image 35100 25 v1

Prečo komín?

Drvivá väčšina slovenských staviteľov chce mať alternatívny zdroj tepla. Na Slovensku je tradíciou mať v dome aspoň jednu piecku, kozub či kachľovú pec. Ak máte spotrebič na tuhé palivo, máte možnosť kúriť vtedy, keď to potrebujete, a to bez dodávky externých energií.

Ide to bez plynu aj elektriny. Navyše a práve preto získa užívateľ príjemné teplo a pohľad na blkotajúci oheň. Úspory sú možno už len dodatočným bonusom. Pre niekoho sú úspory zasa dôležitejšie. Aspektov, ktoré pomôžu pri rozhodovaní pre taký typ vykurovania, je viacero.

Spolu s týmito možnosťami následne vyvstáva požiadavka zvoliť si ten správny komín.
Už sú preč časy, keď bolo možné a žiadané postaviť murovaný komín. Teraz už majstra na stavbu takého komína nenájdete. Navyše, už taký komín ani nepostačuje. Musí mať v sebe zodpovedajúcu vložku. Preto sa používajú systémové, prefabrikované komíny. Ale ako sa hovorí: Nie je komín ako komín.

Voľbe komínového telesa treba venovať náležitú pozornosť. Aj keď má bežný užívateľ len dve požiadavky – aby fungoval a nebolo ho vidieť. Aby fungoval, musí byť komín postavený na všetky typy palív. Nevyberajte si komín, ktorý je len na suchú prevádzku, hoci často býva argumentom, že je to super komín, ktorý stojí len toľko a toľko. Teraz stojí málo, ale keď popraskajú vložky, jeho cena je niekoľkonásobne vyššia ako celá investícia do správne zvoleného, aj keď nie najlacnejšieho komína.

Pred voľbou správneho priemeru zavolajte špecialistov. Pracovníkov, ktorí žijú komínmi. V e-shope nakúpite lacno (alebo draho), ale pomoci sa nedočkáte. Nikto nepríde na stavbu, nikto vám neporadí, nikto neskontroluje výstavbu komína. Komín je totiž súčasťou hrubej stavby a ťažko sa opravuje, ťažko sa mení. Súčasťou kvalitného poradenstva je návrh zodpovedajúceho priemeru komína. Kvalitný servis vás upozorní, že drevosplynujúci kotol môže mať požiadavku na ťah 25 Pa a na to vám komín s výškou 5 metrov určite nebude stačiť. Kvalitný servisný pracovník vám odporučí priemer pre vašu piecku, kozub či kachľovú pec.

V súčasnosti je témou číslo jeden pri inom type vykurovania pri vykurovaní plynom, kondenzačný kotol. Pri tomto type vykurovania vraj komín netreba. Toľko sa dozviete z argumentácie predajcov vykurovacej techniky. Žiadny z nich vám však nepovie, že výfuk od kondenzačného kotla (nad strechu stačí vyviesť len 40 cm) spaliny rozptýli tak, že vám poškodí strešnú krytinu. Preto aj v tomto prípade radšej uvažujte nad realizáciou komína. Pre ten platia iné pravidlá a spaliny s kondenzátom sú odvedené lepšie.

Ideálne je použiť komínové teleso, ktorým sa postaráte o piecku, kondenzačný kotol, o prívod vzduchu do kotla. Bonusom bude ešte využitie šachty na vedenie inštalácií, napr. do solárnych panelov či satelitu alebo ju môžete využiť na odvetranie kúpeľne alebo toalety.

To všetko vám ponúka napríklad komínové teleso Schiedel KOMBIGAS.

Zdroj: PR článok spoločnosti Schiedel

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje