odstranovanie starych naterov z kovov a dreva
Galéria (17)

Odstraňovanie starých náterov z kovov a dreva

Pri natieraní staršieho povrchu stojíme pred otázkou, či ponechať pôvodný náter, alebo ho odstrániť. O spôsobe odstránenia rozhoduje kvalita pôvodného náteru a vhodnosť použitej technológie.

Galéria

Nie všetky podmienky sú vhodné na použitie tej-ktorej technológie. Dôvodom je najmä možnosť vzniku požiaru. Opaľovanie ani odstraňovanie náteru odstraňovačom nerobíme v nevetraných priestoroch. Brúsením možno zasa ľahko znečistiť interiér, resp. prach môže znečistiť čerstvo natreté plochy a pod. Pri brúsení by sme mali používať respirátor.

Kov

1. Nesúdržný náter na podklade z plechu treba odstrániť.
2. Po nanesení odstraňovača sa náter zošúverí a vzniknú na ňom „pľuzgiere“.
3. Zošúverený náter možno bez námahy odstrániť škrabkou či špachtľou.

Pred nanášaním náteru musí byť povrch zbavený všetkých okovín, vrstiev, hrdze, nepevných a starých náterov, mastnoty, olejov a mechanických nečistôt. Ak chceme dosiahnuť maximálny estetický efekt, odstraňujeme aj pevne držiace, avšak nerovnomerne rozložené vrstvy pôvodného náteru.

Odstraňovač náterov
Pri odstraňovaní náterov pomocou odstraňovača sa odstraňovač nanesie štetcom alebo stierkou na náter v súvislej a rovnomernej vrstve (100 až 300 g/m2) a po 15 až 30 minútach pôsobenia sa napučaný náter zoškriabe stierkou. V prípade hrubých náterov treba postup niekoľkokrát opakovať. V teplom období možno zakrytím natretého miesta napr. fóliou z polyetylénu dosiahnuť pomalšie odparovanie účinných látok a vyššiu intenzitu narúšania náteru. Pri veľmi silných hrúbkach je lepšie vrchné vrstvy náterov odstrániť teplovzdušnou pištoľou a až potom použiť odstraňovač.

Na odstránenie starých náterov z povrchu kovov je určený prípravok Natrima. Je vhodný na odstránenie syntetických, olejových, vodou riediteľných, nitrocelulózových, epoxidových, polyuretánových alebo práškových náterov. Podľa druhu a veku náteru je čas pôsobenia na starý náter 10 minút až 3 hodiny. Jednotlivé vrstvy sa odstraňujú špachtľou alebo kefou a handrou. Diely s menšími rozmermi možno namočiť do zásobnej nádoby. Odstraňovač nesteká ani na vertikálnych plochách. Vodou riediteľný odstraňovač starých náterov Vodor sa používa na odstraňovanie všetkých typov farieb – syntetických, vypaľovacích, práškových, polyuretánových – z rôznych druhov podkladov (kov, drevo). Nanáša sa štetcom na odmastený náter a nechá sa pôsobiť. Podľa druhu a veku náteru je čas pôsobenia 20 minút až 48 hodín. Diely s menšími rozmermi možno namočiť do zásobnej nádoby s odstraňovačom náterov. 

Na odstraňovanie starých alebo poškodených syntetických, nitrocelulózových alebo olejových náterov z kovových predmetov sa používa odstraňovač náterov P 8201, ktorý sa nanáša štetcom v silnejšej vrstve tak, aby na zvislých plochách nestekal. V závislosti od teploty prostredia sa odstraňovač náterov nechá pôsobiť 10 až 15 minút. Pri odstraňovaní náterov s nižším stupňom tvrdosti sa odstraňovač náterov nanesie v hrubšej vrstve a po 2 až 3 hodinách sa uvoľnený náter zoškriabe. Po odstránení starých náterov sa povrch kovu dôkladne očistí od zvyšku odstraňovača. Odstraňovač starých náterov P 8212 je zmes v gélovej viskozite. Odstraňuje nielen olejové, alkydové, latexové, syntetické či nitrocelulózové farby, ale aj farby dvojzložkové. Vzhľadom na gélovú hustotu veľmi dobre drží i na zvislých plochách. Po nanesení zošúverenú farbu odstránime oceľovou škrabkou. Jedna vrstva sa narušuje rýchlo, asi za 5 až 20 minút. Pri aplikácii nie sú potrebné špeciálne umelohmotné štetce, ale poslúžia nám aj bežne používané štetinové štetce. Nedochádza k rozleptaniu a zoškvareniu štetín.

Odstraňovač môžeme použiť aj na odstránenie starej farby na stvrdnutých štetcoch. Pri nanášaní odstraňovača a škrabaní starých náterov pracujeme so zvýšenou opatrnosťou, aby sme sa vyhli streknutiu prostriedku do oka alebo zasiahnutiu pokožky. Zvyšky odstraňovača, ak neobsahuje vosky, sa zvyčajne odstránia omytím plochy vodou a kefou. Vosky preniknú do pórov podkladu, a pretože nie je možné ich spoľahlivo odstrániť, zhoršujú priľnavosť a zasychanie nového náteru. Z podkladov kovov sa zvyšky voskov po odstránení náterov zmyjú odmasťovačom, napríklad odmasťovačom P 8500.

Brúsenie 
Ak sa má dosiahnuť maximálny antikorózny účinok náteru, ideálnou úpravou je opieskovanie povrchu až na zdravý podklad. Prístroje na opieskovanie sú však drahé a používajú ich len špecializované firmy. Je to však rýchla a účinná technológia. V bežnej praxi domáceho majstrovania ju nahradíme brúsením povrchu. Pri obnove náterov možno ponechať starý náter, ak sa neodlupuje. Starý náter sa odmastí a zdrsní brúsnym papierom. Ak je to možné, na rovných súvislých plochách si môžeme pomôcť rotačnými, excentrickými či pásovými brúskami. Aj na ťažko prístupných miestach dnes možno využiť stále dokonalejšiu techniku vibračných brúsok a odolných brúsiv s dlhou životnosťou.

Pri náteroch plotov postačí na zdrsnenie pôvodného náteru, resp. na odstránenie nesúdržných vrstiev aj obyčajná drôtená kefa.Na ťažko prístupných miestach využijeme ručné elektrické náradie. Uhlová kotúčová brúska uľahčuje brúsenie v problémových miestach.

Opaľovanie 
Pri opaľovaní povrchov využívame teplo z horúcovzdušných pištolí alebo priamy plameň propán-butánového horáka. Najlacnejším prostriedkom sú benzínové lampy, ktorých prevádzka však nie je vždy bezpečná a neodporúčame ich používať najmä menej skúseným pracovníkom. Pri opaľovaní sa pôvodný náter zošúverí a z povrchu ho musíme stiahnuť pomocou škrabiek rôznych tvarov a veľkostí. Opatrní by sme mali byť pri ošetrovaní tenkých plechov, napríklad na odkvapoch, oplechovaniach parapetov, lebo plechy sa môžu pôsobením tepla poškodiť. Podklad sa môže ľahko zvlniť alebo môžu na ňom vzniknúť hrčky. V takýchto prípadoch je výhodnejšie použiť odstraňovač náterov alebo brúsenie. Ak podklad nie je zhrdzavený, je nevyhnutné pred aplikáciou vodou riediteľných náterových hmôt povrch dôkladne odmastiť (napr. technickým benzínom trichlóretylénom). Hliník je vhodné dôkladne omyť pomocou štetky alebo kefy horúcou vodou s prídavkom saponátov a opláchnuť čistou vodou. Poznamenávame, že vo väčšine prípadov (ploty, brány a pod.) pri obnove náterov ponechávame pôvodné nátery na podklade. Staré, pevné nátery stačí mierne zdrsniť a v prípade potreby aj odmastiť.

Pri odstraňovaní náteru z kovového podkladu využijeme aj uhlovú brúsku so špeciálnym brúsnym kotúčom.Ak má nový náter účinne chrániť povrch proti korózii, pôvodný náter a koróziu pod ním musíme odstrániť až po zdravý kov.


Drevo
Pri odstraňovaní pôvodných náterov z dreva sa využívajú všetky metódy podobne ako pri kovoch, avšak musíme prihliadnuť na nižšiu mechanickú pevnosť dreva a jeho slabú odolnosť proti vyšším teplotám. V prípade náterov dreva, napríklad dverí, sa starý náter s dobrou priľnavosťou nemusí odstrániť. Náter dreva však treba najprv odmastiť, potom dôkladne umyť a následne aj zdrsniť.

Brúsenie
Pri dobrej priľnavosti náteru sa zbrúsia olúpané či mierne poškodené miesta na povrchu dreva, aby sa nevytvoril ostrý prechod. Hrubé nátery s malou priľnavosťou možno odstraňovať brúsením brúsnymi papiermi, drôtenou kefou, škrabkou alebo oceľovou vlnou. Ručné brúsenie je veľmi namáhavé. Používa sa brúsny papier hrubšieho zrna (č. 36 – 180), ktorý je vhodné na rovných plochách ovinúť okolo malého dreveného hranola. Na zložito tvarovaných plochách (obkladoch) možno použiť oceľovú vlnu alebo ručnú škrabku, ktorá je vhodná najmä na odstraňovanie náterov z rohov. Na odstraňovanie náterov sa používajú najprv hrubé papiere, na odstránenie menších kúskov stredne hrubý papier a na dokončenie je lepší jemnejší papier, ktorý podklad vyhladí a nepoškrabe. Na odstraňovanie náterov na veľkých rovných plochách sa používajú elektrické brúsky. Pri odstraňovaní náterov brúsením pomocou elektrických brúsok vzniká veľké množstvo prachu, ktorý dráždi pokožku a je nebezpečný pri vdychovaní.

Na väčších rovných plochách využijeme pásovú brúsku.Dokonalé ručné obrúsenie členitých povrchov si vyžaduje veľkú námahu.
Vibračnou brúskou môžeme odstrániť náter aj z ťažko prístupných miest.Na brúsenie sa využíva predovšetkým brúsny papier, ktorý výrobcovia elektrického náradia dodávajú osobitne pre každý brúsny nástroj.

Opaľovanie 
Opaľovanie náterov možno využiť na odstraňovanie hrubých náterov z hladkých plôch bez plastických ozdôb povrchu. Plameň s dĺžkou 4 až 8 cm nahrieva náter, ktorý vplyvom tepla buď mäkne, alebo sa rozkladá či páli. Náter odstraňujeme starou stierkou alebo maliarskou škrabkou. Pri opaľovaní treba pracovať veľmi opatrne, aby sa nepoškodil podklad. Čepeľou škrabky môžeme náter zoškrabovať iba v smere textúry dreva. Ak to robíme aj priečne na textúru, vznikajú v dreve ryhy, ktoré je potom náročné zbrúsiť. Hrana čepele by mala byť stále ostrá. Niekoľkovrstvové nátery s obsahom hrubých tmelených vrstiev, značne zvetrané a s malým množstvom spojiva treba opaľovať niekoľkokrát. Zvláštna pozornosť a opatrnosť sa musí venovať opaľovaniu náteru na okenných krídlach. Plameň nesmie pôsobiť priamo na okenné sklo, ktoré zakrývame staršími drevenými latkami, preglejkou a pod. Pri práci zakryme aj podlahu podložkou z nehorľavého materiálu. Po opálení náteru na dreve zostáva povrch mastný a pred náterom ho treba dôkladne umyť riedidlom, napr. riedidlom C 6000. Povrch po opálení náteru dôkladne obrúsime a odstránime z neho prach.

Odstraňovanie náteru pomocou horúcovzdušnej pištole je bezpečné, lebo pištoľ nevytvára otvorený plameň.Pri odstraňovaní náteru odstraňovačom nanesieme odstraňovač na náter a necháme ho pôsobiť podľa návodu výrobcu.
Potom náter odstránime špachtľou.Odstraňovanie starého náteru z dreveného rámu s použitím odstraňovača

Odstraňovač náterov 
Použitie odstraňovača je podobné ako pri kovových podkladoch. Niektoré odstraňovače obsahujú parafín, ktorý treba z povrchu obrúsiť a povrch omyť vodou s mydlom. Neodporúča sa používať odstraňovače na báze lúhu, pretože drevo zafarbia a negatívne pôsobia aj na priľnavosť a vzhľad vrchných náterov. Po použití lúhu treba podklad špeciálne osušiť. 

Text: Stanislav Botur, Igor Novák
Foto: archív vydavateľstva, Stanislav Botur,  Bal Slovakia, Barvy Tebas, Bosch, Fein, Makita, PAM, Primalex
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.