Zdroj: Velux

5 tipov ako správne vybrať roletu na strešné okno

Vedeli ste, že vonkajšia roleta dokáže znížiť teplotu v podkroví až o 7 °C? Ale ako vybrať tú správnu? Radí produktový špecialista spoločnosti VELUX Jakub Mrázek.

1. Prehriatiu interiéru sa dá zabrániť jedine zvonku

Pokiaľ chcete tieniacim doplnkom regulovať teplotu v miestnosti, vyberte vonkajšie riešenie, ktoré odráža teplo ešte pred okennou tabuľou. Vnútorné rolety a žalúzie usmerňujú iba prívod svetla, ale prehriatiu interiéru nezabránia.

2. Vonkajšia roleta dokáže viac než markíza

Vonkajšie tienenie strešných okien a ochranu podkrovia pred teplom pomôže zabezpečiť aj markíza. Tá zabráni priechodu svetelných lúčov a tým aj tepla k oknu, zároveň však umožňuje výhľad von a prepúšťa dovnútra svetlo.

Kto hľadá komfortné riešenie na celý rok zvolí vonkajšiu lamelovú roletu s úplným zatemnením, ktorá okrem ochrany pred letnou horúčavou prináša aj ďalšie benefity. Vonkajšia roleta v zime zamedzí únikom tepla a zníži náklady na kúrenie, navyše tlmí hluk z dažďa a krupobitia a chráni okno pred poškodením. Vďaka 100% zatemneniu zaistí nielen dokonalú ochranu súkromia, ale aj nerušený spánok.

Zdroj: Velux

3. Elektrické, solárne alebo manuálne ovládanie?

Premyslite si dopredu aj najvhodnejší spôsob ovládania rolety, ktorý bude kľúčový pre váš užívateľský komfort. Ak osádzate roletu na vysoko umiestnené okná, investujte do diaľkového ovládania, ktoré môže byť napájané buď z elektrickej siete alebo zo slnka. Elektricky ovládaná roleta potrebuje kabeláž, na ktorú je dobré myslieť už pri inštalácii strešného okna. Naopak bez privedeného kábla sa zaobíde elektricky ovládaná roleta na solárny pohon. Batéria motora je pravidelne dobíjaná napájacím článkom rolety, ktorý funguje na báze denného svetla – úplne spoľahlivo aj bez priameho slnečného svitu. Tento variant je ideálny napríklad pre dodatočnú inštaláciu rolety na staršie okno. Vonkajšia roleta môže byť ovládaná aj manuálne. Toto ekonomické riešenie vyžaduje pretočenie okenného krídla o 180°, čo je pohodlné iba u dobre prístupných strešných okien.

4. Nechajte moderné technológie, nech sa o zdravú klímu postarajú za vás

Starosť o zdravé vnútorné prostredie dnes môžete nechať na inteligentných technológiách, ktoré fungujú úplne automaticky. Inteligentný systém ovládania strešných okien VELUX ACTIVE sa spoľahlivo postará aj o diaľkovo ovládané rolety a žalúzie. Inteligentná ochrana pred teplom je založená na sledovaní miestnych ONLINE predpovedí počasia, priebežne vyhodnocuje riziko prehriatia interiéru a proaktívne zabezpečuje automatické stiahnutie rolety alebo markízy. VELUX ACTIVE tak zabráni prehriatiu ešte skôr, než nastane, a vy nemusíte na nič myslieť. Výhodou je komfortné diaľkové ovládanie pomocou aplikácie V-ACTIVE v tablete alebo smartfóne.

Zdroj: Velux

5. Materiál vyberajte podľa okná a zvážte ďalšie užitočné doplnky

Vonkajšia roleta je k dispozícii v niekoľkých materiálových variantoch, z ktorých vyberáme v nadväznosti na prevedení strešného okna. Najobľúbenejšia je roleta z hliníka, ďalšou možnosťou je medený alebo titán zinkový variant. V prípade inštalácie vo vyšších nadmorských výškach je vhodné doplniť nad roletu protisnehovú zábranu. Pri oknách orientovaných na juh odporúčame kombinovať vonkajšie riešenie s vnútornou reguláciou svetla pomocou zatemňovacej rolety alebo žalúzie. S výberom vonkajšie rolety aj všetkých ostatných doplnkov vám ochotne poradí zákaznícke oddelenie VELUX.

www.velux.sk/roleta

ZDROJ: PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje