stavba komina
Galéria (7)

Stavba komína

Pri návrhu komína by sme mali zohľadňovať viacero hľadísk: veľkosť miestnosti, druh spotrebiča, situovanie kozuba, veľkosť ohniska, materiál, protipožiarne požiadavky, architektonické požiadavky, druh paliva, prieduch, prívod vzduchu a iné.

Galéria

Nezabúdajme, že ide o konštrukciu, ktorá ma zabezpečovať požiarnu bezpečnosť v objekte. Zle navrhnutý alebo zhotovený komín môže zapríčiniť poškodenie komínovej konštrukcie, nekvalitnú prevádzku kotla, ohroziť dom požiarom.

Návrh komínového telesa treba prediskutovať s projektantom, so stavebnou firmou a stavebným dozorom. Stavebná firma by mala venovať pozornosť dodržaniu projektu a pri výstavbe dodržať montážny návod. To by malo vylúčiť neskoršie reklamácie. Stavebný dozor zabezpečuje správnu montáž a zabraňuje chybám pri výstavbe.

Legislatíva
Najdôležitejšia norma pri navrhovaní a výstavbe komínov je STN EN 15 287-1 Komíny. Navrhovanie, montáž a prevádzkovanie komínov. Časť 1: Komíny pre otvorené spotrebiče palív. Ďalej sú to vyhláška č. 401/2007 MV SR o technických podmienkach a požiadavkách na požiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol, STN EN 73 4201/Z1 Navrhovanie komínov a dymovodov, STN EN 73 4210/Z1 Vyhotovenie komínov a dymovodov a pripojovanie spotrebičov spalín a STN EN 1443 Komíny. Všeobecné požiadavky. V týchto normách sa stanovujú podmienky prevádzkovania komína. Každá komínová konštrukcia alebo komínová vložka musí byť označená podľa STN EN15 287-1. Používateľovi sa tým deklaruje typ komínového telesa podľa platných noriem spolu s informáciou o montáži a základných mierach komína. Životnosť komína by mala zodpovedať životnosti rodinného domu.

Konštrukcie komínov
Pri projektovaní je dôležité vedieť, koľko komínov chceme. Závisí to napríklad aj od toho, aký druh kúrenia budeme mať a kde budú umiestnené. Ak si navrhneme dispozíciu, pri ktorej je plynový kotol v inej časti domu ako interiérový kozub, musíme rátať so stavbou dvoch komínov. Ak sú pri sebe, stačí nám jeden komín s dvoma prieduchmi.

Platí všeobecné pravidlo, že by sme mali do jedného prieduchu napojiť len jeden spotrebič. Pri teplovzdušnom vykurovaní treba vybudovať aj kanály na distribúciu teplého vzduchu.

Výška komína
Priemery komínových prieduchov ovplyvňuje typ pripojeného spotrebiča a jeho výkon spolu s výškou komína. Výška komína nad strechou sa určuje normou STN EN15287-1, ktorá nahradila pôvodné zjednodušené pravidlá. Normu by mal projektant pri návrhu komína rešpektovať už vo fáze projektu. Na domoch so strešnými oknami a vikiermi nesmie byť ukončenie komína pod oknom alebo na úrovni okna. Pri vzdialenosti menej ako 1,5 m od okna musí byť ukončenie komína 1 m nad horným rámom okna. Ak máme nad plochou strechou nadstavbu, tak jej vplyv sa uvažuje do vzdialenosti 15 m. Ak je vzdialenosť menšia, výška komína sa zmenšuje o tzv. veterný uhol.

Komín na šikmej streche
Pri tzv. pretlakových komínoch, kde sa spaliny odvádzajú zvýšením tlaku, je výška komína najmenej 500 mm nad rovinou strechy. Rovnaká podmienka platí aj pri komínoch, kde sa spaliny odvádzajú ventilátorom nad ukončený prieduch komína.

 

Komín na plochej streche
Nad plochú strechu a antiku musí komín prečnievať minimálne o 1 000 mm (pri plynných palivách) a 1 500 mm pri každom palive. Pri pretlakových komínoch platí tá istá zásada ako pri šikmých strechách.

Typy komínov
Murovaný komín už nezodpovedá požiadavkám modernej vykurovacej techniky. Má horší ťah, je citlivý na vlhkosť, má malú odolnosť proti kyseline a zlú tepelnú izoláciu. Jeho pukliny, premokanie a oheň predstavujú veľké nebezpečenstvo pre dom a jeho obyvateľov. Okrem toho sa nedá používať univerzálne. Preto skôr ako sa budeme rozhodovať pre komínový systém, mali by sme už vedieť, aký spotrebič, t. j. kotol, ktorý napojíme na dymovod, budeme používať. Väčšina majiteľov rodinných domov chce aj spotrebiče na tuhé palivo – pec či kozub. Moderné vložkové komíny to umožňujú. Sú tesné a odolné proti agresívnemu kondenzátu, ktorý vzniká pri ochladení spalín v prieduchu komína, sú odolné proti požiaru aj pri horení sadzí a majú dlhú životnosť.

Univerzálny trojzložkový komínový systém na všetky typy palív. Vnútorná šamotová vložka je odolná proti vyhoreniu sadzí až do 1 000 °C a je kyselinovzdorná.Ukončenie komína správne tvarovanou strieškou zlepšuje komínový ťah.
Komínový systém na uzavreté (tzv. turbo) spotrebiče. Kanálmi v komínovej tvárnici privádza vzduch na horenie a spaliny sa cez komínovú vložku odvádzajú
do vonkajšieho ovzdušia.
Jednoplášťový systém z nehrdzavejúcej ocele je vhodný na dodatočné vyvložkovanie. Cena vyvložkovania sa pohybuje od 200 do 600 €.

Jedno- a viacvrstvové komíny
Pri jednovrstvových komínoch tvorí komínový plášť priamo komínový prieduch. Navrhovať sa môžu len v občas užívaných stavbách, napríklad v chatách či hospodárskych budovách.

Vonkajší plášť tvoria tvarovky z ľahčeného betónu. Sú mrazuvzdorné, môžu sa omietať, stierkovať a tapetovať. Práca s nimi je nenáročná a rýchla. Izolácia komína z minerálnych vláken zabezpečuje optimálnu prevádzkovú teplotu a zabraňuje kondenzácii spalín.

Viacvrstvové komíny
Pozostávajú z komínového plášťa, izolácie a šamotovej (alebo keramickej či oceľovej) komínovej vložky. Vložky vo viacvrstvovom komíne vytvárajú komínový prieduch a sú tepelne a dilatačne oddelené od komínového plášťa.

Text: Ing. Mária Kostolná
Foto a kresby: Icopal, Leier, Prespor, Schiedel, thinkstock.com, archív JAGA

 1. Dušan says:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať akú výšku treba dodržať pri montáži striešky nad ukončením komína, aby to neovplyvnilo negatívne ťah komína.Ďakujem, Dušan.

  1. TopasRS says:

   Dobrý deň. Môžte definovať o akú striešku sa jedná ? Ako ovplyvňuje komín? Bežne sa výška určuje na základe druhu spalovacieho telesa, jeho výkonu a typu používaného paliva.

  2. Anonym says:

   strieska nad vyustenim komina ma byt min. 0,5x priemer kominovej vlozky 😉

 2. majka123 says:

  Osobná skúsenosť, žiadna norma neplatí ak komín alebo 3 komíny postavíte na čierno a máta správnu farbu. Stavebný úrad v severnom okrese Vám to legalizuje. Aj keď máte 100x pravdu a všetky normy a pradpisy hovoria .že pravdu máte Vy, stavebný úrad to nezaujíma a ostane Vám lampáreň a číslo na hasičov.

 3. Mariana Pyrinecova says:

  ak mam starši rodinny dom a chcem pristavit komin z vonkajšiej strany ,čo na to potrebujem ake povolenie a na aky urad sa mam obratit

  1. TopasRS says:

   V prípade, že komín z vonkajšej strany domu nemá vybudovaný základ, myslím, že nepotrebujete stavebné povolenie.

   1. Peter says:

    Máte ohlasovaciu povinnosť do 5m výšky-drobná stavba, nad 5m stačí zjednodušené konanie. Bez základu postavte len vtedy, keď ste už spočítali váhu materiálu+váhu údržby(kominár) a podľa Vášho usúdenia terajší pidklad to znesie….Vonkajší komín je náchylnejší na dechtovanie(na tuhé palivo) bez dodatočnej tepelnej izolácii-sused Vás nebude mať v láske 🙂

 4. robo says:

  dobrý den, kupili sme krbove kachle, budeme musiet postavit nový komin, chcem sa spytat ci moze byt napojene krbovych kachiel na priamo, alebo by mal byt komin mimo a vyvod z kachiel len dopojeni do komina kolenom 90% alebo 45%, napojenie z kachiel je zo zadu a zhora.
  Ja som si vybral jednoduksi sposob napojenie z hora takze rura pojde priamo hore a nad dekov bude zacinat murovani komin do ktoreho sa len dopoji rura zo spodu, takze po celej dlzke je to napojene na piamo az k ustiu na streche. nebude mat komin silný tach ?

  1. TopasRS says:

   Dobrý deň, napojenie komína môže byť priamé. resp. nieje potrebné dodatočné napojenie kolenom 90/45 ak vyhovuje.

 5. ciko says:

  dobry den,
  ak budeme montovat trojplastovy nerezovy komin, ake su minimalne vzdialenosti od dreva v krove, popripade v sadrokaronovej priecke z drevenym rostom? dakujem

  1. Martin says:

   Minimálna vzdialenosť je 10 cm komínového plášťa od drevenej konštrukcie či už je to v streche, alebo v priečke. No priečku by som odporúčal odvetrať, teda pri podlahe a aj pri strope nainštalovať vetraciu mriežku, aby sa tam zbytočne neakumulovalo teplo.
   Pekný deň.
   Martin RTK

 6. Mida says:

  Dobry den. Nemam ziadne skusenosti ohladom kominov, tak sa obraciam na radu u vas 🙂 chcela by som prerobit podkrovie na dome s tym, ze by som tam chcela mat liatinove kachle. Cez podkrovie prechadza aj hlavny komin( mame kotol na drevo, uhlie a este aj na plyn) Bolo mi povedane ze budem musiet stavat dalsi komin na tie kachle. Je to pravda alebo by som mohla napojit kachle aj na ten hlavny komin? Kachle budu okolo 12 kW aby vyhriali otvoreny priestor. Za Vasu odpoved/ radu vopred dakujem

 7. Jana says:

  Dobrý deň, tiež sa obraciam na Vás s otázkou. Máme starší RD a na hlavný komín je napojený kotol na drevo. Radi by sme pripojili na tento komín ešte v miestnosti nad kotlom krb. Je možné tento krb pripojiť na ten istý komín, ale je potrebný ďalší komín?. Krb nie je určený na primárne vykurovanie.

 8. Mario says:

  Dobry den

  mozem sa prosim spytat co hovori norma o umiestneni cistiaciach otvorov?
  na vacsine stranok najsiel som ze sa nesmu robit v miestnostiach ktore sa pouzivavaju ako skladisko horlavych latok…..

  a na jednom mieste som nasiel i ze obytne casti domu toto by rovno vylucilo ze niekedy vobec dostanem reviziu na komin kedze mi to usti do obytnej miestnosti. Ak su tu nejake vynimky pre RD tak by som rad ich vedel len to zial neviem dohladat.

  dakujem

 9. Mirka says:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať ako vysoko má byť komín, ktorý je postavený vedľa domu, ktorý má áčkovú strechu. ďakujem

  1. Martin says:

   Komín by ste mali stavať do tej výšky, aby vodorovná vzdialenosť od komínovej hlavy po šikminu strechy bola viac ako 2,3m.
   Stačí to takto?
   Pekný deň.
   Martin RTK

 10. L.O. says:

  prosím – mám viacvrstvový nový komín (šamot, minerál vlna, betónová tvárnica) s jedným prieduchom – môžem do neho napojiť jedny krbové kachle na prízemí a druhé v podkroví ? ďakujem

  1. Martin says:

   Nie, na jeden prieduch môžu byť napojené 2 spotrebiče ale na jednom podlaží, rovnakého charakteru a rovnakého výkonu. Inak platí, že na jeden prieduch môže byť napojený len jeden spotrebič.

 11. Monika Lietavcova says:

  Dobry den obraciam sa na vas sused si kupil sice certifikovany komin ale montoval si ho sam co je najhorsie umiestnil ho do medzery medzi domom a mojou sopu plnou sena kde mam auto ,benzi.kosacku.komin je teda 20 cm od mojej sopy je postaveny na cierno co robyt moze byt takto v blizkosti vobec? Dakujem

  1. Martin says:

   To že je certifikovaný je dobre. Ak dodržal stavebný postup výrobcu pri montáži, malo by byť všetko v poriadku. Medzera, teda tých 20 cm, ak je volná a je všade po celej dĺžke komína od vašej šopy a môže tam prúdiť vietor, tak je tiež všetko v poriadku. No ako sa k tomu postavia uradníci stavebného odboru neviem. V každom prípade odpovede na svoje pochybnosti, by ste mali hľadať na mestskom či obecnom úrade.
   Prajem pekný deň.
   Martin RTK

 12. Jozef says:

  Dobrý deň chcel by som sa spýtať do akej teploty môžem stavať komín schiedel či sa môže stavať aj taký čas
  Ďakujem

  1. Lukáš says:

   Dobrý deň…Chcem sa opytat idem murovať betonový komín o priemere 200mm. Mam plochu strechu. Fasádnu už mam zaťeplenú je treba orezať polystyrén medzi múrom a komínom??
   Ďakujem …

 13. Lenka says:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na výšku komína, máme dom v tvare L, máme ackovu strechu a je tam k nej napojená aj rovná strecha.Na tej rovnej streche máme komín, kurime pevným palivom (drevom). Komín je vysoký asi 2 metre, možno o niečo viac.Ked kurime dym zráža k susedovi do dvora, teraz odo mňa chce, aby sme niečo spravili s komínom, ale my máme komín nanovo postavený asi 4 roky. Inak že to bude riešiť cez životné prostredie, som z toho fakt na nervy 🙁

 14. Zbyněk says:

  Dobrý den,
  zakoupili jsme krbová kamna , která mají kouřovod nahoře. Jedná se tedy o připojení kouřovodu a přímý prostup kouřovodu sádrokartonem, izolací, poté hurdiskovým stropem, který je zalitý škvárobetonem a jako krytina je použit hliníkový plech. Síla stropu je cca 51 cm + 20 cm stříkaná izolace. Průměr kouřovodu je 140 mm.
  Můžete prosím poradit s prostupem, případně nabídnout vhodný prostupový materiál?
  Moc děkuji za odpověď

 15. Juraj_L says:

  Dobrý deň
  V akej vzdialenosti od susedovho okna mám mať komín?
  Sme bytový dom bývame na 8 poschodí nad nami je plocha nepochodzná strecha. Ale na jej konci 7,5M je ďalší byt na 9 poschodí. Stým že okna nemá orientovane na stranu zamýšľaného komína Pripadne kam vám môžem zaslať nákres.
  ďakujem

 16. Ladislav says:

  Zdravím.Dá sa postaviť krbová vložka s napojením na komín,ktorý je vzdialený asi 2,5 m? A za akých podmienok.

 17. Miroslav says:

  Dá sa, ale pre dobrý ťah prepájacia rúra musí mať sklon min.30°. Ak nevadí pohľad na ňu, o niečo sa zvýši tepelný výkon do miestnosti, ale aj prúdenie prachu.

 18. Beáta says:

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať či existuje nejaká vyhláška,ktorá určuje výšku komína na záhradnom krbe?Ďakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.