Seriál RenovActive – 1. časť: Búracie práce
Rekonštrukcia podľa RenovActive Na prvý pohľad sa zdá, že takýto dom je zbytočné rekonštruovať. No opak je pravda. Spoločnosť VELUX prišla s jednoduchým návodom, ako zo štvorcového domu urobiť zdravé bývanie. Architekti, ktorých VELUX k vypracovaniu rekonštrukcie prizval, zachovali pôvodný výraz domu, pričom moderný vzhľad dosiahli dizajnovým spracovaním detailov, akými sú napríklad hladká krytina alebo […]
Galéria
Rekonštrukcia podľa RenovActive
Na prvý pohľad sa zdá, že takýto dom je zbytočné rekonštruovať. No opak je pravda. Spoločnosť VELUX prišla s jednoduchým návodom, ako zo štvorcového domu urobiť zdravé bývanie.
Architekti, ktorých VELUX k vypracovaniu rekonštrukcie prizval, zachovali pôvodný výraz domu, pričom moderný vzhľad dosiahli dizajnovým spracovaním detailov, akými sú napríklad hladká krytina alebo hranaté odkvapy.
Vo vnútri sa zamerali najmä na zabezpečenie komfortného bývania. Stačili na to drobné stavebné úpravy a materiály, ktoré podporujú zdravú mikroklímu. Najzásadnejšou zmenou bolo rozšírenie obytného priestoru do podkrovia.
Krok č. 1: Búracie práce
Aby bolo možné začať s prestavbou, je nutné zbaviť sa všetkého, čo v modernom bývaní nepotrebujeme. Iba tak bude možné upraviť dispozíciu a zmeniť koncept bývania.
Okná do záhrady
V pôvodných štvorcových domoch bývajú reprezentačné izby s pomerne veľkými oknami situované do ulice. Do dvora je spravidla orientovaná len kuchyňa, kúpeľňa a malé obslužné miestnosti. Interiér nie je prepojený so záhradou, do dvora sa nazerá len cez veľmi malé okienka.
Zásadné búranie
Zásadne sa zmenil priestor pôvodnej kuchyne a kúpeľne, kde sa odstránili nadbytočné priečky tak, aby sa vytvoril hlavný obytný priestor otvorený do dvora.
Odhalená kráska
Kúpeľňa, ktorá sa rekonštrukciou zväčšila, priniesla pri búraní prekvapenie v podobe charizmatickej steny z pôvodných tehál. Tá sa napokon pri rekonštrukcii iba domurovala a opravila tak, aby pôvodné tehly zostali viditeľné.
Kde nebolo treba, tam sa nebúralo
Tam, kde to bolo možné, sa projektanti snažili o čo najmenšie stavebné zásahy. V „parádnych izbách“ do ulice, ktoré zvyčajne majú dobrú kvalitu stavby, bolo potrebné odstrániť drevené parkety, pretože do podlahy sa bude dávať izolácia. Aby bolo možné do budúcej obývacej izby vstúpiť z kuchyne, bolo nutné vybúrať časť vnútornej steny.
Otvorenie do dvora je zásadné
Otvorenie domu do dvora a záhrady bolo kľúčovým momentom, ktorý starší rodinný dom premenil na bývanie pre modernú rodinu. Vďaka tomu sa z pôvodne najhoršej časti stala tá najkvalitnejšia.
Celá rekonštrukcia prebiehala podľa 7 princípov
1. Obytné podkrovie je nevyhnutnou súčasťou rekonštrukcie, pretože štvorcový dom neponúka dostatok priestoru.
2. Väčšia plocha okien zabezpečí dostatočné presvetlenie a čerstvý vzduch v prízemí aj podkroví (strešnými oknami).
3. Schodisková šachta zaistí denné osvetlenie a vetranie tým, že nahromadený znečistený vzduch z celého interiéru sa rýchlo odvádza cez strešné okná v hornej časti schodiska.
4. Dynamická ochrana proti slnku – vonkajšie a vnútorné rolety chránia pred prehrievaním.
5. Systém hybridného vetrania kombinuje mechanické a prirodzené vetranie pomocou automatizácie okien a vykurovania.
6. Lepšia energetická efektivita sa dosahuje najmä zateplením starých obvodových stien a strešnej konštrukcie, výmenou okien.
7. Etapizácia, teda rozdelenie na niekoľko etáp – začalo sa nevyhnutnými rekonštrukčnými prácami a časom sa obytný priestor prípadne rozšíri.
Sledujte www.urobsisam.sk, kde budeme postupne uverejňovať celý seriál so stavby.
Viac informácií a projekt domu zdarma získate na www.renovactive.sk.
Komentáre