Zhotovenie vnútornej omietky v interiéri
Zdroj: Xella

Omietnuť stenu s omietkou Ytong zvládnete aj sami

Na zhotovenie vnútornej omietky v interiéri je vhodné použiť vápenno-cementovú omietku Ytong. Vláknami vystužená omietka vďaka nízkemu súčiniteľovi tepelnej vodivosti a vysokej paropriepustnosti zlepšuje tepelno-izolačné vlastnosti muriva, redukuje vlhkosť a obmedzuje tak vznik plesní na povrchu stien. Omietka môže byť jednovrstvová alebo, v prípade viacvrstvového omietkového systému, bude slúžiť ako základná vrstva.

Podklad, na ktorý sa bude omietka nanášať, musí byť pevný, čistý, suchý, bez prachu, oleja

Pri aplikácii vnútorných tepelnoizolačných omietok Ytong na tvárnice Ytong/Silka, betón alebo keramické materiály je nutné z povrchu odstrániť prach. Podklad nie je nutné penetrovať. V prípade, že je podklad presušený, postačuje jeho zvlhčenie čistou pitnou vodou. Pri aplikácii omietky na tepelnoizolačné materiály (EPS, XPS, minerálna vlna, PIR dosky,…) musí byť pod omietku vytvorený podklad na cementovej alebo vápenno-cementovej báze. Na podklad je nutné naniesť maltu určenú na lepenie a stierkovanie príslušného typu izolačných dosiek, vystuženú výstužnou tkaninou podľa pokynov výrobcu. Aplikácia omietky na cementotrieskové dosky (Velox, Heraklit,…) je možná priamo bez penetrácie pri dodržaní zásad a pokynov výrobcu dosiek a zohľadnení objemových zmien podkladového materiálu. Aplikácia omietky na materiály na báze dreva (napr. OSB dosky,…) je zakázaná.

Čerstvá zmes omietky správnej konzistencie by nemala stekať z murárskej lyžice

Spracovanie vnútornej omietky Ytong je pomerne jednoduché. Do čistej nádoby sa naleje predpísané množstvo vody – 8 l vody na 1 vrece 20 kg, do ktorej sa pri neustálom miešaní pridá suchá zmes omietky. Na miešanie sa odporúča použiť samospádovú miešačku alebo elektrické nízkootáčkové miešadlo. Mieša sa, kým nemá omietka optimálnu konzistenciu. Takto pripravená zmes sa nechá odležať 5 min. a znovu sa dôkladne premieša. Pokiaľ chcete aplikovať omietku na veľkú plochu a uvažujete o strojovom spracovaní omietky, určite bude vhodné použiť omietací stroj, určený pre ľahké omietkové zmesi.

Zhotovenie vnútornej omietky v interiéri
Zdroj: Xella

Pri nanášaní omietky používajte vhodné náradie

Zubovým hladítkom (so zubom 8 × 8 mm) naneste na pripravený podklad vrstvu čerstvej omietkovej zmesi s hrúbkou 4 mm. Po zaschnutí prvej vrstvy sa nanesie oceľovým hladítkom finálna vrstva, hrúbka omietky je 2 mm, a po krátkom zaschnutí sa vyhladí molitanovým alebo plsteným hladítkom. Pokiaľ dáte prednosť vytvoreniu viacvrstvovej omietky, naneste na stenu vrstvu 6 mm. Na dodržanie požadovanej hrúbky a rovinatosti vrstvy použite zubovú stierku so zubom 10 × 10 mm, následne povrch zarovnajte latou. Po vyzretí cca 5–7 dní, min. podľa všeobecného pravidla doby zrenia 1 deň na 1 mm hrubej omietky, vykonajte finálnu vrstvu z iného typu finálnej omietky. Odporúčame použiť aj systémovú omietku, konkrétne Ytong vnútornú stierku hladenú.

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje