Stavba rodinného domu
Zdroj: shutterstock.com

Koľko dnes stojí rodinný dom?

Pred stavbou rodinného domu treba okrem výberu lokality a kúpy pozemku zvážiť, aký dom a za koľko peňazí chceme postaviť tak, aby spĺňal naše požiadavky a potreby.

200 €

Stavba nového bežného rodinného domu stojí približne 200 € za 1 m3 obstavaného priestoru. Predpokladáme pritom dvojpodlažný dom so suterénom a obytným podkrovím na rovinatom pozemku s pôdorysnou plochou 80 až 100 m2.

Na výpočet sa ráta s výškou podlažia 3,5 m. Skutočná výška podlažia je zvyčajne len 3 m, 0,5 m je výpočtová rezerva na skryté konštrukcie základov a strechy.

V cene  sú zahrnuté základy, izolácie, steny, stropy, strecha, kúrenie, elektro, sanita, podlahy, obklady, dvere a okná. Nie sú v nej zahrnuté terénne a záhradné úpravy okolia domu, oplotenie, prípojky a, samozrejme, vybavenie domu nábytkom.

1. Projekt na mieru

Finančne je náročnejší, ale je jedinečný svojou architektúrou, dispozičným riešením, špecifickým technickým vybavením aj použitými materiálmi. Projektanta (architekta) si vyberá stavebník, ktorý chce ovplyvniť všetko, čo je so stavbou nového domu spojené.

Ako ušetriť

Ak sa rozhodnete pre dom na mieru, získavate aj odborného konzultanta pri realizácii rodinného domu. Ak sa pri niečom neviete rozhodnúť, ak chcete urobiť zmenu oproti projektu, viete to ekonomicky výhodne vyriešiť s človekom, ktorý veci rozumie a poradí vám.

2. Katalógový projekt

Umožňuje stavebníkovi získať predstavu o tvare, rozmeroch a členení stavby bez väčšej možnosti projektových zmien. Pred kúpou projektu sa musia zohľadniť miestne predpisy (tzv. regulatívy), ktoré vydáva obec. Treba rátať aj s finančnou položkou na doprojektovanie stavby (zmeny, základy, situácie, osadenie stavby na pozemku, prípojok). Ak chcete nízkoenergetický lebo pasívny dom, rátajte so zvýšením 10 až 20 % oproti základnej cene projektu.

Ako ušetriť

Katalógový projekt je lacnejší za určitých podmienok. Ušetríte, ak váš pozemok zodpovedá požiadavkám katalógového projektu. Väčšina katalógových projektov sa navrhuje na rovinu, pri svahovitom pozemku je nevyhnutné doriešiť zakladanie stavby.

Projekt rodinného domu
Zdroj: shutterstock.com

3. Správne poplatky

Od októbra 2012 zdraželo množstvo správnych poplatkov. Niektoré len o centy, mnohé z nich však o desiatky, ba až stovky eur. Nové budú aj poplatky pri dodatočných povoleniach, kde sa sadzba zdvihne z dvojnásobku na trojnásobok základnej sumy bežného povolenia.

4. Zemné práce a základy

Pred začatím výkopu na suterén by sme mali vedieť, aké sú základové pomery (únosnosť zeminy) na našom pozemku, aby sme nemuseli dodatočne zosilňovať základovú škáru. Informácia o spodnej vode umožní správne realizovať steny suterénu a jeho zaizolovanie.

Ako ušetriť

Realizácia suterénu sa môže finančne vyšplhať až na 1/3 z celkových nákladov na rodinný dom! Zvážte, či suterén naozaj potrebujete. Ak áno, nemôžete sa zaobísť bez ťažkej techniky a riadneho zabezpečenia stavebnej jamy. Ak nie, výkopy na základy riešte svojpomocne.

5. Suterén – steny, hydroizolácia

Pri realizácii suterénu si treba vopred zistiť základové pomery a spôsob realizácie. Steny suterénu môžete vyhotoviť z monolitického betónu alebo z betónových tvárnic. Pri základoch nezabudnite na podkladové lôžko a spätný zásyp výkopu štrkom. Prvá alternatíva je nákladnejšia.

Ako ušetriť

Pri murovaní z betónových tvárnic je armovanie len konštrukčné, a teda potreba železa je nižšia, nepotrebujete domiešavač ani nákladné debnenie. Venujte zvýšenú pozornosť realizácii, zlé zhotovenie zapríčiní vlhnutie alebo aj vážne statické poruchy.

6. Stropné konštrukcie

Stropy môžete realizovať z rôznych materiálov – napríklad železobetónové stropy, plechodosky, z keramických nosníkov alebo ľahké drevené trámové stropy. Realizácia keramického stropu vyžaduje vyššiu investíciu za materiál. Drevený trámový strop je síce ľahší a lacnejší oproti ťažkým stropom, ale má horšie zvukovoizolačné vlastnosti a zhotovovanie mokrých prevádzok (kúpeľní) môže byť náročnejšie.

Ako ušetriť

Vhodnú stropnú konštrukciu treba zvoliť podľa požiadaviek statika. Pri výbere lacnejšej alternatívy sa zvýšia nároky na kvalitné vyhotovenie prác.

7. Obvodové a nosné steny

Môžete sa rozhodnúť pre viacero alternatív vonkajších múrov – keramické alebo betónové tvárnice, sendvičové konštrukcie (drevostavby, oceľové rámy). V niektorých prípadoch treba murivo doplniť  nosnými železobetónovými stĺpmi.

Ako ušetriť

V spolupráci s projektantom vyberte vhodný materiál a spôsob zateplenia. Zateplenie polystyrénom je lacnejšie ako zateplenie minerálnou vatou asi o tretinu. Sledujte jednotlivé ceny a nezabudnite ani na cenu spojív (malty, lepidlá, pri drevených rámoch práca tesára).

Stavba šikmej strechy
Zdroj: shutterstock.com

8. Šikmá a plochá strecha

Tvar strechy výrazne ovplyvní celkovú architektúru a vzhľad domu. Vnútorný priestor ohraničený plochou strechou je plnohodnotný. Nosná časť plochej strechy však môže byť drahšia ako pri šikmej. Musí ju robiť naozaj odborná a vyškolená firma.

Ako ušetriť

Šikmá strecha je menej náročná na výstavbu aj na údržbu. Šikmé strechy poskytujú aj možnosť ďalšieho využívania podkrovného priestoru.

9. Okná a dvere

Na výber sú plastové, drevené a hliníkové okná a dvere s rozličnou povrchovou úpravou. Dodávajú sa v rôznych farebných odtieňoch (na objednávku a, samozrejme, za príplatok) a dekoroch dreva.

Ako ušetriť

Najlacnejšie a na údržbu najmenej náročné sú vstupné plastové dvere a okná.

10. Úpravy povrchov

Sadrové omietky sú asi najdrahšie na trhu, ale vyzerajú naozaj luxusne. Aj dlažby a obklad stien drevom, keramikou alebo sklom môžu výrazne zvýšiť cenu povrchových úprav. Ak chcete mať interiér jedinečný a originálny, musíte rátať s vyššími nákladmi.

Ako ušetriť

Opäť treba hľadať (akcie, letáky a pod). Ak sa rozhodnete pre laminátovú imitáciu drevenej podlahy, môžete ušetriť aj 1/3 ceny oproti kvalitnej drevenej podlahe. Drevené palubky síce stoja toľko, čo laminát, ale ich zabudovanie do podlahy je drahšie.

11. Voda, plyn, kanalizácia

Technické zariadenia objektov závisia od dispozície stavby a od použitého mate­riálu. To isté platí aj pri ostatných spotrebičoch, sanitárnych prvkov a osvetľovacích zariadení.

Ako ušetriť

Umiestnite mokré prevádzky nad sebou, aby potrubia hygienických zariadení nemuseli na stavbe prekonávať aj horizontálne prekážky. Tak sa zjednoduší odkanalizovanie sanity.

Projekt na mieru Katalógový projekt
Cena projektu na stavebné povolenieod 2 000 €
(v cene sú všetky prípojky a situačné osadenie stavby)
700 – 1 700 €
(nutné doprojektovať prípojky a situačný nákres)
Cena realizačného projektuod 1 000 €
(podľa jednotlivých profesií)
700 – 2 000 €
Cena doprojektovania prípojok a situačného osadenia100 €/prípojka100 €/prípojka
Cena stavebných úprav0 €10 – 20 % z ceny typového projektu

 

12. Vykurovanie domu

Medzi cenou nového plynového, elektrického, prípadne kotla na tuhé palivo a modernejších (novodobých) systémov vykurovania, ako sú tepelné čerpadlá, solárne kolektory či fotovoltické články, je enormný rozdiel.

Fotovoltaické panely na rodinnom dome
Zdroj: shutterstock.com

Ako ušetriť

Už počas tvorby projektu treba uvážiť, aký spôsob vykurovania je najvhodnejší pre konkrétny rodinný dom, aby sa efektívne využíval počas celého obdobia (finančná návratnosť). Náklady pri vykurovaní možno znížiť uprednostnením radiátorov pred podlahovým vykurovaním.

Pôvodný poplatok (€)Nový poplatok (€)
Žiadosť o stavebné povolenie na stavbu rodinného domu do 600 m33333 + 20  za každých ďalších začatých 100 m3
Žiadosť o stavebné povolenie na zmeny stavieb pred dokončením rodinného domu23100
Žiadosť o povolenie na zmenu užívania stavby16,5030

 

PRÍKLAD

Rekapitulácia rozpočtu rodinného domu

Rodinný dom, na ktorý sa viaže tento rozpočet, je situovaný v severnej časti východného Slovenska. Pozemok je rovinatý, hladina spodnej vody je 10 m pod úrovňou terénu. Objekt je napojený na mestskú kanalizáciu, vodovod, plynovod a elektrické rozvody. Dĺžky prípojok sú 30 m pre elektroprípojku a 12 m pre ostatné prípojky. Vykurovanie sa riešilo podlahovým vykurovaním napojeným na plynový kotol so zásobníkom teplej vody.

Suterén – áno či nie?

Pomer medzi cenou hrubej stavby so suterénom a dokončovacích prác je približne 50 : 50. Realizácia hrubej stavby, ale aj dokončovacích prác sa dá zlacniť jedine zmenšením domu v podobe ra­cionálnej optimalizácia dispozície alebo výstavbou svojpomocne.

Článok vznikol v spolupráci s portálom stavebnictvo.sk.

Text: Ing. Lea Procházková, Ing. Martina Adamcová
Foto: shutterstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Agi K. says:

  celkom fajn článok

 2. pavel roman says:

  dobry den chtel bych se zeptat pozemek uz mam koupeny a chtel bych tam si postavit barak,dole bych chtel myt velkou kuchyn velky obejvak plus usporny prostor na veci v druhem patre bych chtel myt zachod a koupelnu potom 3 spalny a pudni mystnost aspon 2 kolik by mne stalo povoleni postavit takovi barak a plus i pripojky kanalizacny vodi a plynu dekuji predem

  1. Projektant says:

   76000€

   1. Ivan says:

    Mohol by som sa opytat na vas nazor na pribliznu cenu nasledujúcej stavby: Jedna sa o dvojdom s celkovym pôdorysom 12 x 5 m. Bude to rekreacna dvojchata. Bez suterenu. Budu to vlastne 2 bytove jednotky z coho kazda bude mat prizeme 30 m.stv./ malu obyvacku + maly kuchynsky kut a kupelnu. Schodisko hore na poschodie /30 m.stv/ kde budu 2 spalne. Kurenie elektricke radiatory, voda, kanalizacia /odvod do septiku/. Bude postaveny z ITONGU LAMDA /ak som to dobre napisal/ nebude sa zateplovat. Strecha bude jednoducha sedlova s 2 ks vikiermi. Horne poschodie bez kupelni. Pokryvka strechy bude skridloplech. Vo vnutri jednoduche, ziadny luxus, ale nie najlacnejsie materialy. Ziadne balkony a garaze. Budem povdacny ak mi to plus minus nacenite.

 3. miro says:

  So záujmom som si prečítal článok: Koľko dnes stojí rodinný dom a zaujala ma najmä stať,,ako ušetriť.
  Myslím si, že v dnešnej dobe a zárobkových možnostiach dať si postaviť rodinný dom môže si dovoliť každá druhá možno tretia rodina bez špekulovania ako ušetriť.Prílišné šetrenie sa často nevypláca.A cena cca 200 000 € nie je až taká horibilná.

  1. Rišo says:

   Musím nesúhlasiť pretože ak ste zárobkovo činná osoba s platom 2000 eur je to zanedbateľné na hypotéku ale nie ak ste zárobkovo činná osoba ale rodina ktorej celkový mes plat je 2000 eur alebo nedajbože 1200 ako to vo väčšine prípadov v dnešnej dobe je 200 000 je až moc prehnaná cena

  2. Peter says:

   Milý Miro,určite každá druhá,tretia a dokonca určite aj šiesta rodina bojuje o prežitie a ani nesníva o rod.dome za 200 tis eur.Bonita týchto rodín sa pohybuje niekde na tristo eurách v nebankovke na 86% úrok.Mohol by si mi dať prosím add planéty kde žiješ.Peter,admin o.z.Ži znova(viď FB).

 4. Ivana Eichlerová says:

  Dobrý deň, tiež by som Vás chcela poprosiť o radu, resp. pribliznu cenu domu, ktorú by sme chceli vedieť pred kúpou projektu. Jedna sa o dvojpodlažný dom o rozmeroch 12 200 x 9 400, pričom spodok by bola veľká obyvacka s kuchyňou, mala spalna, wc, šatník a technická miestnosť, hore 3 spálne, 2 šatníky a kúpeľňa. Strecha je pultova. Nerada by som po zakúpení projektu zistila, že výstavba tohto domu je ďaleko za našim stropom. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje