murovanie tehal na lepiacu maltu
Galéria (6)

Murovanie tehál na lepiacu maltu

Murovanie na tenkú vrstvu lepiacej malty umožnil predovšetkým nový stavebný materiál – brúsené tehly. Ložné plochy týchto tehál sa brúsia na špeciálnom brúsiacom zariadení. Takto upravené ložné plochy sú dokonale rovné a navzájom rovnobežné, s toleranciou výškového rozmeru ± 0,4 mm, čo umožňuje murovanie na špeciálnu maltu pre tenké škáry (častejšie používaný názov je lepiaca malta) s hrúbkou približne 1 mm.

Galéria

hrubá stavba, tehla, lepiaca malta
hrubá stavba, tehla, lepiaca malta
hrubá stavba, tehla, lepiaca malta
hrubá stavba, tehla, lepiaca malta
hrubá stavba, tehla, lepiaca malta
Z hľadiska navrhovania sú oba systémy murovania (na klasickú maltu a na lepiacu maltu) rovnaké, t. j. skladobný výškový rozmer jedného radu tehál vrátane maltovej škáry je v oboch prípadoch rovnaký, a to 250 mm. To znamená, že čo ubudlo z hrúbky klasickej malty, to pribudlo na výške tehly. Keď vezmeme do úvahy že hrúbka maltovej škáry má byť 1 mm, výška brúsených tehál je 249 mm. Klasická murovacia malta sa nanáša v hrúbkach 10 až 12 mm.

Použitie brúsených tehál preto prináša každému stavebníkovi množstvo výhod:
•    presná výška tehál znamená presné a jednouché murovanie, a teda kvalitná hrubá stavba,
•    rýchle murovanie vedie až k 30 %-nej úspore času,
•    pri malej spotrebe murovacej malty sa usporí až 90 % materiálu, a tým aj miesto na stavenisku,
•    minimálna stavebná vlhkosť v murive znamená záruku tepelnoizolačných parametrov (vlhkosť výrazne zhoršuje tepelnoizolačné vlastnosti každého muriva).

Ako na to?
Pri murovaní na lepiacu maltu platí jedna dôležitá zásada – celý úspech práce s brúsenými tehlami závisí od presnosti založenia prvého radu. Pri zakladaní prvého radu tehál používame preto pomôcky odporúčané výrobcami.

Výškové zameranie základovej dosky
Pomocou nivelačného prístroja a nivelačnej laty nájdeme na základovej doske v miestach budúcich stien najvyšší bod. Zameranie robíme až po natavení izolačných pásov. V tomto najvyššom bode má byť minimálna hrúbka zakladacej malty 10 mm.

 

Založenie prvého radu tehál
Prvý rad zakladáme na vápenno-cementovú murovaciu maltu, ktorá má vyrovnať prípadné nerovnosti základovej dosky. Úpravy výšky v ďalších radoch sú prakticky nemožné.

Na presné nanesenie maltového lôžka odporúčame použiť:
• nivelačnú súpravu,
• nivelačný prístroj s latou,
• hliníkovú latu dĺžky min. 2 m na urovnanie zakladacej malty (čím dlhšia lata, tým menej pracovných záberov).

Využitie nivelačnej súpravy
Nivelačná súprava pozostáva z dvoch urovnávacích líšt s libelami. Pomocou nej nastavujeme hrúbku a šírku zakladacieho maltového lôžka. Prvú urovnávaciu lištu postavíme na najvyšší bod základovej dosky (podľa výškového zamerania základovej dosky) a nastavíme ju na výšku 10 mm nad základovou doskou. Druhú urovnávaciu lištu postavíme na roh, z ktorého chceme začať ukladanie prvého radu tehál. Pomocou nivelačného prístroja a nivelačnej laty ju nastavíme do rovnakej výšky, akú má prvá lišta. Následne prvú urovnávaciu lištu prenesieme na vzdialenosť dĺžky laty od urovnávacej lišty na rohu a opäť ju nastavíme do rovnakej výšky. Na oboch lištách nastavíme potrebnú šírku maltového lôžka podľa hrúbky steny a krátkou vodováhou skontrolujeme ich vodorovnú polohu.

Nanášanie zakladacej malty
Zakladaciu maltu nanášame podľa výšky líšt v celej šírke muriva, nie v pásikoch. Maltové lôžko urovnáme pomocou hliníkovej laty tak, že ju ťaháme po urovnávacích lištách. Dbáme pritom na správnu konzistenciu malty – nemala by byť riedka, aby sa do nej tehly pri ukladaní nezabárali. Prebytočnú maltu pozdĺž hliníkovej laty odstránime.
Urovnávaciu lištu z rohu premiestnime opäť na vzdialenosť podľa dĺžky hliníkovej laty a opísaný postup opakujeme, až kým budeme mať položený jeden súvislý úsek maltového lôžka, napr. v dĺžke jednej steny.

Položenie prvého radu tehál
Murovanie obvodových stien začíname osadením tehál na rohoch – každá rohová tehla v tom istom rade má byť oproti susedným rohovým tehlám otočená o 90°. Upozornenie: tehly ukladáme do maltového lôžka zľahka a neklepeme po nich kladivom, aby sa nezabárali. Medzi rohové tehly natiahneme z vonkajšej strany murársku šnúru, pozdĺž ktorej ukladáme jednotlivé tehly. Po položení úseku približne 1 až 2 m tehly jemne(!) urovnáme do vodorovnej polohy pomocou vodováhy a gumového kladiva. Upozorňujeme, že prvý rad musí byť položený vodorovne a bez akýchkoľvek výškových rozdielov medzi tehlami. Ak je malta príliš mäkká, posypeme ju jemne cementom, naopak, ak už stihla stuhnúť, môžeme na jej povrch natiahnuť tenkú vrstvu lepiacej malty.

Murovanie ďalších radov
Počnúc druhým radom murujeme brúsené tehly na lepiacu maltu. Lepiacu maltu spracujeme podľa návodu na obale. Na miešanie používame vhodnú vŕtačku s miešadlom, prípadne špeciálne ponorné miešadlo s maximálnym počtom otáčok 600 /min. (správna konzistencia lepiacej malty je porovnateľná napr. s konzistenciou medu – pomaly a súvisle tečie). Pred nanášaním lepiacej malty aj pred ukladaním tehál do lepiacej malty pretrieme ložné plochy tehál mokrou murárskou štetkou – takto ich zbavíme prachu a zabezpečíme lepšiu priľnavosť lepiacej malty. Na nanášanie lepiacej malty sa používajú špeciálne nanášacie valce. Lepiacu maltu dávkujeme do zásobníka nanášacieho valca. Maltu nanášame na ložnú plochu tehál rovnomerným pohybom valca po uloženom rade tehál pri otvorenej klapke. Valec ťaháme výlučne smerom k sebe, t. j. za rukoväťou. Lepiacu maltu nanášame naraz na približne 4 až 6 tehál.
Ak je konzistencia lepiacej malty správna, zostáva na rebrách a nezateká do dutín, ani pri práci nevyteká z valca. Tehly by sme mali položiť do lepidla najneskôr do 2 minút, pri murovaní počas horúcich letných dní aj skôr. Z tohto dôvodu odporúčame postupovať po kratších úsekoch.

Napojenie vnútornej steny na obvodovú
Na napojenie vnútorných nosných stien na obvodovú stenu odporúčame použiť špeciálne ploché kotvy (stenové spony) z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa na požadovanom mieste vopred zamurujú do obvodovej steny. Miesto na osadenie kotiev jemne prebrúsime flexibrúskou, aby pre hrúbku spony nevznikli nerovnosti v ďalších radoch tehál. Do každej druhej škáry umiestnime dve kotvy (pri nenosných priečkach jednu) s polovičným presahom do oboch stien.

Text: Ing. Gabriel Szöllösi
Foto: autor, Wienerberger

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.