Stavitelia sa hlavne pri rekonštrukciách obávajú, či pôvodnú (často hlinenú, resp. pálenú) skladanú krytinu môžu nahradiť novou škridlou, či nebude pre existujúci krov ťažká. Obavy však nie sú namieste. V tejto časti seriálu si vysvetlíme podrobnosti o hmotnosti škridiel.
Porovnanie hmotnosti rôznych škridiel
Rôzne alternatívy krytín je dôležité posudzovať na rovnakej ploche, keďže každá škridla má inú veľkosť. Prinášame vám porovnanie 1 m2 starej pálenej škridly, novej pálenej škridly a novej betónovej škridly Bramac.
Jeden kus starej škridly síce pôsobí ľahko, ale na 1 m2 ide až 17 kusov. Pri bežnej pálenej krytine je to 10 až 11 škridiel, pri Bramacu len 8 až 10 kusov. Navyše po daždi Bramac vďaka materiálu nasiakne len polovicu vlhkosti oproti bežným páleným škridlám, čo ešte zvýrazní rozdiel v hmotnosti v jeho prospech.
Myslite na celkové zaťaženie
Treba myslieť aj na skutočnosť, že hmotnosť samotných škridiel je zanedbateľná pri zohľadnení celkového zaťaženia pôsobiaceho na strechu – t. j. hmotnosti krytiny, strešných lát, kontralát, tepelnej izolácie a poveternostných vplyvov. Veď napríklad 1 m snehu na streche môže na krov a dom pôsobiť tiažou až 200 kg/m2, pri celej streche je to až 40 ton. To znamená, že krov musí byť dostatočne dimenzovaný nielen pre krytinu, ale aj jej plánovanú celkovú záťaž, ktorá je v súčte až 5-násobkom hmotnosti škridly.
| Zdroj: Bramac
Viac na www.bramac.sk
Potrebujete novú strechu? Rozhodli ste sa pre jej rekonštrukciu?
Pripravili sme pre vás seriál, v ktorom vám postupne objasníme všetky dôležité informácie:
- Materiál je základ
- Ako je to s hmotnosťou strechy
- Koľko stojí nová krytina a jej uloženie
- Fázy rekonštrukcie strechy
- Ako nájsť správneho majstra
Zdroj: PR Bramac