12 rad ako usetrit pri stavbe domu 2.cast
Galéria (7)

12 rád ako ušetriť pri stavbe domu (2.časť)

Je zrejmé, že pri veľkej sume, akú stavba obvykle zhltne, sa dá aj veľa ušetriť, dá sa však aj veľa prerobiť. Je preto dôležité vedieť šetriť na správnych miestach, a nešetriť na tých nesprávnych.

Galéria

stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
stavba, rodinný dom, rady, pozemok, porovnanie
Rada siedma: Prirodzené riešenia bývajú najlacnejšie
Aby vás nielen stavba, ale ani budúca prevádzka domu nestála viac než je nevyhnutné, mal by váš dom v prvom rade dokázať využiť to, čo sa ponúka – napríklad pasívne solárne zisky cez dostatočne veľké, južne orientované zasklenia alebo čiastočné zahĺbenie do svahu na ochranu pred chladným severným vetrom. Niekedy stačí vhodne navrhnúť dispozíciu domu vzhľadom na svetové strany a veľkosť a umiestnenie okien a vaše budúce náklady na vykurovanie môžu byť rádovo nižšie. (A sme vlastne znovu pri projekte.) Samozrejme, netreba zabúdať ani na letné tienenie – náklady na klimatizáciu vedia totiž s rodinným rozpočtom poriadne zamávať. Aj tu môžu byť prirodzené riešenia – napríklad presah strechy – dostatočne účinné a rozhodne lacnejšie než technické. Najmä architekti, ktorí majú skúsenosti s navrhovaním nízkoenergetických a energeticky pasívnych domov, sú zvyknutí zaoberať sa týmito aspektmi stavby veľmi dôkladne.

Rada ôsma: Šetrite na doprave a buďte nekonvenční

Pri výbere stavebného materiálu alebo systému sa väčšinou riadime pocitmi, tradíciou, aktuálnym trendom či skúsenosťami známych, niekedy sa však oplatí pozrieť sa na svoju voľbu aj z inej stránky. Ak nemusíte, neinvestujte zbytočne do dopravy stavebného materiálu – aj na tom možno ušetriť. Ak je napríklad vo vašom blízkom okolí píla a stavebná firma, ktorá má skúsenosti s drevostavbami, určite o dreve ako stavebnom materiáli uvažujte.

Aj ďalšie stavebné materiály možno viete za pomerne lacný peniaz získať v blízkom okolí alebo dokonca na svojom pozemku – mám na mysli hlinu či slamu. Tradičné stavebné materiály a postupy totiž začína akceptovať aj moderné stavebníctvo, i keď zatiaľ najmä to s prívlastkom ekologické. A hoci sa mnohým pri slovnom spojení ekológia v stavebníctve ježia chlpy na krku, ak chcete ušetriť, byť predpojatý určite nie je rozumné.
–>
Rada deviata: Myslite prakticky aj komplexne
Ak budete hľadať inšpiráciu, všímajte si domy aj v kontexte s okolím a užívateľmi. Napríklad ak máte čas, silu a ste urbárnik alebo máte z iného dôvodu prístup k lacnému odpadovému drevu, oplatí sa vám kúriť moderným kotlom na drevoplyn. Ak však bývate na predmestí a dochádzaním do práce strávite denne viac než dve hodiny, toto pre niekoho lacné riešenie určite nebude pre vás dobrou voľbou. Aj pri výbere vykurovacieho systému sa preto spoľahnite na odborníkov, a najmä na sedliacky rozum.

Rada desiata: Nezabúdajte, že aj čas sú peniaze
O tom, že čas sú peniaze, ste už určite počuli, a v tejto súvislosti sa dá povedať, že rýchla stavba = úsporná stavba. Najmä ak nebudete stavať svojpomocne alebo sa budete na stavbe podieľať len minimálne, zvažujte pri výbere stavebného materiálu či systému aj to, ako dlho stavba potrvá. Avšak nielen montované stavebné systémy, ale aj jednoduché riešenia (tvarovo či dispozične) môžu stavbu zrýchliť. Jednoduchý tvar domu, s minimom komplikovaných detailov a nedoriešených technologických uzlov je teda výhodný aj z tohto hľadiska.

Rada jedenásta: Nebuďte skeptickí, ale starostlivo počítajte

Dnes je v ponuke množstvo moderných technológií, ktoré dokážu využívať obnoviteľné, a najmä lacné zdroje energie – solárne kolektory, tepelné čerpadlá, fotovoltické panely či vetracie systémy so spätným získavaním tepla z odpadového vzduchu (rekuperáciou). Je preukázané, že každý z nich dokáže výrazne znížiť náklady na prevádzku domu. Nové technológie však nie sú práve lacné a ponuka je široká. Vybrať si teda nie je jednoduché, najmä ak vám každý z výrobcov vie názorne vyčísliť, za koľko rokov sa vám vyššia investícia do jeho technológie vráti na usporených nákladoch. Dôležité však je neskĺznuť ku komplikovaným kombináciám a spočítať si naozaj všetky náklady (napríklad nielen na kompletné zariadenie, ale aj na jeho celú inštaláciu a uvedenie do prevádzky). Aby sa nahradili všetky tepelné straty domu a ohrial sa dostatok vody, projektanti zvyknú navrhnúť kombináciu niekoľkých úsporných zdrojov tepla. Pri príliš komplikovanom systéme s viacerými zdrojmi sa však môže suma za obstaranie a inštaláciu vyšplhať tak vysoko, že sa návratnosť stane otáznou. Aj tu sa oplatí držať pravidla, že najjednoduchšie riešenie bude zrejme v konečnom dôsledku aj najlacnejšie.

Rada dvanásta: Spoľahnite sa na vyladené systémy
Výhodou ucelených stavebných systémov sú vymyslené detaily a odskúšaný, rýchly postup prác. Výsledkom je obvykle overená kvalita, a teda aj menej problémov v budúcnosti. Hoci systémové riešenia – či už ide o hrubú stavbu, vykurovanie alebo zateplenie – bývajú drahšie, v konečnom dôsledku nákupom jednotlivých komponentov nemusíte ušetriť. Zháňanie lacnejších náhrad vás určite bude stáť čas aj peniaze na dopravu, navyše bude potrebné vymyslieť množstvo detailov, aby ste ich spojili do želaného celku (v systémoch bývajú vyriešené a celok je funkčný). A to znamená navyše čas aj peniaze na stavbe.

A nakoniec ešte jedna rada navyše: Dobre fungujúci dom je vlastne dobre navrhnutý systém
Pri hľadaní inšpirácie si vždy všímajte súvislosti a vnímajte domy ako ucelené systémy. Nemôžete len tak zobrať z jedného toto, z druhého ono, pretože v dome rôzne veci navzájom súvisia a každá stavba musí fungovať ako celok. Voľbu vykurovacieho systému a zdroja tepla napríklad môže ovplyvniť nielen celková tepelná strata domu, ale aj jeho dispozícia či orientácia, utesnenie, spôsob vetrania, pasívne solárne zisky alebo akumulačná schopnosť zabudovaných materiálov… Ak budete chcieť poskladať koláž z rôznych lacných riešení, môžete dopadnúť ako keď psíček s mačičkou piekli tortu – ani zo samých dobrých nápadov sa vám nemusí podariť zložiť dobre fungujúci celok.

Text: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem a vydavateľstva
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje