Budeme v blízkej budúcnosti vykurovať vodíkom?
Bude vykurovanie v budúcnosti ekologickejšie? Kúrenie v budovách by v budúcnosti malo priniesť väčší komfort a najmä omnoho nižšie emisie.
Ako dosiahnuť ekologickejšie vykurovanie? O jednotlivých vykurovacích zariadeniach a ich prínose sa už toho popísalo mnoho. Budúcnosť však praje kombináciám viacerých nových aj starých technológií. Cieľ bude jednoznačný: urobiť dôležitý krok k obnoviteľným zdrojom energií, aby bolo vykurovanie a chladenie rodinných domov v budúcnosti omnoho ekologickejšie.
Vývoj a trendy
Vodík sa považuje za druhý základný kameň na ceste ku klimaticky neutrálnej Európe, tým prvým sú tepelné čerpadlá. Mohol by sa stať neoddeliteľnou súčasťou energetického mixu pre vykurovanie budov – ako zelený plyn.
Čo nás čaká?
A aká budúcnosť nás čaká v oblasti plynových vykurovacích zariadení a využitia vodíka? EÚ predpokladá, že dopyt po zemnom plyne v Európe sa citeľne zníži. Náklady za jeho spotrebu a geopolitická situácia zároveň zvyšujú tlak na majiteľov domov, aby prešli na iné vykurovacie zariadenia. Existujú však prípady starých rodinných domov a iných budov s priveľkou tepelnou stratou, na ktorých modernizáciu nie sú samotné tepelné čerpadlá vhodné. Riešenia vykurovania so zemným plynom tu teda s nami budú aj naďalej, či už vo forme hybridných riešení (spolupráca plynového kotla s tepelným čerpadlom), alebo v rámci postupného prechodu na prímes vodíka do zemného plynu. Čoraz viac sa však hovorí o zelenom vodíku a o inovatívnych vodíkových kotloch.
Budúcnosť s vodíkom
Otázne je, ako sa bude vodík distribuovať do domácností. Na tejto ceste čaká ešte veľa výziev. Je potrebné vyvinúť normy, infraštruktúru aj výrobné kapacity. Na ich riešení sa pracuje každý deň. Práve možnosť využiť existujúcu plynárenskú infraštruktúru a vykurovacie zariadenia typu plug-and-play (zapoj a funguj) povedú k tomu, že prechod na zelený vodík by mohol byť pre domácnosti jednoduchý a cenovo dostupný. Výrobné náklady na zelený vodík by mohli postupne klesať až do bodu, keď sa stane dostupnejším. Nové technológie na báze vodíka budú prirodzenou voľbou tam, kde nebude technicky alebo ekonomicky možné použiť napríklad tepelné čerpadlá. Predpokladá sa vznik nových energeticky autonómnych obytných štvrtí naviazaných na lokálnu výrobu zeleného vodíka, ktorý by to mohli byť ekologicky neutrálne a udržateľné „hydrogen valleys“, akési regionálne vodíkové ekosystémy. V nich majú byť obytné a komerčné budovy zásobované teplom z lokálne vyrobeného vodíka, ktorý sa prepraví na krátke vzdialenosti.
Testovanie v domácnostiach
Experti hovoria o tom, že aktuálne sa v zahraničí tento typ paliva testuje v reálnych podmienkach. Napríklad v Nemecku už testujú vykurovacie zariadenia na 100 % vodík v rámci dvoch projektov. V Hohenwarte v Hornom Bavorsku celkovo desať domácností a škôlka prešli na 18 mesiacov na prevádzku so 100 % zeleným vodíkom na vykurovanie a ohrev vody. Elektrina na výrobu vodíka pritom pochádza z veternej turbíny a fotovoltiky v susedstve.
Text: Andrea Dingová v spolupráci s Jurajom Malíkom (Vaillant)
Foto: istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre