Ceny plynu porastú, stavte na univerzálny komín
Súčasné ceny plynu nie sú podľa plynárov adekvátne. I keď tento rok sa meniť nebudú, domácnosti pravdepodobne neminie ich zvyšovanie. Ide len o otázku času. Napriek tomu, že ministerstvo hospodárstva zatiaľ všetky snahy SPP o zdražovanie plynu zmietlo zo stola, zvyšovaniu cien sa pravdepodobne nevyhneme. Plynári varujú, že ak plyn nezdražie, môže sa strata SPP vyšplhať až na 80 miliónov eur. Na to skôr či neskôr doplatíme my všetci.
Ruský koncern Gazprom, ktorý je jediný dovozca plynu na Slovensko predpokladá, že do roku 2012 sa ceny komodity zdvojnásobia. Niektorí európski dodávatelia plynu preto robia opatrenia už teraz a ceny plynu zvyšujú postupne. Ak sa v súčasnosti spoliehate na vykurovanie plynným palivom, musíte sa stanovenej cene prispôsobiť a zmieriť sa s ňou. Neistota v oblasti energetickej politiky nahráva trendu individuálneho a nezávislého vykurovania.
Energeticky nezávislé domácnosti
Očakávané a plánované zvyšovanie cien plynu dáva čoraz viac šancu vykurovaniu tuhým palivom. Ide o ekologickú, ale zároveň finančne prijateľnejšiu alternatívu k vykurovaniu elektrickou energiou. Užívateľov od dreva ako paliva však odrádza to, že ide o náročný a špinavý spôsob vykurovania. V čase, keď sú dostupné na našom trhu pelety či brikety je tento strach neopodstatnený. Táto oblasť totiž prešla v posledných rokoch závratným vývojom. „Pelety netreba píliť, sušiť či neustále dokladať do vykurovacieho spotrebiča. Dávkujú sa plnoautomaticky a proces spaľovania je nielen efektívny, ale aj čistý. Jedno 15 kg vrecko sa na niekoľko dní postará o vašu tepelnú pohodu,“ hovorí Maroš Plško, technický riaditeľ spoločnosti Schiedel Slovensko, s. r. o. Tuhé palivo je v súčasnosti, pokiaľ sa spaľuje v špeciálnych kotloch, najlacnejším a zároveň najekologickejším palivom. Najmä vykurovanie biomasou prináša lacnejšie teplo pre domácnosť, pričom úspory sa pohybujú v desiatkach percent. Počiatočné náklady sú síce o niečo vyššie, investície sa však rýchlo vrátia. Biomasa navyše podporuje ekologické bývanie. Z hľadiska emisií skleníkových plynov je jej spaľovanie neutrálne. Pri raste biomasa spotrebuje len toľko CO2, koľko ho pri spaľovaní unikne do ovzdušia. Pre bezpečné vykurovanie biomasou však treba správne komínové teleso.
S dvojprieduchovým komínom k nezávislosti
Pri nestabilných cenách plynu je dobré mať v rukách zálohu, v podobe dvojprieduchového komína. Užívatelia získajú možnosť slobodného výberu paliva. Šetrenie a vynechanie druhého komínového prieduchu môže v budúcnosti spôsobiť viaceré komplikácie spojené s neočakávanými finančnými nákladmi. Ak totiž užívateľ vykuruje v súčasnosti plynom, ale má záujem o prestup na iné palivo (napr. drevo), musí počítať so zvýšenými nákladmi na prestavbu. Súčasná legislatíva totiž pripojenie viacerých druhov paliva na jeden komínový prieduch nepovoľuje. Komín je potrebné upraviť a vyvložkovať. S dvojprieduchovým komínom sa otvárajú možnosti, ako možno pri zdražení plynu prejsť na vykurovanie lacnejším drevom. Dvojprieduchový komín podporuje svojou univerzálnosťou vykurovanie viacerými druhmi paliva. Jeden prieduch slúži na centrálne vykurovanie, druhý prieduch je určený pre spotrebič na tuhé palivá. Možno ho jednoducho pripojiť na turbo kotol, kondenzačné kotly, plynové kotly, ale aj krbovú vložku či piecku. „Dvojprieduchový komín sa osvedčí aj v čase zastavenia dodávok plynu. Ľudia, ktorí si zaobstarajú dva prieduchy, môžu ostať pokojní. V prípade odstavenia plynu jednoducho prejdú na vykurovanie tuhým palivom a neprídu tak o cenné teplo,“ dopĺňa Maroš Plško.
Pre prípad nového vykurovacieho konceptu či nadstavby rodinného domu v budúcnosti je navyše vhodné okrem hlavného vykurovacieho komína vybudovať aj záložný komín.
So systémovým komínom strata tepelnej pohody nehrozí
Na alternatívne možnosti vykurovania treba myslieť už pri stavbe domu. Dodatočné zabudovanie zariadenia na odvádzanie spalín je totiž náročné a zväčša veľmi drahé. Možnosť voľby medzi viacerými zdrojmi energie a zároveň maximalizáciu ekonomickej i vykurovacej efektívnosti prináša moderný systémový komín. „Typ vyhovujúceho vykurovacieho paliva si možno zvoliť v prípade, že systémový komín má šamotovú vložku z kvalitnej technickej keramiky. Tá dokáže odolávať vlhkosti – prieniku kondenzátu a samozrejme vysokým teplotám. Systémové komíny Schiedel sú výhodnou investíciou, ktorá umožňuje meniť spôsob vykurovania podľa potreby, ale aj vývinu cien jednotlivých palív na trhu,“ hovorí Maroš Plško. Systémový komín je významným prvkom domu z hľadiska hospodárnosti, ochrany životného prostredia a bezpečnosti zásobovania energiami. Vďaka kvalitnej realizácii spalinovej cesty v komínových systémoch možno naplno využiť účinnosť pripojeného spotrebiča, podporovať ekologické bývanie a zároveň sa podieľať na znižovaní emisií CO2. Moderné komínové systémy sa vyznačujú veľkou tesnosťou, ktorá bráni prieniku vlhkosti, ale aj úniku energií. Vďaka špičkovej konštrukcii, dobrému ťahu a vysoko odolnej tepelnej izolácii pomáha systémový komín šetriť energiu, a tým aj domáci rozpočet.
Foto a zdroj: Schiedel Slovensko, s. r. o.
Komentáre