aj v tomto segmente zateplovania, tak vyrobili tuhsie mineralne zateplovacie dosky a rozpravaju o nich sprostosti a ohovaraju polystyren… Je mi z toho na grc…

    1. Anonym says:

      takže, ak by som sa mala rozhodnúť medzi minerálnou vatou a polystýrenom, ta mi radíte polystýren … pán Trubadur….Chcem si dať postaviť drevodom a potrebovala by som radu..polystýren alebo min. vata…dakujem

      1. Mravec says:

        Jednoznacne vatu. Polystyren max do vysky zakladu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje