rodinný dom
Galéria (7) Zdroj: Velux

Seriál RenovActive – 1. časť: Búracie práce

Rekonštrukcia podľa RenovActive Na prvý pohľad sa zdá, že takýto dom je zbytočné rekonštruovať. No opak je pravda. Spoločnosť VELUX prišla s jednoduchým návodom, ako zo štvorcového domu urobiť zdravé bývanie. Architekti, ktorých VELUX k vypracovaniu rekonštrukcie prizval, zachovali pôvodný výraz domu, pričom moderný vzhľad dosiahli dizajnovým spracovaním detailov, akými sú napríklad hladká krytina alebo […]

Galéria

pôvodná kuchyňa
rodinný dom
rodinný dom

Rekonštrukcia podľa RenovActive

Na prvý pohľad sa zdá, že takýto dom je zbytočné rekonštruovať. No opak je pravda. Spoločnosť VELUX prišla s jednoduchým návodom, ako zo štvorcového domu urobiť zdravé bývanie.

rodinný dom
Na prvý pohľad sa zdá, že takýto dom je zbytočné rekonštruovať. | Zdroj: Velux

Architekti, ktorých VELUX k vypracovaniu rekonštrukcie prizval, zachovali pôvodný výraz domu, pričom moderný vzhľad dosiahli dizajnovým spracovaním detailov, akými sú napríklad hladká krytina alebo hranaté odkvapy.

Vo vnútri sa zamerali najmä na zabezpečenie komfortného bývania. Stačili na to drobné stavebné úpravy a materiály, ktoré podporujú zdravú mikroklímu. Najzásadnejšou zmenou bolo rozšírenie obytného priestoru do podkrovia.

Krok č. 1: Búracie práce

Aby bolo možné začať s prestavbou, je nutné zbaviť sa všetkého, čo v modernom bývaní nepotrebujeme. Iba tak bude možné upraviť dispozíciu a zmeniť koncept bývania.

Búracie práce prebiehali najmä v časti otočenej do záhrady. Najväčšia zmena bola vybúranie celej kúpeľničky, ktorá bola umiestnená za pôvodnou kuchyňou. | Zdroj: Velux

Okná do záhrady

V pôvodných štvorcových domoch bývajú reprezentačné izby s pomerne veľkými oknami situované do ulice. Do dvora je spravidla orientovaná len kuchyňa, kúpeľňa a malé obslužné miestnosti. Interiér nie je prepojený so záhradou, do dvora sa nazerá len cez veľmi malé okienka.

pôvodná kuchyňa
Takto vyzerala pôvodná kuchyňa s jediným väčším oknom nasmerovaným do záhrady. | Zdroj: Velux

Zásadné búranie

Zásadne sa zmenil priestor pôvodnej kuchyne a kúpeľne, kde sa odstránili nadbytočné priečky tak, aby sa vytvoril hlavný obytný priestor otvorený do dvora.

Takto vyzeral budúci centrálny priestor domu po vybúraní vnútorných priečok. | Zdroj: Velux

Odhalená kráska

Kúpeľňa, ktorá sa rekonštrukciou zväčšila, priniesla pri búraní prekvapenie v podobe charizmatickej steny z pôvodných tehál. Tá sa napokon pri rekonštrukcii iba domurovala a opravila tak, aby pôvodné tehly zostali viditeľné.

Kde nebolo treba, tam sa nebúralo

Tam, kde to bolo možné, sa projektanti snažili o čo najmenšie stavebné zásahy. V „parádnych izbách“ do ulice, ktoré zvyčajne majú dobrú kvalitu stavby, bolo potrebné odstrániť drevené parkety, pretože do podlahy sa bude dávať izolácia. Aby bolo možné do budúcej obývacej izby vstúpiť z kuchyne, bolo nutné vybúrať časť vnútornej steny.

Otvorenie do dvora je zásadné

Otvorenie domu do dvora a záhrady bolo kľúčovým momentom, ktorý starší rodinný dom premenil na bývanie pre modernú rodinu. Vďaka tomu sa z pôvodne najhoršej časti stala tá najkvalitnejšia.

Vďaka otvoreniu domu do záhrady sa z pôvodne najhoršej časti domu stala tá najkvalitnejšia. | Zdroj: Velux

Celá rekonštrukcia prebiehala podľa 7 princípov

1. Obytné podkrovie je nevyhnutnou súčasťou rekonštrukcie, pretože štvorcový dom neponúka dostatok priestoru.

2. Väčšia plocha okien zabezpečí dostatočné presvetlenie a čerstvý vzduch v prízemí aj podkroví (strešnými oknami).

3. Schodisková šachta zaistí denné osvetlenie a vetranie tým, že nahromadený znečistený vzduch z celého interiéru sa rýchlo odvádza cez strešné okná v hornej časti schodiska.

4. Dynamická ochrana proti slnku – vonkajšie a vnútorné rolety chránia pred prehrievaním.

5. Systém hybridného vetrania kombinuje mechanické a prirodzené vetranie pomocou automatizácie okien a vykurovania.

6. Lepšia energetická efektivita sa dosahuje najmä zateplením starých obvodových stien a strešnej konštrukcie, výmenou okien.

7. Etapizácia, teda rozdelenie na niekoľko etáp – začalo sa nevyhnutnými rekonštrukčnými prácami a časom sa obytný priestor prípadne rozšíri.

Sledujte www.urobsisam.sk, kde budeme postupne uverejňovať celý seriál so stavby.

Viac informácií a projekt domu zdarma získate na www.renovactive.sk.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje