Výber kúrenia
Galéria (6) Zdroj: Immergas.sk

Čo všetko zvážiť pred výberom kúrenia?

Vedeli ste, že zhruba 40 % účtov za energie tvorí vykurovanie? Aby ste dosiahli najvyššiu účinnosť a hospodárnosť, výber vykurovacieho systému dobre zvážte.

Galéria

Výber kúrenia
Výber kúrenia
Servis kúrenia
Výber kúrenia
Immergas.sk

Vyberte si typ zdroja

Na výber ich máte hneď niekoľko, môžete si kúpiť elektrický, olejový, plynový kotol alebo kotol na tuhé palivo. Výber závisí najmä od toho, kde sa nehnuteľnosť nachádza a aká je v okolí infraštruktúra zdroja. Ak sa nechcete spoliehať na verejnú infraštruktúru, sú tu kotly na tuhé palivo. Ideálne si zadovážte kotol na biomasu, ten nevypúšťa do ovzdušia škodlivé emisie.

Do popredia sa dostávajú kotly, ktoré vyťažia maximum tepla pri minimálnych emisiách. K nim patria kotly na biomasu alebo kondenzačné kotly, ktoré premieňajú odpadové spaliny opäť na teplo. Ak žijete v oblasti, kde je zavedený plyn, tieto kotly sú pre vás ideálnou voľbou. 

Odkiaľ bude teplo sálať

Síce ho cítite v obývačke či izbe, teplo prišlo z inej časti vášho príbytku. Teda aspoň v prípade centrálneho vykurovania. Pri takomto systéme potrebujete miesto, kam kotol dáte, a potrubie, ktoré teplo rozvedie po celom dome. Typickými príkladmi sú tepelné čerpadlá alebo kondenzačné kotly.

Výber kúrenia
Zdroj: Shutterstock

Pri vhodne zvolenom type kotla rátajte s nízkymi nákladmi a vysokou účinnosťou. Spomínané kondenzačné kotly dosahujú skvelú 95 % efektivitu. Existuje aj opak centrálneho kúrenia. Decentralizované vykurovanie spočíva v tom, že pre každú miestnosť existuje samostatná jednotka.

Medzi takéto typy ohrievania patria krbové kachle či elektrické ohrievače. K výhodám týchto zariadení patrí lacná inštalácia a individuálne ovládanie teploty. No myslite na to, že oproti kondenzačným kotlom kachle vypúšťajú viac spalín, musíte do nich dokladať drevo a elektrina je zas drahšia než plyn.

Na výkone kotla záleží

Spočítajte si izby, radiátory a miesta s odberom teplej vody. Od týchto údajov totižto závisí, aký výkon bude mať váš nový kotol. Pomôže vám tento pomer, ktorý udáva výkon pri konkrétnom počte radiátorov. Takže platí, že pri kombinovaných kotloch s prietokovým ohrevom potrebujete výkon:

  • do 10 radiátorov: 24 – 27 kW
  • 10 – 15 radiátorov: 28 – 34 kW
  • 15 – 20 radiátorov: 35 – 42 kW

Konvenčné kotly a kotly so zásobníkom sa zas riadia týmto vzorcom:

  • do 10 radiátorov: 9 – 18 kW
  • 10 – 15 radiátorov: 18 – 26 kW
  • 15 – 20 radiátorov: 27 – 40 kW
Výber kúrenia
Kondenzačný kotol VICTRIX TT s výkonom od 20 do 34 kW. | Zdroj: Immergas.sk

A čo izby a odber vody? Do stredne veľkého domu s tromi izbami, sprchou aj vaňou odporúčame kotol so zásobníkom vody 80 l. Výkon by nemal presiahnuť 26 kW.  Pri 5-izbovom dome, ktorý má viac spŕch, odporúčame kotol s výkonom do 32 kW. Ak staviate pasívny dom, ten až taký výkon nepotrebuje. Vystačí si s 15 kW, ktoré vám prinesie kondenzačný kotol alebo tepelné čerpadlo.

Servis kúrenia
Zdroj: Immergas.sk

Premyslite si cenu

Pri plynových kotloch sa spodná hranica pohybuje od 500 eur. Ak sa ale rozhodnete pre kondenzačný kotol so zásobníkom, zaplatíte zaň od 1 100 eur. Plynový kotol s prietokovým ohrevom vás vyjde od 1 000 eur. K najdrahším riešeniam patria kotly na biomasu, ich cena sa pohybuje od 2 500 do 9 000 eur, a tepelné čerpadlá s kotlami. Tie vás budú stáť od 3000 do 11 000 eur.

Dosť zaplatíte aj za solárne zostavy, ktoré stoja okolo 2500 eur. Počiatočnú cenu navyšuje inštalácia, ktorá môže presiahnuť cenu kolektorov. No vďaka tomu, že čerpadlá aj kolektory využívajú obnoviteľné zdroje, vám prinesú ohromné úspory na energiách. A keď zariadenie aj inštaláciu v prvých rokoch „zaplatíte“, začnete kúriť a ohrievať vodu zadarmo.

Immergas.sk
Zdroj: Immergas.sk

Zdroj: PR článok IMMERGAS, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.