V zdravom dome zdravý vzduch
Či už si to priznáme, alebo nie, náš život sa na 90 % odohráva vnútri. Väčšinu dňa trávime v miestnostiach s nedostatkom čerstvého vzduchu a slnečného svetla. Prichádzame o cenný zdroj vitamínu D, sme viac unavení, vyčerpaní a zle naladení.
Dlhodobý pobyt vnútri prináša aj mnohé ďalšie špecifické ťažkosti. Patria k nim podráždené oči, vysušená sliznica nosa, škriabanie v krku či bolesť hlavy. Hoci môžeme mať dojem, že ide o nachladnutie alebo začínajúcu chrípku, príčina môže byť úplne iná. Pokiaľ sa po opustení budovy tieto príznaky zlepšujú či úplne vytratia, pravdepodobne je na vine tzv. syndróm chorých budov – SBS (Sick Building Syndrom).
Výskyt syndrómu chorých budov sa často spája s pojmom uzatvorené budovy. Tento pojem vyplýva zo spôsobu, akým boli budovy navrhnuté, postavené, alebo z toho, akým spôsobom fungujú, ako sú udržiavané a užívané. V tejto súvislosti sa napríklad často hovorí o spôsoboch vetrania budov a vyhovujúcej vlhkosti vzduchu.
Ani priveľa, ani primálo – vlhkosť vzduchu je dôležitá
Vlhkosť vzduchu má na naše zdravie a celkovú obranyschopnosť zásadný vplyv. Podľa odborníkov je dôležité držať sa v rozmedzí 40 – 60 % relatívnej vlhkosti. Jej nedostatočná aj nadmerná hodnota totiž spôsobujú problémy. Medzi prejavy príliš vlhkého vzduchu patria opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly nosovej sliznice, prínosových dutín, spojoviek, upchatý nos, sťažené dýchanie alebo dráždivý kašeľ. Môžu sa vyskytovať aj bolesti hlavy, bolesti hrdla, únava a svrbivá vyrážka. Vo vlhkom a teplom vzduchu sa darí nielen plesniam, ale aj baktériám, dlhodobé fungovanie vo vlhkom prostredí môže mať za následok rozvoj alergie, dokonca astmy.
Ak sa ráno budíte s dusivým kašľom a po večeroch vás režú oči, na príčine môže byť, naopak, suchý vzduch. Objavuje sa najmä v zimných mesiacoch, keď sa snažíme vykúriť si svoj domov na príjemnú teplotu. Pre citlivé osoby, malé deti či astmatikov predstavuje suchý vzduch veľký problém.
Ako si môžeme znížiť vlhkosť vzduchu?
1. Správne vetrajme. Najlepšie je niekoľkokrát denne intenzívne prevetrať byt celkovým otvorením viacerých okien, pokojne vytvorte prievan. Vetranie s mierne pootvoreným oknom zbytočne ochladzujete steny, čím iba vytvárate nové podmienky na vznik plesní.
2. Pri varení majme neustále spustený odsávač pár, po sprchovaní a kúpaní miestnosť ihneď vyvetrajme.
3. Okná neotvárajme, keď prší, ani keď je vonku hmla.
4. Vo veľmi vlhkých miestnostiach umiestnime nábytok ďalej od steny, aby za ním mohol cirkulovať vzduch.
5. Sledujme okná. Ak na nich pozorujeme viditeľné zarosenie, dokonca stekajúce kvapôčky vody, dochádza ku kondenzácii vody. To sa deje vtedy, keď je povrchová teplota nižšia ako teplota rosného bodu vnútorného vzduchu. Aj tie najkvalitnejšie okná sú vždy najstudenším povrchom v miestnosti, no okná s trojsklom lepšie vyrovnávajú teploty vonku a vnútri, čím predchádzajú roseniu.
Ako bojovať so suchým vzduchom?
1. Vykurujme menej. Ak máte zateplený dom, v spálni vám postačí 16 – 18 °C, v izbách 20 – 21 °C.
2. Viac vetrajme. Aj v zime je nutné vetrať dokorán otvorenými oknami niekoľko minúť viac ráz denne. Žiaľ, v zime, keď suchým vzduchom v interiéri trpíme najviac, nám však vetranie veľa vlhkosti neprináša. V nízkoenergetických a pasívnych domoch je dobré spoľahnúť sa na riadené vetranie, ktoré nám bez nášho pričinenia a bez straty tepla privádza do interiéru dostatočné množstvo čerstvého vzduchu.
3. Nepoužívajme klimatizáciu. Klimatizácia vzduch vysušuje, a keďže chladný a suchý vzduch pôsobí na náš dýchací systém negatívne, treba jej používanie obmedziť na minimum.
Strešné okná udržiavajú zdravý domov
To, ako je budova navrhnutá, má rovnako zásadný vplyv na náš každodenný život. Vetranie a prirodzené svetlo sú kľúčové, najmä ak vnútri trávime väčšinu svojho času. Klasickými fasádnymi oknami miestnosť dostatočne prevetráte, ak sú orientované na rôzne svetové strany. Veľkú výhodu majú majitelia domov a bytov so strešnými oknami. Strešné okná v porovnaní s fasádnymi privádzajú dnu až dvakrát viac denného svetla, ale navyše umožňujú domácnosť aj rýchlejšie a efektívnejšie prevetrať. Čerstvý vzduch sa vďaka nim dostane do interiéru rýchlejšie a jednoduchšie. Otvorením strešných a zároveň fasádnych okien využijete možnosť tzv. komínového efektu, vďaka ktorému sa vzduch v interiéri vymení za pár minút. Vzniká, keď sa naraz otvoria okná v dvoch úrovniach nad sebou. Teplý vzduch je totiž ľahší ako studený a prirodzene stúpa nahor. Namiesto neho prichádza studený, čerstvý vzduch.
Inteligentná domácnosť
Vďaka inteligentným technológiám môžeme automatizovať mnoho každodenných činností, ktoré sú spojené s chodom domácnosti. Inteligentné technológie vytvárajú vo vnútornom prostredí dobré podmienky na kvalitný spánok, udržujú príjemnú vnútornú teplotu, čerstvý vzduch, vyhovujúcu úroveň denného svetla a primeranú vlhkosť.
Predstavte si, ako vaše strešné okno automaticky vpúšťa do vnútra čerstvý vzduch vo chvíli, keď to potrebujete. Počas horúceho popoludnia sa rolety automaticky zatiahnu, aby u vás doma zostalo príjemne. Pri odchode z domu môžete všetky okná zatvoriť stlačením jediného tlačidla. Toto všetko je možné vďaka systému VELUX ACTIVE with NETATMO.
- Nemusíte myslieť na vetranie, pretože interiérovú teplotu, vlhkosť vzduchu a množstvo CO2 neustále monitorujú senzory, a keď treba, systém vyvetrá za vás.
- Inteligentný algoritmus zabezpečí, aby sa vaše ráno automaticky okná otvorili a rolety vytiahli, aby sa interiér neprehrieval.
- Príliš vlhko? Senzory sa postarajú o automatické vyvetranie.
- Jedným klikom systém uzavrie všetky strešné okná v okamihu, keď opúšťate dom.
- Vytiahnutie alebo stiahnutie roliet a žalúzií podľa lokálnej predpovede počasia.
- Ak začne pršať, systém sa postará o automatické zatvorenie okien.
Inteligentný systém VELUX ACTIVE with NETATMO sa dokáže jednoducho postarať o to, aby sa nám doma príjemne a zdravo bývalo. Vďaka aplikácii VELUX ACTIVE v smartfóne budete mať všetko pod kontrolou.
Viete naozaj zdravo bývať?
Zúčastnite sa nášho súťažného kvízu a hrajte o tablet Lenovo TAB M10 Plus.
Komentáre