rodinný dom
Galéria (8) Zdroj: HELUZ

Architekt navrhol dom pre ďalšiu generáciu

Pri plánovaní domu je dobré mať referenciu na architekta, poznať jeho realizované projekty. Investor tohto rodinného domu mal tú najlepšiu referenciu, vlastnú skúsenosť – vyrástol v dome, ktorý rodičom navrhol ten istý architekt.

Galéria

rodinný dom
rodinný dom
rodinný dom
rodinný dom
rodinný dom
rodinný dom
rodinný dom

„Pred dvadsiatimi rokmi som kreslil dom pre otca investora, môjho spoluhráča z hokeja. Samozrejme, že ma potešilo, keď sa na mňa obrátili so synom, aby som navrhol dom aj pre ďalšiu generáciu,“ hovorí Ing. Josef Vostracký. Pre syna vyprojektoval štýlovo aj energeticky úsporný dvojpodlažný dom s dispozíciou 5 + kk, otvorený slnku aj zeleni, napriek tomu s dostatočným súkromím a pohodlím na zastrešených terasách. A, samozrejme, s využitím najmodernejších technológií, ako je tepelnoizolačné murivo HELUZ FAMILY a elektricky ovládané hliníkové okenné systémy Schüco s trojitým tepelnoizolačným sklom, ktoré presvetlili južnú stranu domu. „Inteligentným elektroinštaláciám som sa prv bránil, pretože nie som práve fanúšikom toho, keď sa všetko ovláda cez telefón. Presvedčili ma však a som za to rád, je to oveľa pohodlnejšie riešenie,“ hovorí spokojný majiteľ. Sám priznáva, že do predstáv a návrhov architekta príliš nezasahoval, pretože sa mu skrátka páčili. „V prvom dome rodičov sme boli so všetkým spokojní, takže teraz sme sa pánovi architektovi ozvali automaticky. Jeho súčasné projekty sa nám veľmi páčili, tak sme všetko nechali na ňom.“ 

rodinný dom
Zdroj: HELUZ

Tehlový dom s fasádou z dosiek, smrekovcových lát a presklených plôch

Lichobežníkový pozemok s plochou 774 m2 kúpili rodičia pre syna už pred rokmi. Pozemok je rovinatý, orientovaný dlhšou šikmou stranou na juh. Dom architekt umiestil k severnej hranici pozemku, aby pozemok optimálne využil a na južnej strane vznikla väčšia záhrada. Všetky obytné miestnosti domu sú orientované na juh, čo umožňuje dokonalé presvetlenie a preslnenie domu. Z južných okien a záhrady sú pekné výhľady na pohorie Blanského lesa. „Z pracovne na poschodí vidím až na Kleť,“ pochvaľuje si investor. Na hornom podlaží sú ešte dve izby pripravené pre deti s kúpeľňou a šatníkom, odvšadiaľ je prístup na strešnú terasu. Nedávno narodený prvý syn však zatiaľ pobýva v spálni rodičov na prízemí.

Denná časť domu nadväzuje na južne orientovanú záhradu s prírodným jazierkom. Na prízemí je ďalej kuchynský kút, jedálenský stôl, schodisko na poschodie a predovšetkým priestranná obývacia izba s presklenou stenou do záhrady. Ďalšie veľké okno v kuchynskom kúte je osadené tak, aby pracovná doska linky zároveň tvorila parapet. Na kuchyňu potom nadväzuje krytá terasa vysunutá do záhrady tak, aby využila rozšírenie pozemku v tejto časti. Z obývačky je cez šatník prístupná spálňa s kúpeľňou a s výstupom na terasu, kde je pod prístreškom umiestnená vonkajšia vírivka.

Mierne zalomený tvar domu chráni aj zútulňuje terasu, ktorá sa stala obľúbeným víkendovým miestom na grilovanie. Relaxačnú oázu dotvára aj prírodné jazierko, ktorého nenáročnosť na údržbu si majiteľ nemôže vynachváliť.

rodinný dom
Zdroj: HELUZ

Tehlový systém HELUZ poskytuje všetky potrebné riešenia

Obvodové murivo je sendvičové, stavba bola vyhotovená murovanou technológiou z tehál HELUZ FAMILY 25 so zateplením minerálnou rohožou hr. 250 mm v dvojitom rošte a s fasádnym obkladom z dosiek Cembrit dvoch farieb a smrekovcových lát. „Ak na fasádu navrhujem omietku, tak používam murivo HELUZ FAMILY 2in1 hrúbky 500 mm bez potreby ďalšieho zateplenia. Na sendvičovú skladbu, keď je fasáda obložená doskami alebo drevom, sa mi osvedčili tehly HELUZ FAMILY s hrúbkou 250 mm s minerálnou rohožou. Pre dnešnú architektúru s nárokmi na tepelno-izolačné parametre mi tehlový systém HELUZ poskytuje všetky potrebné riešenia,“ hovorí architekt Ing. Josef Vostracký z rodinnej firmy ATELIER Vostracký.

K energeticky úspornej koncepcii domu prispeli aj tepelno-izolačné trojsklá hliníkových okien s otváracími krídlami Schüco AWS 90.SI+, ktoré spĺňajú kritériá pre pasívne domy (Uw ≤ 0,8 W/m2K), aj nadštandardne tepelne aj zvukovo izolované dverné systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI. Okná boli osadené do roviny vonkajšej tepelnej izolácie montážnym systémom DAFE PUREX. „V lete sme v interiéri mali príjemných 23 stupňov,“ dopĺňa investor a spokojne dodáva, že by na dome nič nemenil. A tak ktovie – tak ako sa v rodine už v niekoľkej generácii dedí meno Václav, sa možno rodinným „dedičstvom“ stane aj pán architekt. Investorovi sa už malý Václav narodil.

rodinný dom
Zdroj: HELUZ

O projekte

Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký
Konštrukcia: Obvodové steny tehlový systém HELUZ – HELUZ FAMILY 2in1 50,  HELUZ FAMILY 25, priečky a preklady HELUZ.
Výrobca hliníkových okenných a dverných systémov Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Zastavaná plocha: 112 m2, prízemná časť 79 m2, terasy pod prístreškom 36 m2, sklad 6 m2, plocha prístrešku na parkovanie – 27 m2

ZDROJ + FOTO: PR článok HELUZ

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje