komíny
Zdroj: Schiedel

Keď vám radí kúrenár čo s komínom, nemusí radiť správne

K tomuto kotlu nepotrebujete komín a ušetríte. Toto je veta, ktorú z úst kúrenárov a inštalatérov počujete často, keď vám predávajú kotol. Znie to tak lákavo. Hovoríte si – môžem ušetriť. Pozor ale! Neurobte tú istú chybu ako urobili mnohí pred vami.

Skúste si položiť otázku. Prečo sú strechy pri „turbo“ vyústeniach z kondenzačných kotlov farbené bielym práškom? Lebo majú zlú výšku, rozptyl spalín je nedostatočný a kondenzát je vlastne „kyselina“. Strechy kondenzát z týchto spalín poškodí veľmi ľahko.

Znie to odstrašujúco. Áno, inak to nejde. Ilustračné obrázky „turbo“ vyústení komínov z kondenzačných kotlov jednoznačne ukazujú výsledky takýchto chybných riešení.

V dnešnej dobe chce väčšina investorov ušetriť. Je to z ľudského hľadiska celkom pochopiteľné. Preto sa samozrejme šetrí aj na komínoch. Systémové riešenia „murovaných“ komínov sú drahšie a tak remeselníci vyúsťujú komínové prvky plastových „turbo výrobcov“ z kondenzačných kotlov nad strechy (vyústenia na fasádu už našťastie nie sú prípustné pri rodinných domoch).

Kondenzačný kotol nepotrebuje komín? Prvý zásadný omyl

Najčastejším a prvým argumentom investorov je, že predsa kondenzačný kotol nepotrebuje komín. Dnes sa žiaľ realizujú riešenia, že tieto dymovody sa „vyvedú“ len pár desiatok centimetrov nad strechu. Pokiaľ však použijete na miesto komína výfuk, tak jeho nízke vyústenie cca 40 – 50 cm (lebo takto „to hovoria technické predpisy“) spôsobia problémy. Plastové vyústenie nemôže byť vyššie, lebo plast, z ktorého je výfuk by nevydržal zaťaženie vetrom. Nízka výška „komínovej“ rúry však neumožní zodpovedajúci rozptyl vlhkých spalín s nízkou teplotou. Spaliny v okolí vyústenia okamžite skondenzujú a keďže kondenzát zo spalín je v podstate zriedená kyselina, strecha je poškodzovaná a esteticky znehodnotená.

Pre skutočné komíny platí, že ich vyústenia musia byť vyššie ako výfuky a teda je zabezpečený absolútne postačujúci rozptyl. Kondenzát zo spalín odvedených komínom teda strechu nepoškodí.

komíny

Toto riešenie naša legislatíva umožňuje – druhý omyl

Skutočnosť je, že toto riešenie naša legislatíva umožňuje. Pri tvorbe STN odporúčaní sa na poškodzovanie krytín akosi pozabudlo. Najnižšia možná výška „turbo“ vyústenia, je nad hrebeňom rovnaká ako pre komín – 40 cm. Vietor (aj mierny vánok) spaliny rozptýli dostatočne. Iná situácia však nastáva, ak je vyústenie ďalej od hrebeňa. Pre komín platí výška komína minimálne 60 cm, pre výfuk stále postačuje 40 cm. Nuž a tak sa „uplatňuje“ šetrenie. Kondenzačný kotol „nepotrebuje komín“ a plastová dvojrúra (turbo vyústenia sú tak konštruované) sa vytiahne cca 40 – 50 cm nad krytinu. Hotovo!

Normu sme neporušili. Toto riešenie je na prvý pohľad lacnejšie ako komín, no na ten druhý už vidíme, že je oveľa drahšie.

Komín svojou konštrukciou umožňuje neporovnateľne lepšie rozptylové podmienky a ak dôjde ku kondenzácii, na krycej doske komína žiaden kondenzát na streche nie je vidieť.

Prečo je rúra vyústenia konštrukčne riešená ako dvojrúra? Vnútorný dymovod je z plastu, ale vonkajšie opláštenie je z hliníka(lepšie odoláva UV lúčom a je aj estetickejší). Zároveň sa štrbinou medzi opláštením a dymovodom nasáva studený vzduch pre horenie v kotly. Preto sú spaliny v podstate rýchlejšie ochladzované a teda kondenzujú a stekajú okamžite po opustení výfuku. A, že to nie je destilovaná voda, je vidieť na základe sfarbenia/poškodenia krytiny.

komíny
Zdroj: Schiedel

Šetríme tam, kde by ste nemali

Ak sa aj rozhodnete pre „murovaný“ komín aj tu sa môžete dopustiť chybného riešenia, lebo chcete šetriť a tak sa vyberajú, žiaľ, niekedy komíny bez zodpovedajúcich vlastností – napr. nevyhovujúce komíny do nízkoenergetických a pasívnych domov.

Prečo nevyhovujú? Kúpite si lacnejší „murovaný“ komín. Jeho konštrukčné riešenie nemusí byť pre váš dom nevyhovujúci. Prečo? Lebo v päte komína máte vetrací otvor (má sušiť tepelnú izoláciu dymovodu) a týmto otvorom prúdi zohriaty vzduch z interiéru preč a teda vznikajú tepelné straty. Nízkoenergetické a pasívne domy by mali byť vzduchotesné a týmto otvorom túto zásadu porušíte. Zároveň, ak máte dom s riadeným vetraním a rekuperáciou, klesne účinnosť rekuperácie o viac ako 50%. To už by mal byť dôvod na zamyslenie a hľadanie správneho, nie najlacnejšieho komína.

ZDROJ PR článok spoločnosti Schiedel

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje