Strecha po rekonštrukcii
Galéria (6) Zdroj: Bramac

Seriál Rekonštrukcia strechy 2. časť: Ako je to s hmotnosťou strechy

Stavitelia sa hlavne pri rekonštrukciách obávajú, či pôvodnú (často hlinenú, resp. pálenú) skladanú krytinu môžu nahradiť novou škridlou, či nebude pre existujúci krov ťažká. Obavy však nie sú namieste. V tejto časti seriálu si vysvetlíme podrobnosti o hmotnosti škridiel.

Galéria

Porovnanie na m2
Staré a nové krytiny porovnanie
Strecha pred rekonštrukciou
Strecha s novou strešnou krytinou
Strecha po rekonštrukcii

Porovnanie hmotnosti rôznych škridiel

Rôzne alternatívy krytín je dôležité posudzovať na rovnakej ploche, keďže každá škridla má inú veľkosť. Prinášame vám porovnanie 1 m2 starej pálenej škridly, novej pálenej škridly a novej betónovej škridly Bramac.

Porovnanie na m2
Zdroj: Bramac

Jeden kus starej škridly síce pôsobí ľahko, ale na 1 m2 ide až 17 kusov. Pri bežnej pálenej krytine je to 10 až 11 škridiel, pri Bramacu len 8 až 10 kusov. Navyše po daždi Bramac vďaka materiálu nasiakne len polovicu vlhkosti oproti bežným páleným škridlám, čo ešte zvýrazní rozdiel v hmotnosti v jeho prospech.

Staré a nové krytiny porovnanie
Hmotnosť betónovej krytiny Bramac (na váhach vpravo) na 1 m2 je nižšia ako hmotnosť starej a novej pálenej škridly na rovnakej ploche (na váhach vľavo). | Zdroj: Bramac

Myslite na celkové zaťaženie

Treba myslieť aj na skutočnosť, že hmotnosť samotných škridiel je zanedbateľná pri zohľadnení celkového zaťaženia pôsobiaceho na strechu – t. j. hmotnosti krytiny, strešných lát, kontralát, tepelnej izolácie a poveternostných vplyvov. Veď napríklad 1 m snehu na streche môže na krov a dom pôsobiť tiažou až 200 kg/m2, pri celej streche je to až 40 ton. To znamená, že krov musí byť dostatočne dimenzovaný nielen pre krytinu, ale aj jej plánovanú celkovú záťaž, ktorá je v súčte až 5-násobkom hmotnosti škridly.

Strecha pred rekonštrukciou
Strecha rodinného domu pred rekonštrukciou. | Zdroj: Bramac
Strecha s novou strešnou krytinou
Strecha rodinného domu s novou strešnou krytinou Bramac.
| Zdroj: Bramac

Viac na www.bramac.sk

Potrebujete novú strechu? Rozhodli ste sa pre jej rekonštrukciu?

Pripravili sme pre vás seriál, v ktorom vám postupne objasníme všetky dôležité informácie:

  1. Materiál je základ
  2. Ako je to s hmotnosťou strechy
  3. Koľko stojí nová krytina a jej uloženie
  4. Fázy rekonštrukcie strechy 
  5. Ako nájsť správneho majstra

Zdroj: PR Bramac

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.