Galéria (5) Zdroj: Velux

Ako si udržať príjemnú klímu v podkroví?

So stúpajúcimi teplotami sa čoraz viac zvyšuje frekvencia tejto otázky. Klimatizácia síce príde na um ako prvá, ale dá sa to aj inak.

Galéria

Príjemné vnútorné prostredie v podkroví v lete sa dá dosiahnuť aj bez použitia klimatizácie. Kľúčovým je samotný návrh podkrovia. O teplote pod strechou zásadne rozhoduje skladba strešného plášťa vrátane izolácie. Správne nadimenzovanie tepelnej izolácie dokáže účinne zabrániť prehrievaniu miestností v podkroví. Dôležitá je aj orientácia miestností, počet a veľkosť okien. „V podkroví by sme nemali vytvárať malé uzatvorené miestnosti, ktoré sú orientované na juh,“ odporúča Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

Odborníci odporúčajú navrhovať v podkroví veľké otvorené priestory. Miestnosť bude mať nielen dostatok vzduchu, ale bude aj pôsobiť priestrannejšie. „Často robíme chybu, že uzatvárame podkrovie na úrovni podhľadu. Ak miestnosť otvoríme do krovu, získa omnoho lepšiu geometriu, je tam viac čerstvého vzduchu a lepšie môžeme riadiť vnútornú mikroklímu,“ dodala Klára Bukolská.

Regulovať teplotu v správne navrhnutom a zhotovenom podkroví možno dvoma spôsobmi: klimatizáciou alebo použitím vonkajších tieniacich prvkov. Ktorá voľba je tá správna?

Podkrovie so strešnými oknami

Najrýchlejšia cesta ku chladu

Klimatizácia je najrýchlejšou cestou k chladnejšiemu vnútornému prostrediu. Umožňuje ľubovoľné nastavenie teploty podľa preferencií majiteľa. Vzduch v interiéri bude mať vždy takú teplotu, aká majiteľom vyhovuje. Avšak lekári upozorňujú, že rozdiel teploty vnútorného a vonkajšieho prostredia by mal byť maximálne 6 °C. Inak hrozia zdravotné problémy: prechladnutie, zápal očných spojiviek, stuhnutie svalov či bolesti hlavy. Podľa odborníkov je ideálny rozdiel dokonca len 3 °C a kvôli vysúšaniu vzduchu sa neodporúča klimatizáciu používať viac ako 4 hodiny denne.

Moderné filtračné systémy klimatizácií dnes už dokážu odfiltrovať aj prach, rôzne pachy, baktérie, roztoče, vírusy ale aj alergény ako peľ. Kľúčová je však v tomto prípade správna a pravidelná údržba. Bez dostatočného servisu sa znečistené filtre môžu práve naopak stať liahňou baktérií. Keďže klimatizácia dookola filtruje ten istý vzduch, netreba zabúdať na pravidelné vetranie ani pri jej využívaní. Minimálne 3krát denne je potrebné klimatizáciu vypnúť a interiér poriadne prevetrať aspoň na 10 minút, aby sa do miestností dostal čerstvý vzduch.

+ nastavenie teploty podľa preferencií
+ v zime môže aj kúriť
+ filtruje peľ a prach

– riziko zdravotných problémov
– hluk vonkajšej jednotky
– odvádzanie skondenzovanej vody
– liaheň baktérií pri zanedbanej údržbe
– vysoké prevádzkové náklady

Podkrovie so strešnými oknami

Zabráňte prehrievaniu v predstihu

Pred teplom v podkroví sa dá chrániť aj bez klimatizácie. Vonkajšie tienenie strešných okien je skvelou možnosťou, ako zabrániť nepríjemnému prehrievaniu domácnosti v lete. Zatiahnutím vonkajšej rolety sa síce miestnosť nevychladí okamžite na požadovanú teplotu. Z dlhodobého hľadiska však umožní znížiť vnútornú teplotu až o 7 °C. Je na zváženie, či nejde o efektívnejšie riešenie, ako v prípade, ak používame klimatizáciu podľa odporúčaní lekárov s teplotným rozdielom medzi vnútornou a vonkajšou teplotou 3 °C.

Vonkajšia roleta napomáha udržiavať zdravé vnútorné prostredie vnútri tým, že zastaví slnečné lúče ešte predtým, ako sa dostanú dnu. Užitočná je aj v zime, kedy zníži úniky energií až o 17 %. Okrem tepelného komfortu dokáže vonkajšia roleta pomôcť aj s kvalitným spánkom. Tomu nepochybne pomôže možnosť úplného zatemnenia, ale aj regulácia hluku z dažďa či krupobitia, ktorý dokáže zredukovať až o 3 dB.

Strešné okná

Hoci dnešné klimatizácie už nie sú až natoľko energeticky náročné, stále je ich prevádzka spojená s nákladmi na energie. Vonkajšie rolety so solárnym pohonom energie dokonca šetria a možno ich ovládať aj diaľkovo.

Dokonalý komfort v podkroví zabezpečí pripojenie strešných okien s roletou na inteligentný systém VELUX ACTIVE. Tento systém vetrá a tieni automaticky, bez toho, aby ste na to museli myslieť vy. Vďaka predpovedi počasia dokáže aj vyvetrať v predstihu, či zatieniť pred horúcim dňom. Zabezpečí tak zdravé vnútorné prostredie v interiéri automaticky.

+ šetria náklady
+ zdravšie vnútorné prostredie
+ chránia okná
+ redukujú hluk a zabezpečia súkromie

– teplo regulujú priebežne – nie je možné okamžité vychladenie
– nemožnosť regulovať teplotu podľa preferencií
– možnosť poškodenia pri zlých poveternostných podmienkach

www.velux.sk/roleta

ZDROJ: PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.