Rýchle a jednoduché riešenie pre domáce betonárske práce: Využite stĺpikový betón a za 6 minút máte hotovo!
Potrebujete na záhrade opraviť plot, postaviť nové záhradné sedenie alebo napríklad záhradnú lampu? Vezmite do partie náš Stĺpikový betón 9300. Práca je taká jednoduchá a rýchla, že si s ním poradí naozaj každý.
Čo je stĺpikový betón
Stĺpikový betón je pripravená rýchlotvrdnúca zmes, ktorá vďaka svojej receptúre ponúka vysokú pevnosť a dlhú životnosť. Hodí sa na okamžité, domáce betonárske práce i práce na záhrade, ako sú drobnejšie rekonštrukcie, stavebné úpravy, alebo kotvenie jednoduchých konštrukcií (plotové stĺpiky, sušiaky, záhradné svietidlá, poštové schránky atď.). Medzi domácimi majstrami je obľúbený predovšetkým kvôli tomu, že sa s ním ľahko pracuje. Navyše aj rýchlo – nie je totiž nutné ho miešať a vytvrdne už počas 6 minút.
*Bližšie technické parametre produktu si môžete prečítať pod odkazom tu.
Vlastnosti, ktoré oceníte:
- stačí nasypať a zaliať
- na aplikáciu nie je potrebná elektrina, vedro ani miešačka
- vysoká rýchlosť tuhnutia, do 6 minút je hotovo
- vysoko pevný a trvanlivý
Pracovný postup
Ako so Stĺpikovým betónom 9300 pracovať si ukážeme na prípade, keď potrebujeme zabetónovať stĺpik na záhrade.
- Najprv vykopeme v zemi dieru. Ideálne hlbokú 80 cm, pretože to zhruba zodpovedá nezamŕzajúcej hĺbke v krajine v našom podnebí. A je to presne aj hĺbka, pri ktorej budeme mať istotu, že stĺpik vydrží na mieste dlhú dobu.
- Pri bežnom stĺpiku s priemerom 5 cm by sme na každej strane mali mať aspoň 20 cm betónovej vrstvy. To znamená, že ideálny rozmer diery bude v tomto prípade minimálne 45 x 45 cm a hĺbka 80 cm.
- Na zabetónovanie stĺpika nepotrebujeme žiadne špeciálne náradie ani žiadnu elektrinu.
- Prvá vrstva betónu: najprv zem navlhčíme a akonáhle sa voda vsiakne, nasypeme prvú 10 cm vrstvu betónu, ktorú zalejeme vodou. Určite nie hadicou, ale ideálne kropením.
- Teraz nastáva chvíľa, kedy vložíme do diery stĺpik, zafixujeme jeho polohu a nasypeme ďalšiu vrstvu 10 cm zmesi a opäť zalejeme. Vždy potrebujeme len také množstvo vody, pokiaľ sa nám do zmesi bude vsakovať.
- Takto postupujeme až do konca, vždy po 10 cm. Poslednú vrstvu prevedieme tak, aby mala malý spád (tvar kužeľa). Je to preto, aby voda nestekala smerom k trubke a nedržala sa na nej. Tento finálny tvar je možné prevádzať nakoniec alebo úplne samostatne. Nesmieme však zabudnúť poslednú vrstvu poriadne vyhladiť.
Spotrebovať by sme mali cca 3 litre vody na 25 kg vrece Stĺpikového betónu.
Zdroj: PR článok Cemix, s.r.o
Podľa mojich skúseností je po 20 cm úplne zbytočne keď že ja mám urobený ručný vrták s priemerom 25 cm a ešte sa mi nestalo aby stĺpy nevydržali,podstatnejšie ako diera s priemerom 45 cm je zaliať stĺpiky betónom aby nám v ňom nevytvoril kondenz s teplotných rozdielov kde sa tvorí rosa a voda ostáva vo vnútri.