jeden komin nestaci
Galéria (4)

Jeden komín nestačí

Rozhodnutie o počte komínov pre rodinný dom je v začiatkoch výstavby kľúčové. Rovnako ako voľba vykurovacieho systému. Či už sa rozhodnete vykurovať plynom, alebo tuhým palivom, musíte tomu prispôsobiť aj výber komína. Určite však pri stavbe domu na komín nezabudnite. Uprednostnením riešenia vykurovania bez komína riskujete nehygienický a nebezpečný odvod spalín výfukmi a zároveň sa ochudobňujete o možnosť vykurovania viacerými druhmi palív.

Galéria

Aký počet komínov je pre rodinný dom optimálny? Odborníci odporúčajú stavbu dvojprieduchového komína, ktorý svojou univerzálnosťou podporuje vykurovanie viacerými druhmi paliva. Do jedného prieduchu možno totiž podľa súčasnej platnej legislatívy napojiť len jedno vykurovacie teleso. Šetrenie a vynechanie druhého komínového prieduchu môže v budúcnosti spôsobiť viaceré komplikácie spojené aj s neočakávanými finančnými nákladmi. Okrem hlavného vykurovacieho komína je vhodné vybudovať aj záložný komín pre prípad nového vykurovacieho konceptu či nadstavby rodinného domu v budúcnosti.

Dôvody za dvojprieduchový komín

Navrhnutý komín musí vyhovovať nielen súčasným, ale aj budúcim požiadavkám používateľa. Prečo mať druhý prieduch pre spotrebič na tuhé palivo? Pri nestabilných cenách plynu či riziku výpadku elektrickej energie je dobré mať v rukách zálohu v podobe spotrebiča nezávislého od dodávky elektrickej energie. Prechod z jedného paliva na druhé je jednoduchý. Tieto komíny možno pripojiť na turbo kotol, kondenzačné kotly, plynové kotly, ale aj kozubovú vložku či piecku. V prípade, že si zaobstaráte dvojprieduchový komínový systém už na začiatku, pri zmene spôsobu vykurovania nemusíte riešiť prestavbu. Dvojprieduchový komínový systém umožňuje voľnosť pri výbere paliva.

Povedzte áno keramickým komínovým systémom Schiedel
Pre všetky aktuálne aj moderné vykurovacie technológie sú vhodné keramické komínové systémy. Vyznačujú sa univerzálnosťou, ale aj dostatočnou odolnosťou. Kvalitné komínové systémy Schiedel majú rúru vyrobenú z technickej keramiky, ktorá prispieva k pohodlnému a bezpečnému bývaniu. Prednosťou šamotovej vložky je veľká odolnosť a tesnosť. Tenká stena šamotovej vložky znižuje tepelný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším povrchom. Tým sa znižuje napätie v materiáli a zväčšuje sa tepelná odolnosť komína. Nenasiakavý komínový systém zabraňuje prieniku vlhkosti do obytných priestorov. Napriek zvyšujúcim sa cenám energie, ktoré značne zaťažujú domáci rozpočet, pomáhajú komínové systémy Schiedel energiu výrazne šetriť. Ich tesné konštrukčné riešenie totiž bráni úniku energie a eliminuje tepelné mosty.

ABSOLUT vás nesklame
Vhodným príkladom nezávislého a bezpečného vykurovania je keramický komínový systém Schiedel ABSOLUT. Rúra z technickej keramiky garantuje vysokú požiarnu bezpečnosť (teploty v oblasti vyhorenia do viac ako 1 000 °C), odolnosť proti vlhkosti (teploty splodín pod oblasťou kondenzácie) a ochranu pred koróziou. Keďže komínový systém ABSOLUT nevyužíva funkciu zadného odvetrávania, spĺňa náročné požiadavky na tesnosť. Nové komponenty komínového systému ABSOLUT umožňujú bezproblémové a efektívne umiestnenie komínového systému aj do nízkoenergetických a pasívnych domov. Iba Schiedel ABSOLUT je vybavený deliacim izolačným prvkom na priestup strešnou rovinou a deliacim izolačným prvkom pre komínovú pätu DURONIC, ktorý prerušuje tepelný most. Vďaka špičkovej konštrukcii týchto komínov možno podporovať ochranu životného prostredia a zároveň jedinečným spôsobom šetriť energiou. Okrem kvalitných a odolných materiálov, z ktorých komínový systém pozostáva, je jeho prednosťou aj rýchla a jednoduchá montáž. So Schiedel ABSOLUT ušetríte čas pri výstavbe a získate univerzálny komínový systém s dlhou životnosťou.

Viac užitočných informácií o systémových komínoch nájdete na www.schiedel.sk.
Foto: Schiedel, s. r. o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.