Výmena starého dreveného nábytku

vymena stareho dreveneho nabytku

 Životnosť nábytku definujeme ako časový úsek, počas ktorého by mal vyhovovať funkčným, technickým a estetickým požiadavkám v predpokladaných podmienkach použitia. Fyzickú životnosť určíme na základe technického stavu, morálna životnosť sa viaže na estetickú stránku a plnenie funkčných nárokov užívateľa, a napokon ekonomická životnosť zohľadňuje čas, keď náklady na údržbu a prípadné opravy nábytku sú vzhľadom na jeho použiteľnosť ešte hospodárne. Ak sa náš nábytok ocitol z hociktorého hľadiska na pokraji životnosti, mali by sme uvažovať o jeho výmene. Ako sa však zorientovať v súčasnej širokej ponuke?
 

Výber materiálu

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNa estetické pôsobenie nábytku kladieme vysoké požiadavky, preto má výber druhu dreva v návrhu aj výrobe výsadné postavenie. Výtvarný dojem z použitej dreviny hrá zásadnú úlohu, takže pri voľbe často zvíťazí nad jej technickými vlastnosťami. Ovplyvňuje ho textúra a farba dreva spolu s ostatnými povrchovými parametrami (napr. lesk, drsnosť povrchu). Niektoré druhy dreva vyžadujú na vyniknutie skladby väčšiu plochu, iné pôsobia príjemným dojmom aj na menšej. Vzhľad dreva predurčuje možnosti povrchovej úpravy hotového výrobku, napríklad svetlejšie dreviny sa dajú moriť väčším počtom farebných odtieňov ako tmavšie. Na nábytok v interiéri pôsobí veľká mechanická záťaž, preto výber materiálu ovplyvňujú aj mechanicko-fyzikálne vlastnosti. Výrobcovia dosahujú predĺženie životnosti nábytku a zvýšenie jeho kvality tým, že vyberajú dreviny s vyššou hustotou: z listnatých drevín majú vyššiu hustotu a výraznú textúru napríklad orech, čerešňa, hruška, jaseň a dub, menej výraznú textúru buk, javor či breza. Dreviny s nižšou hustotou, no atraktívnou textúrou reprezentuje napríklad jelša. Z exotických drevín sa na výrobu nábytku používajú eukalyptus, bubinga, palisander, eben makasar, rosewood, mahagón, tík, zingana (zebrano), wenge, ipé a mnohé ďalšie. Okrem vizuálnych a technických vlastností podlieha výber druhu dreva aj vplyvu jeho špecifickej vône – preto napríklad s obľubou vyberáme nábytok či obklady z borovicového dreva. Špeciálne technologické požiadavky musia spĺňať napríklad dreviny na výrobu sedacieho nábytku z ohýbaného dreva. V našich podmienkach tejto technológii vyhovuje buk, ktorý má výborné mechanicko-fyzikálne vlastnosti a vyhovujúcu štruktúru dreva bez veľkých pórov, čo zvyšuje pevnosť v spojoch subtílnych komponentov nábytku. Výber materiálu musíme prispôsobiť aj charakteristike prostredia, v ktorom bude výrobok umiestnený (interiér/exteriér, vlhkosť, teplota vzduchu, atď.), zaváži aj spôsob využívania výrobku a ďalšie faktory. Masívne drevo reaguje na zmeny vlhkosti prostredia zmenou svojich rozmerov a tvaru. To sa môže negatívne prejaviť na funkčnosti výrobku napríklad deformáciou hornej dosky stolov či dvierok skríň, ktoré sa potom zle dovierajú. Vhodnou konštrukciou možno týmto negatívnym javom predchádzať.
 
 
Aglomerované materiály na báze dreva
 
V nábytkárstve sa môžeme stretnúť aj s ďalšími materiálmi na báze dreva (preglejky, latovky, drevotrieskové tabule atď.). Tie sú pri zmenách vlhkosti prostredia tvarovo a rozmerovo stálejšie ako masívne drevo. Väčšina veľkoplošných materiálov určená pre nábytkársky priemysel je vhodná iba do suchého vnútorného prostredia. Väčšia tvarová stabilita týchto materiálov podstatne zjednodušuje konštrukciu nábytku. Výrobcovia ich povrch upravujú dyhami, prípadne inými dekoračnými materiálmi (laminátmi, fóliami atď.). Dyhovaný povrch, zväčša z veľmi kvalitných drevín, uľahčuje tvorbu dekoračných vzorov alebo rovnorodej textúry na povrchu nábytkového dielca. Najčastejšie sa dyhované časti používajú na skriňový nábytok, stolové tabule (veľké plošné dielce) a pod. Oproti masívnemu drevu sa však povrch dyhovaného dielca po mechanickom poškodení horšie opravuje. Preto môžeme na bočných plochách namiesto lepiacich dyhových pások nájsť odolnejšie materiály, napríklad náglejky z prírodného dreva (stolové tabule) alebo na nábytku z laminovaných tabúľ tzv. ABS hrany (plastové lepiace pásky). Konštrukcia nábytku vysokej kvality pozostáva tak z dyhovaných dielcov (plošné časti), ako aj z masívneho dreva (napr. nohy, profilované súčasti atď.).
 
Odolnosť proti vplyvom prostredia
 
Na nábytok do exteriéru kladieme z hľadiska trvanlivosti materiálu iné nároky ako na zariadenie interiéru. Napriek tomu musí byť aj nábytok v interiéri odolný proti špecifickým vplyvom prostredia. Napríklad v kuchyni musia najmä pracovné plochy odolávať zvýšenej teplote, vlhkosti a chemikáliám pri súčasnom zachovaní jednoduchej údržby. Nábytok v kúpeľniach je vystavený pôsobeniu vlhkosti ešte viac než kuchynský. Preto sa vyrába napríklad z laminátu, MDF dosák lakovaných polyuretánovými lakmi, dyhovaných materiálov a masívneho dreva. Lepidlo použité pri lepení jednotlivých dielcov, lepiacich pásov bočných plôch atď. musí vo zvýšenej miere odolávať vode (väčšinou je na báze polyuretánov). Dôležitú ochranu materiálu citlivého na pôsobenie vlhkosti poskytuje odolná povrchová úprava. Výrobcovia ponúkajú kúpeľňový nábytok ošetrený až piatimi vrstvami odolného polyuretánového laku. Z hľadiska záťaže kúpeľňového nábytku zaručuje táto ochranná vrstva dlhodobú trvanlivosť a bezporuchovosť. Nábytok určený do ostatných priestorov nemusí natoľko odolávať vlhkosti, no v miestnostiach ako obývačka alebo jedáleň by sa jeho povrchová úprava mala vyznačovať zvýšenou odolnosťou proti chemikáliám vrátane alkoholu.
 
Zdravotná neškodnosť
 
Pri výbere materiálu na nábytok do spální sa riadime tiež kritériom zdravotnej neškodnosti. V prípade postelí, pohoviek a podobných kusov nábytku sa vynára otázka vhodného konštrukčného riešenia nielen pre zdravých používateľov, ale aj pre tých, ktorí sú dočasne pripútaní na lôžko, t. j. osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Za takýchto okolností nie sú vhodné príliš ostré hrany nábytku, prístup k lôžku môže komplikovať aj nevhodné umiestnenie niektorých prvkov postele (napríklad bočnice v rovnakej úrovni ako matrace). Nábytok do detskej izby musí spĺňať tie najprísnejšie hygienické štandardy. Z pochopiteľných dôvodov by mal byť vyrobený z drevín bez obsahu škodlivých látok. Väčšina detského nábytku sa preto vyrába z buka alebo smreka. Drevené hračky alebo nábytok pre najmenšie deti musia prejsť špeciálnymi testami, či sa z nich neoddeľujú drobné časti. Väčšina druhov dreva a ostatných materiálov na báze dreva rastúceho v našich podmienkach nie je zdrojom škodlivých látok, preto sa požiadavky zdravotnej bezpečnosti orientujú najmä na ostatný použitý materiál, ako sú lepidlá, látky použité na povrchovú úpravu, čalúnenie atď.
 
Kupujeme nábytok

Rad odborných predajcov ponúka servis od návrhu zariadenia celého  priestoru až po konzultáciu výberu farebného spracovania nábytku či  jeho správnu údržbu. Pre väčšinu domácich výrobcov nábytku platí, že cena zodpovedá kvalite použitého materiálu a v konečnom dôsledku  kvalite výrobku. Obraz o tom, ako kvalitný výrobok vyberáme, získame  jednoduchým porovnaním jeho ceny s podobným nábytkom ostatných výrobcov. Najdôležitejším aspektom pri kúpe je bezpečnosť výrobku.  Okrem zdravotnej neškodnosti materiálu zhodnotíme aj stabilitu  jednotlivých kusov nábytku pri bežnom spôsobe používania (napr.  stabilita stola pri rozložení, skrine pri vysunutí zásuviek atď.). Takisto  pevnosť jednotlivých častí, najmä tých, ktoré poskytujú oporu telu, by  mala byť dostatočná. Ďalej môžeme posúdiť rozličné ergonomické  parametre výrobku – či necítime skladbu čalúnenia pri sedení, či je  operadlo dostatočne pohodlné, či nie je potrebné vynaložiť neúmerne  veľkú silu na rozloženie alebo otvorenie nábytku, či je vzdialenosť  dosky stola od zeme, prípadne vzdialenosť zásuviek v optimálnej  pozícii vzhľadom na výšku postavy atď. Z praktických i ekonomických  dôvodov sa v praxi bežne stretneme (a to aj pri tovare kvalitnom) s inou povrchovou úpravou vnútorných častí nábytku oproti úprave vonkajších plôch. Príliš veľký rozdiel medzi týmito úpravami zaraďuje nábytok do nižšej cenovej skupiny. Na samotnej povrchovej úprave si všímame primeranú farebnú jednotu povrchu, rovnomernú hrúbku úpravy, hladkosť povrchu a kvalitu jej realizácie na bočných plochách (bez zatekania a kvapiek).
 
Pri kúpe nábytku sa nezabudneme oboznámiť aj s pravidlami na jeho údržbu. Drevo je prírodným materiálom, ktorý má svoje špecifické vlastnosti. Pochopením týchto vlastností a správnou údržbou môžeme nemalou mierou prispieť k tomu, že nový nábytok nám bude slúžiť bez problémov dlhé roky. 
 
 
Text: Ing. Kamil Vaniš
Foto: Alivar, Drevona, Hülsta, Ideal Standard, IKEA, Softimus a archív vydavateľstva

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.