Vlhké steny
Zdroj: domztehly.sk

Ako si poradiť s vlhkými múrmi

Vlhkosť v stenách a omietkach sa prejavuje vytvorením zasolených škvŕn na povrchu omietky, odlupovaním a drobením farby, opadávaním a praskaním omietky, rýchlou tvorbou plesní a rozvojom škodlivých baktérií i zápachom. Ako tento problém vyriešiť?

Existujúce mokré omietky sa odporúča nahradiť vhodným sanačným systémom. Jednu z efektívnych súčastí sanačných opatrení predstavuje sušiaca omietka so štruktúrou pozostávajúcou z pórov a úzkych kapilár, ktoré ich spájajú, ale zároveň zabraňujú prieniku solí z muriva do samotnej omietky. Z muriva prepúšťajú len neželanú vlhkosť v podobe pary. Vďaka tomu nedochádza k zanášaniu samotnej omietky soľami, čo predlžuje jej funkčnosť. Na trhu sú sušiace omietky vhodné do interiéru aj exteriéru, pri ich použití a aplikácii je potrebné dodržiavať pokyny výrobcu.

TIP: Pri sanačných opatreniach je prvoradé snažiť sa odhaliť príčinu vlhnutia a vhodnými opatreniami eliminovať/obmedziť jej pôsobenie!

Správne pripravený podklad

Existujúce mokré omietky, farby a iné nátery sa odstránia z muriva približne 0,8 až 1,0 m nad viditeľnú úroveň poškodenia. Reálna výška sanácie závisí od vlhkosti muriva a jeho hrúbky. Odhadom sa určuje tak, že k výške viditeľných stôp vlhkosti (vlhké „mapy“) sa priráta 1- až 1,5-násobok hrúbky muriva. Do určenej výšky sa odstránia všetky zvyšky starých omietok, vrstvy náterov a farieb. Medzery sa vyčistia od presolenej malty do hĺbky min. 10 mm a drôtenou kefou sa dočistí murivo. Prach sa vyfúka.

Upevnenie inštalácií

Zo stien sa odstránia všetky materiály na báze sadry citlivé na vlhkosť, ktorými boli upevnené inštalácie alebo káble a nahradia sa montážnou maltou na báze rýchlotuhnúceho cementu, ktorá vytvrdne približne za 5 minút.

Upevnenie inštalácií v múre
Upevnenie inštalácií | Zdroj: domztehly.sk

Ako spracovať omietku

Suchá zmes sanačnej omietky sa zmieša s predpísaným množstvom vody (napr. 3,9 l vody/30 kg vrece, závisí od pokynov výrobcu). Na miešanie omietky je väčšinou potrebné použiť spádovú miešačku. Pri uvedenom zmiešavacom pomere a použití miešačky s objemom 80 l sa najlepší výsledok dosiahne zmiešaním dvoch vriec sušiacej omietky s približne 7,8 l vody. Najskôr sa naleje do miešačky 90 % zámesovej vody, do ktorej sa pridajú dve vrecia suchej zmesi omietky a mieša sa približne dve minúty. Po uplynutí tohto času by malta mala dosiahnuť ľahkú krémovú konzistenciu. Ak sa tak nestane, je potrebné pridať zostávajúcich 10 % zámesovej vody a maltu miešať min. 10 minút, max. 15 minút. Na zabezpečenie optimálneho množstva vzduchových pórov v maltovej zmesi a predpokladanej spotreby sušiacej omietky je potrebné dodržať predpísaný čas miešania.

Nanášanie omietky
Zdroj: domztehly.sk
TIP: Omietaný povrch musí byť intenzívne navlhčený vodou približne pol hodinu pred omietaním. Odpad zo starej omietky je potrebné v čo najkratšom čase odstrániť zo stavby, aby sa zabránilo prechodu rozpustených solí späť do muriva.

Ďalšie tipy a postupy si môžete pozrieť na webe domztehly.sk.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.