ako si vytvorit kupelnu podla predstav
Galéria (7)

Ako si vytvoriť kúpeľňu podľa predstáv

Kedysi bola kúpeľňa čisto účelovou záležitosťou s práčkou a malou vaňou pod otočným umývadlom a nedalo sa v nej ani len poriadne otočiť. Dnes sa kúpeľne zväčšujú a stávajú sa ďalšou obytnou miestnosťou či domácimi „kúpeľmi“. Sklobetónové steny alebo otváravé okná privádzajú do kúpeľne denné svetlo a čerstvý vzduch a vhodne umiestnené a dostatočne silné svetlá umožňujú človeku vidieť na seba pri hygienických procedúrach.

Galéria

Zariaďovacie predmety
Najpoužívanejším predmetom v kúpeľni je umývadlo. Malo by byť blízko pri vstupných dverách (nie však v dosahu ich krídla) a aspoň 60 cm šírky. V rodine so štyrmi a viac členmi veľmi oceníme dve umývadlá. Druhým najdôležitejším prvkom v kúpeľni je vaňa alebo sprcha. Starší ľudia sú menej pohybliví a ocenia sprchu, naopak, mladší ľudia či deti uprednostňujú relax vo vani. Najlepšie je, ak sa do kúpeľne zmestia vaňa aj sprcha súčasne, vždy však musíme zachovať uličku medzi jednotlivými zariaďovacími prvkami v šírke aspoň 65 cm. Pri umiestnení rohovej vane zvážime, či sa vaňa a jej okolie bude dať ľahko čistiť a či nezaberie zbytočne priestor v kúpeľni. V poslednom čase sa upúšťa od prednedávnom veľmi módnych hydromasážnych vaní, ktoré si zaneprázdnený človek vlastne ani nemá kedy vychutnať, pri použití spotrebujú priveľa vody, a ak ich dlhšie nepoužívame a nedostatočne sa staráme o dýzy, zanášajú sa nečistotou. Trendom posledného obdobia sú skôr hydromasážne sprchy s veľkými hlavicami, nezriedka spojené s osvetlením, ktoré premyslene mení farby a snaží sa navodiť lepšiu náladu a liečiť svetlom (chromoterapia). Aj sprchovacie kúty sa zväčšujú, od zvyšku kúpeľne sú oddelené iba veľkými sklenými dverami. Sprchy už nepotrebujú vaničku ani rôznobežný sklon podlahy so zložitým orezávaním dlaždíc. Špeciálny systém Unidrain umožní jednoduché spádovanie pozdĺžne ku stene alebo do rohu, je veľmi estetický a úplne bezbariérový.

Obľúbenými prvkami v kúpeľni sú stacionárne bicykle alebo lavičky na cvičenie či oddych, parné alebo elektrické sauny a infrakabíny. Kto trpí klaustrofóbiou, nemusí sa v infrakabíne zavrieť, ale použije otvorené infrakreslo, v ktorom si príjemne prehreje celé telo. Novinkou (okrem liečby svetlom) sú aj reproduktory na počúvanie hudby vo vani. Či už chceme použiť farebné osvetlenie, hydromasážny panel, infrakabínu alebo reproduktory, treba vopred pamätať na inštaláciu elektrorozvodov a rozviesť ich na potrebné miesta ešte pred omietaním, obkladaním a osadzovaním sanitárnych predmetov.

Úložné priestory
V kúpeľni oceníme veľké množstvo skladovacích priestorov na krémy, tuby a fľaštičky, ale aj na uteráky, rohože a čistiace potreby. Najjednoduchšie je uchovávať ich v uzatvárateľných skrinkách. Ak máme kozmetiku zvučných značiek môžeme z nej urobiť „výstavné kusy“ a ponechať ju na očiach v otvorených policiach. V malej kúpeľni môžu byť menej používané predmety pod stropom vo vysoko zavesených skrinkách alebo policiach so vstavaným osvetlením pod nimi, treba k nim však zabezpečiť dobrý prístup.
Na kúpeľňovom nábytku sa neoplatí šetriť, na sanite, naopak, čosi ušetriť môžeme. Umývadlo či WC pekného tvaru z hobbymarketu nám urobí rovnakú službu ako 20× drahšie umývadlo či WC zvučnej značky svetového výrobcu. Pri výbere kúpeľňového nábytku a batérií by sme však mali uprednostniť kvalitnejšie kúsky, ktoré sa častým používaním vo vlhkom prostredí rýchlo nezničia. Kvalitný kúpeľňový nábytok má vodoodolný povrch, hrany ošetrené proti vnikaniu vody a kvalitné nehrdzavejúce kovania, samozrejmosťou sú zásuvky s plnovýsuvom. Obľúbené sú aj skrinky so vstavanými vyklápacími košmi alebo drôtenými zásuvkami na bielizeň. Tá už nemusí byť viditeľná, ale je pekne ukrytá a navyše roztriedená podľa farieb, takže do práčky dáme bez triedenia iba bielizeň podobných farieb.

Pranie a sušenie bielizne
V malom mestskom byte nad rušnou ulicou aj v dome na otvorenom vidieku je praktické okrem práčky nájsť miesto aj na sušičku bielizne. Ich konštrukcia obvykle umožňuje umiestnenie nad seba. Dá sa použiť aj kombinovaná práčka so sušičkou, ale príliš sa neosvedčila z hľadiska rôznej kapacity práčky a sušičky. Sušička s práčkou môžu byť v kúpeľni, ale aj v kuchyni (ak nám neperekáža zvýšená hlučnosť) či v skrytej skrini v chodbe. Samozrejme, najvhodnejšie je umiestniť ich spolu s kotlom do samostatnej technickej miestnosti, ktorá je snom každého obyvateľa malého bytu.

Keramický obklad a dlažba

Klasikou v kúpeľni sú keramické obklady na všetkých stenách miestnosti až po hornú zárubňu dverí. Oveľa zaujímavejšie je premyslene obložiť namáhané povrchy a zvyšné plochy „nechať dýchať“. Kúpeľňa obložená rozmanitými kvetinovými vzormi rôznej veľkosti v showroome renomovanej spoločnosti síce vyzerá bombasticky, doma sa však veľmi rýchlo zunuje. Radšej preto stavme na neutrálnejšie vzory a štruktúry, tak môže byť naša kúpeľňa vždy iná – podľa doplnkov a nálady. Nemusíme sa báť jasných a veselých farieb, najmä v tmavej kúpeľni bez denného osvetlenia alebo v severne orientovanej kúpeľni nás každé ráno správne „naštartujú“. Použitie mozaiky je v móde už niekoľko rokov a pravdepodobne z nej nevyjde nikdy (už v starom Ríme boli kúpele obložené mozaikami). Musíme však zvážiť praktickú stránku veci a uvedomiť si množstvo škár medzi jednotlivými dielikmi mozaiky a to, že ich bude treba pravidelne čistiť. Ak si dennodenne umývame ruky zašpinené od olejov, hliny či iných nečistôt, použime mozaiku maximálne v kombinácii s veľkoplošnými obkladmi ako ozvláštňujúci prvok. Posledný rok-dva sú v móde obklady so vzormi štruktúry dreva, bambusu a rastlín. S obľubou sa kombinujú lesklé a matné povrchy, veľkoplošné obklady s tenkými horizontálnymi pásikmi. Čoraz častejšie sa objavujú aj zlaté a strieborné povrchy, v malých kúpeľniach však nevyniknú. V nich napriek všeobecnému presvedčeniu dobre vyzerajú väčšie formáty obkladov s čo najmenšími škárami, naopak, menšie obkladačky s výraznými škárami kúpeľňu trochu zmenšujú. Lesklé povrchy priestor zväčšujú, ale všetko má svoju mieru – ak je lesku priveľa, hádže svetelné „prasiatka“ a spôsobuje v kúpeľni mierny chaos. Preto uprednostnime kombináciu lesklého a matného. Dlažba musí byť hlavne protišmyková a dostatočne odolná. V luxusnejších kúpeľniach sa udomácňujú kalibrované dlaždice, ktoré sa dajú klásť tesne vedľa seba prakticky bez škár.

Zrkadlá
So zrkadlami sa dá v kúpeľni priam čarovať. Zrkadlo môžeme zavesiť na obklad, vlepiť na vymedzené miesto na stene alebo – čo je asi najlepšie – vsadiť do úzkeho keramického profilu, ktorý poslúži ako rám zrkadla. Temný kút presvetlíme zvislým zrkadlovým pásom, ilúziu zvýšenia priestoru vytvoríme horizontálnym pásom vo výške asi 2 m a viac. Dve zrkadlá oproti sebe priestor urobia nekonečným, zatiaľ čo zrkadlo kolmo na okno alebo priamo oproti nemu priestor dvojnásobne presvetlí denným svetlom. Neumiestňujme ho však tak, aby sa v ňom odrážalo niečo, na čo nechceme zbytočne upozorňovať (plastový kôš na bielizeň či plynový kotol).

Alternatívne povrchy stien
V súčasnosti sú k dispozícii aj iné povrchy ako klasické keramické obklady a dlažby. Veľmi populárna je vodoodpudivá cementová omietka alebo tzv. marocká štuka (tadekalt). Marocká štuka vstala v 21. storočí „z popola“. Ľudia ju poznalil už v antike, potom na ňu Európa na dlhé storočia zabudla. Jej výnimočný vzhľad vytlačil v poslednom čase z mnohých kúpeľní luxusné obklady. Ide o prírodnú minerálnu štuku z hydraulického vápna, kremenného piesku, mramorovej múčky, vypálenej ílovitej zeminy, popolu a celulózy. Vďaka špeciálnemu mydlu, ktoré sa na vyhladený a kameňom vyleštený povrch nanáša, získava vysokú odolnosť proti vode a špine. Správne naniesť ju zvládne iba špeciálne vyškolený remeselník. Marocká štuka aj cementová omietka sú bezškárové, vysoko vodoodolné, a preto majú budúcnosť, treba však rátať s tým, že zatiaľ sú technologicky aj cenovo náročnejšie. Ďalšími materiálmi používanými v kúpeľni je hĺbkovo impregnované drevo (alebo najlepšie tropické drevo), sklo a nerez, ktoré nájdu obľubu v netradične zariadených mestských aj vidieckych kúpeľniach.

Osvetlenie

Každá kúpeľňa musí byť dostatočne osvetlená. V celkom malej kúpeľni použijeme do centrálneho zdroja osvetlenia minimálne 15 W žiarivku (alebo minimálne 60 W klasickú žiarovku). Väčšiu kúpeľňu je lepšie osvetliť viacerými lokálnymi svetlami, tým sa priestor „rozbije“ a opticky zväčší, lebo oko vníma jednotlivé osvetlené úseky ako samostatné priestory. Okrem osvetlenia v strope je nutné dobre osvetliť priestor pred zrkadlom. Na tento účel je najvhodnejšie umiestnenie dvoch svietidiel z oboch strán zrkadla vo výške tváre dospelého človeka alebo umiestnenie jedného svietidla osvecujúceho tvár vpredu hore nad zrkadlom. Bočné kompaktné svietidlá (žiarivky) by mali mať minimálny príkon 2 × 11 W (čo zodpovedá 2 × 40 W klasickým žiarovkám). Z hľadiska zvýšenej vlhkosti platia pre kúpeľne prísnejšie normy na inštaláciu osvetlenia a elektrospotrebičov. V závislosti od vzdialenosti od vody sú definované štyri bezpečnostné zóny, kde sú presne určené podmienky pre elektroinštalácie. Ak kupujeme svietidlá alebo prístroje do kúpeľne, malo by na nich byť uvedené, do akej bezpečnostnej zóny v kúpeľni sú vhodné, ako aj spôsob ich montáže. Ich inštaláciu vždy prenecháme odborne spôsobilej osobe.

WC

Pri bytovej výstavbe v časoch socializmu platila norma, ktorá prikazovala, aby bolo WC oddelené od obytného priestoru (izba, kuchyňa) aspoň dvomi uzatvárateľnými dverami. Po roku 1990 sa automaticky na takéto oddelenie toalety prestal brať zreteľ, čo je trochu škoda, lebo špecifické funkcie WC je určite lepšie ukryť za dvomi dverami. V posledných dvadsiatich rokoch sa WC s obľubou spája s kúpeľňou. Toto riešenie je vhodné iba vtedy, keď má domácnosť menej ako troch členov, alebo ak je k dispozícii ďalšia samostatná toaleta. V opačnom prípade budeme musieť ráno čakať v poradovníku prípadne si zvyknúť na ľudskú spoločnosť na tomto mieste intímnej hygieny.

Farby v byte
Ľudia si často myslia, že výber tej správnej farby je to najdôležitejšie a vlastne jediné, čo môže interiérový architekt urobiť. Nie je to celkom tak – architekt má predovšetkým vymyslieť nápadité priestorové a hlavne funkčné a praktické usporiadanie, utvoriť „plynulý tok priestoru“ a kompozíciu nábytku a doladiť ju svetlom a doplnkami tak, aby sme boli s výsledkom maximálne spokojní. Samozrejme, aj v otázkach kombinovateľnosti farieb nám môže poradiť, hoci základný výber by sme ako budúci užívatelia mali urobiť sami, pretože len my vieme, aká farba sa nám naozaj páči a aké pocity v nás vyvoláva. O konkrétnych farbách je ťažko hovoriť, treba ich vidieť – ako majú Eskimáci dvesto výrazov na pomenovanie rôznych druhov snehu, tak aj v skutočnosti existuje podstatne viac farieb, ako zvykneme pomenovať jednoduchými slovami červená, modrá či zelená…

Ing. arch Jana Macinská
Foto: autorka, archív vydavateľstva, Galan, IKEA, JIKA, Laufen

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.