Oprava plynového kotla
Zdroj: shutterstock.com

Vykurujete doma plynovým kotlom? Aká budúcnosť vás čaká, čím ho nahradiť alebo doplniť

Plynový kotol nemusíte hneď meniť za úplne iný zdroj tepla. Odborník vám poradí, či ho môžete skombinovať so solárnym systémom alebo doplniť tepelným čerpadlom.

Ak v domácnosti vykurujete plynovým kotlom a chcete byť pripravení na budúcnosť, do úvahy prichádzajú viaceré možnosti. Napríklad môžete urobiť malý krok k obnoviteľným zdrojom a do systému ku kotlu doplniť solárnu zostavu (na ohrev vody) alebo tepelné čerpadlo. Ak však plynový kotol dosluhuje, možno je na čase porozmýšľať o novom kondenzačnom plynovom zariadení.

Solárne riešenie doplnené ku kotlu

Solárny systém pripravuje teplú vodu a využíva pritom slnečnú energiu. Výhodou je, že sa (vo väčšine prípadov) dá do domu namontovať aj dodatočne, k plynovému kotlu v rámci modernizácie. Toto riešenie umožňuje v značnej miere obmedziť spotrebu plynu, ako aj zmenšiť emisie CO2 a iných škodlivých plynov. Zníženie emisií môže dosahovať hodnotu 830 kg ročne, čo je toľko, koľko vyprodukuje motorové vozidlo pri jazde na vzdialenosť 5 800 km.

Moderné solárne systémy fungujú účinne i počas zimy. Správne zvolený solárny systém pokrýva počas roka v priemere do 70 % (v období od mája do októbra dokáže pokryť až 100 %) spotreby teplej vody v domácnosti. A ak ide o podporu vykurovania, spotrebuje sa až o 30 % menej energie potrebnej na vykurovanie priestorov.

Najjednoduchšie je v rámci modernizácie pripojiť solárny systém ku kotlu, ktorý už doma máte. Treba sa však poradiť s odborníkom, či je to možné. Solárna zostava podstatne predlžuje životnosť kotla, a aj preto je ideálnym doplnkovým zdrojom energie práve k plynovému kotlu.

Solárny systém pripojený na plynový kotol
Ak plánujete modernizovať vykurovací systém, môžete si k novším modelom plynových kotlov pripojiť solárnu zostavu. S odborníkom sa poraďte, či je to možné. | Zdroj: Vaillant

Častou voľbou domácností je kondenzačný kotol s už zabudovaným solárnym zásobníkom, ktorý zakúpite už v zostave s plochými solárnymi panelmi.

Väčšina solárnych systémov má vyššie nároky na inštalačný priestor, na svoje fungovanie potrebujú viac príslušenstva. Na trhu sú aj samostatné solárne zostavy, ktorých súčasťou sú solárne kolektory a kompaktný zásobník teplej vody. Obsahujú všetky potrebné časti ako čerpadlo, bivalentný zásobník a reguláciu.

Montáž zverte vyškolenej montážnej spoločnosti. Pre domácnosti so štyrmi až šiestimi členmi postačí solárny systém so zásobníkom teplej vody s objemom 250 alebo 350 l. Solárne systémy pracujú samostatne a majú jednoduchú obsluhu. Vyžadujú iba každoročnú prehliadku, vykonávanú kvalifikovaným servisným technikom.

Zaostrené na solárne kolektory:

  • Na výber máte klasické tlakové alebo beztlakové solárne kolektory. Výhodou beztlakových je, že nemajú problémy s prehrievaním v lete a zamŕzaním v zime.
  • Na prípravu teplej vody sa preferuje využívanie plochých solárnych kolektorov. Ich počet väčšinou závisí od veľkosti zásobníka a od počtu ľudí žijúcich v domácnosti.
  • Solárne kolektory sa môžu umiestniť na plochú alebo šikmú strechu alebo na fasádu, najlepšie v smere najväčšieho slnečného zisku. V našich podmienkach by mali byť orientované na juh so sklonom 30 až 45°, ak ide o systémy na ohrev teplej vody, pri systémoch s podporou vykurovania sa prevažne používa vyšší sklon – 45 až 60°.
  • Ak je to možné, treba umiestniť solárny zásobník čo najbližšie odberným miestam, vďaka čomu sa znižujú straty v rozvodoch teplej vody.
Plynový kotol ecoTEC plus
Zdroj: Vaillant

Hybridné riešenie s tepelným čerpadlom

Ak v staršom dome kúrite plynovým kotlom a uvažujete, čo ďalej, vhodným riešením môže byť hybridný systém. Ide o prvý krok k obnoviteľným zdrojom energie. Kľúčovou informáciou je, že váš súčasný vykurovací systém sa dá v staršom dome jednoducho rozšíriť bez veľkých stavebných zásahov. Do systému sa iba doplní tepelné čerpadlo vzduch – voda. Vo väčšine starších domov na to postačia existujúce rozvody aj radiátory. Návrh a realizáciu treba zveriť do rúk vyškolených odborníkov.

Prečo sa v staršom dome oplatí hybridné riešenie?

  • Zníži vaše prevádzkové náklady.
  • Výsledkom bude menej emisií (nižšia uhlíková stopa).
  • Znamená väčšiu hospodárnosť, spoľahlivosť a flexibilitu.
  • Prináša efektívnejšiu modernizáciu.
  • Nový vykurovací systém bude pripravený na budúcnosť.
  • Starý plynový kotol ostáva ako pomocný a záložný zdroj.
  • Znamená väčšiu nezávislosť od aktuálnych aj budúcich cien energií.
  • Je zárukou komfortu v domácnosti: v prípade poruchy jedného vykurovacieho zariadenia sa o pohodlie postará to druhé.

Ako postupovať? Kontaktujte odborníka, ktorý najprv zhodnotí, či váš súčasný plynový kotol nie je príliš zastaraný. Zistí, či je možné pripojiť tepelné čerpadlo na existujúci vykurovací systém. Najdôležitejšia je obhliadka domu a zistenie jeho reálnych tepelných strát, od nich závisí, či bude možné tepelné čerpadlo kombinovať s plynovým kotlom, podlahovým vykurovaním alebo radiátormi.

Solárna zostava podstatne predlžuje životnosť kotla, a preto je ideálnym doplnkovým zdrojom energie.

Hybridný systém bude tvoriť váš aktuálny plynový kotol a jeho zásobník teplej vody. Odborníci do systému doplnia nové tepelné čerpadlo typu vzduch – voda, nový akumulačný zásobník a inteligentný systémový regulátor.

Ako funguje hybridný systém?

Jeho srdcom je nové tepelné čerpadlo typu vzduch – voda. Dokáže využívať až 75 % obnoviteľnej energie zo vzduchu, ktorá je všade okolo nás a zadarmo.

Tepelné čerpadlo bude pracovať podľa požiadavky väčšiu časť roka. Plynový kotol bude zabezpečovať komfort pri nízkych vonkajších teplotách, teda nebude neustále v prevádzke, ako to bolo pri pôvodnom vykurovacom systéme.

V závislosti od zvoleného režimu hybridného manažéra sa automaticky zvolí najhospodárnejší zdroj. Prvý režim vyhodnocuje hodnotu bivalenčného bodu, čo je teplota, od ktorej sa zapne do prevádzky záložný zdroj (plynový kotol). V našich podnebných podmienkach to znamená, že prevažnú časť roka sa bude o vykurovanie a ohrev vody v staršom dome starať práve ekologické a hospodárnejšie tepelné čerpadlo. Systém sa automaticky prepne na kotol, iba ak sa vonku výrazne ochladí, lebo pri nízkych vonkajších teplotách je kotol účinnejší ako tepelné čerpadlo. Druhý režim sleduje aktuálne COP tepelného čerpadla a pri zadaných cenách elektriny a plynu za kWh vyberá prevádzkovo lacnejší zdroj na vykurovanie a ohrev teplej vody.

Hybridné systémy vykurovania
Do starších rodinných domov, do ktorých nie sú vhodné tepelné čerpadlá ako samostatné vykurovacie zariadenia, sa výborne hodia hybridné systémy vykurovania. | Zdroj: Protherm

Výmena za nový kondenzačný kotol (pripravený na prímes vodíka v zemnom plyne)

Ak váš starý plynový kotol dosluhuje, jeho výmenu neodkladajte. Nečakajte, kým doslúži, riskujete totiž diskomfort všetkých členov domácnosti.

Výhody výmeny

Ak vymeníte plynový kotol starý 20 rokov za nový kondenzačný, ten bude pracovať efektívnejšie a dokáže ušetriť až 30 % plynu. Výsledkom budú nižšie prevádzkové náklady. Získate tiež vykurovací systém lepšie prichystaný na budúcnosť. Nová generácia kondenzačných kotlov je totiž pripravená na prevádzku s prímesou vodíka (do 20 %) v zemnom plyne. Ich nová technológia spaľovania zaručuje neustále optimalizovanú prevádzku aj pri zmene zloženia plynu, ktorú predstavuje ekologická prímes. To umožňuje šetrenie aj zníženie emisií CO2 až o 7 %.

Kontaktujte odborníka

S výberom nového kondenzačného kotla vám poradí servisný technik, prípadne vyhľadajte overenú montážnu firmu priamo zo svojho regiónu. Výber závisí od tepelných strát, tie by sa mali v starších modernizovaných domoch znovu prepočítať. Najmä ak prebehli zásadné zmeny, ako je výmena okien, radiátorov, zateplenie obvodového plášťa, rekonštrukcia strechy či rozšírenie o prístavbu. Odborník pri návrhu výkonu kotla zohľadní veľkosť vykurovaného priestoru, počet osôb žijúcich v domácnosti aj možnosť prípravy teplej vody (so zabudovaným či s externým zásobníkom teplej vody).

Závesný či stacionárny?

Rozdiely sú vo veľkosti a hmotnosti. Závesné kotly majú menšiu hmotnosť, umožňujú inštaláciu v priestoroch s ťažkým prístupom aj na poschodí. Stacionárne kondenzačné kotly zvyknú mať v sebe zabudovaný zásobník teplej vody. Niektorí výrobcovia ich ponúkajú v balíčku s príslušenstvom, ktoré uľahčí výmenu. Niektoré kondenzačné kotly sú vhodné aj do starých systémov s veľkým objemom vykurovacej vody. Potom nie je potrebné meniť hydraulické pripojenia ani pridávať dodatočné príslušenstvo, čo zrýchľuje inštaláciu a ušetrí náklady na prácu aj materiál.

Pri kombinácii tepelného čerpadla a plynového kotla zabezpečuje kotol komfort pri nízkych teplotách.

Najčastejšie chyby

Jednou z nich je zanedbanie vyčistenia vykurovacieho systému ešte pred inštaláciou nového kotla z dôvodu šetrenia či nedostatku financií. Odrazí sa to na vyšších nákladoch na údržbu, kaly z radiátorov sa totiž budú hromadiť v novom vykurovacom zariadení. Voda sa preto musí z pôvodného vykurovacieho systému vypustiť, systém sa chemicky prečistí a napustí sa nová voda. Vhodným riešením je tiež montáž magnetického separátora a filtra pred kotol (ten nečistoty zachytí). Bude potrebná aj prerábka odvodu spalín z kotla, ktorú posúdi a navrhne odborník. Výmena kotla by mala byť pre vás príležitosťou na kontrolu stavu celého vykurovacieho systému a na jeho údržbu.

Text: Andrea Dingová, spracované v spolupráci s Jurajom Malíkom, produktovým manažérom značky Vaillant
Foto: Vaillant
Zdroj: Časopis Urob si sám

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje