Chata v lese
Galéria (6) Zdroj: Knauf Insulation

Ako zatepliť staršiu drevenicu

Rozmýšľali ste, že by sa zišlo zatepliť vašu obľúbenú drevenicu, ale neviete ako na to? Nikto nechce fasádu drevenej chaty natrieť omietkou, takže je to úplne iný projekt, ako zateplenie rodinného domu. Poradíme vám, ako na to.

Galéria

Zakladanie prevetrávanej fasády
Chata v lese
Klasická chata s dreveným plotom
Drevenica v horách
Fasáda prevetrávaná

Väčšina chát a chalúp má pôvodnú fasádu obloženú drevom či lícovkami a často tiež “trpia” problémami so zvýšenou vlhkosťou obvodových múrov. Odborníci neodporúčajú zatepľovať drevenice kontaktným spôsobom. „Pri kontaktnom zateplení chaty by mohol vzniknúť problém s neodvetranou vlhkosťou a výsledná povrchová úprava je výstužná vrstva s tenkovrstvovou omietkou, čo dreveniciam vôbec nesvedčí,“ hovorí Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation.

Klasická chata s dreveným plotom
Zdroj: Dreamstime

Riešenie pre drevenice

Oveľa vhodnejší je prevetrávaný systém fasády. Na rozdiel od kontaktného, pri ktorom sa lepí izolácia priamo na fasádu, sa pri prevetrávanom upevní na stenu nosný rošt, do ktorého sa tepelná izolácia vloží a prípadne ešte ukotví. Medzi vonkajším obkladom a roštom vzniká neprerušená vzduchová medzera, ktorá dokáže odvetrávať vlhkosť. Povrchová úprava prevetrávaných fasád na chatách sa rieši väčšinou vodorovne orientovaným dreveným obkladom, ktorý ideálne chráni stavbu pred poveternostnými podmienkami a zároveň zapadá do okolitého horského alebo dedinského prostredia. Navyše by mali chalupy a chaty ostať v kontakte s prírodou a preto by na ich izoláciu mali byť použité ekologické materiály, napríklad minerálna vlna na báze ECOSE technológie. Dobre prepúšťa vodné pary a preto je ideálna na použitie pri stavbách s vlhkými stenami.

Zakladanie prevetrávanej fasády
Zdroj: Knauf Insulation

Ako postupovať

Ku každej drevenici treba pristupovať individuálne podľa jej konštrukčného systému, väčšinou však majú na fasáde drevený obklad v rôznom štádiu opotrebenia. V prvom kroku treba pôvodný obklad odstrániť a vymeniť okná za nové, najlepšie drevené, aby ladili. Niektoré konštrukcie môžu mať medzi stĺpikmi starú 20 až 30-ročnú izoláciu, keď je na pohľad nekompaktná, je vhodnejšie ju vymeniť za novú s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. „Hrúbka steny je tu limitovaná, takže výborná lambda aspoň 0,035 W/m.K je tu len vítaná. Ak je to väčšia rekonštrukcia, tak odporúčam odstrániť aj obklad z vnútornej strany a aplikovať parozábranu medzi izoláciu a vnútorný obklad,“ radí Vladimír Beňo.

Fasáda prevetrávaná
Zdroj: Knauf Insulation

Potom sa na existujúcu vonkajšiu stenu vodorovne naskrutkuje drevený alebo kovový rošt. Hrúbka roštu by mala zodpovedať minimálne hrúbke izolantu, ktorým chceme steny dotepliť. Do vzniknutého vodorovného roštu sa vkladajú tepelno-izolačné dosky, je ich nutné prekryť vysoko difúznou fóliou. Táto fólia je schopná prepúšťať vlhkosť smerom z interiéru do exteriéru a zároveň chrániť tepelnú izoláciu a aj samotnú stavbu pred dažďovou vodou, ktorá môže eventuálne prejsť cez obklad fasády. Nasleduje zvislý rošt, na ktorý sa potom inštaluje obklad. Vzduchová medzera vzniká medzi difúznou fóliou a zvislým roštom.

Aby správne fungovala, musí mať v spodnej časti otvory ktorými sa bude nasávať suchý chladný vzduch a v hornej bude vychádzať zohriaty vlhký vzduch. Tieto otvory musia byť zabezpečené ochrannou mriežkou proti hmyzu a hlodavcom. Vzduchová medzera tak slúži v letných mesiacoch ako chladenie, takže nedochádza k prehrievaniu stavieb. Navyše prevetrávaný systém fasády zlepšuje akustiku vnútorných priestorov, kde sa chce každý cítiť komfortne a oddýchnuto. Aby sme neubrali z vnútorného priestoru drevenice, je praktické zatepliť strechu nad krokvami.

Viac na www.knaufinsulation.sk

Zdroj: PR článok Knauf Insulation, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje