Ako na kotvenie do dutých tehál

Ako na kotvenie do dutých tehál

Do múru z dutých tehál by som chcel ukotviť policu. Čo by ste mi odporučili použiť a ako by som mal postupovať? Miroslav, Veľké Zálužie

Pri kotvení do dutých materiálov, ako sú napríklad tehlové tvárnice, je potrebné použiť sitko. Môžete použiť buď plastové, alebo kovové. Do muriva na vyznačenom mieste najskôr vyvŕtame pomocou vŕtačky dieru, pričom je potrebné použiť vrták s priemerom zodpovedajúcim sitku. Vyvŕtaný otvor vyčistíme pomocou kefky a do otvoru vložíme plastové sitko. Otvor potom vyplníme chemickou kotvou. Obsah kartuše vytláčame pomocou aplikačnej pištole do sitka postupne od jeho konca smerom von. Uzavrieme sitko vrchnákom a otáčavým pohybom vložíme kotviaci prvok do takto pripraveného otvoru.

Ďalším variantom je použitie kovového sitka. Kovové sitko vložíme do vyvŕtaného a vyčisteného otvoru, vyznačíme fixkou dĺžku a po vytiahnutí z otvoru odstrihneme pomocou nožničiek na železo. Koniec kovového sitka upravíme kliešťami a vložíme do otvoru. Otvor úplne vyplníme chemickou kotvou. Potupujeme rovnako ako pri plastovom sitku. Kotviaci prvok vložíme do otvoru otáčavým pohybom. Nakoniec necháme chemickú kotvu vytvrdnúť 15 až 180 min v závislosti od teploty prostredia.

Text Andrea Dingová podľa podkladov firiem
Foto archív firiem

Komentáre

  1. Drbe vám. Plastová hmozdinka do dutej tehly. Ešte mi nič nepovolilo za dlhé roky.

  2. Dobrý a podnetný príspevok.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.