najvytazenejsia stena v kuchyni
Galéria (6)

Najvyťaženejšia stena v kuchyni

Dodnes najzaužívanejšie formy riešenia kuchyne predstavujú tradičné kuchynské linky, pri ktorých medzera medzi dolnými a hornými skrinkami vytvára pracovný priestor. Práve tu sú najviac exponované plochy, ktoré si vyžadujú primerané povrchové úpravy. Musia byť odolné, trvanlivé a ľahko umývateľné. Tieto kritériá sa kladú nielen na pracovnú dosku, ale aj na steny v ich bezprostrednej blízkosti.

Galéria

Klasika na stene
Voľný kúsok steny medzi pracovnou plochou a hornými skrinkami sa zvykne nazývať zástena. Na jej úpravu sa častejšie používajú keramické obklady, ktoré sú vďaka svojim vlastnostiam predurčené na použitie vo vysoko zaťažovanom prostredí. Odolávajú vode, vysokým teplotám, mechanickému poškodeniu i chemikáliám. Sú pevné, hladké, ľahko sa čistia a pritom ponúkajú širokú škálu farebnosti a vzorov. Siahnuť môžete po obkladačkách rôznych rozmerov, originálne kombinácie môžete tvoriť kombináciou veľkých a malých formátov. Veľmi obľúbené sú ozdobné pásy – tzv. listely alebo dekoratívne obkladačky, ktoré sa používajú v kombinácii s jednoduchými jednofarebnými kachličkami. V prípade potreby možno z keramiky odrezať alebo do nej vŕtať, čo je pri riešení zásteny často nevyhnutné.

Prispôsobivá mozaika

Veľmi pekne a moderne pôsobí na stene v kuchyni aj mozaika. Mimoriadnej obľube sa teší najmä sklenená mozaika, ktorá pôsobí číro a trblietavo a jej farby sú jasnejšie ako pri keramických obkladoch. Vynikne, aj keď ju použijete len na menších plochách alebo v pásoch, čo vzhľadom na jej vyššiu cenu mnohí privítajú. Navyše, mozaika nepôsobí tak sterilne a „kúpeľňovo“ ako obklady väčších formátov, takže sa ju nemusíte báť použiť ani v otvorenej kuchyni, ktorá je prepojená s obývačkou. Výhodou mozaiky je, že sa skladá z drobných dielikov, takže sa veľmi dobre prispôsobuje zložitým tvarom – výsekom a odskokom na stene. Bez problémov v nej môžete vytvarovať otvor na vypínač alebo zásuvku, prípadne nenalepiť jeden dielik v mieste, kde má byť skrutka držiaca poličku či vešiak.

Laminátové dosky alebo umelý kameň
Pre tých, ktorí by sa použitiu keramického obkladu predsa len radšej vyhli, sú tu iné, rovnako vhodné riešenia. Na vytvorenie zásteny sa v súčasnosti často využívajú laminované dosky alebo dosky z kompozitného materiálu (umelý kameň), ktoré sa bežne používajú na vytvorenie pracovnej plochy alebo barového pultu. Hrúbka 1,8 až 4 cm, akú zvyknú mať pracovné dosky, by však zbytočne ukrajovala z pracovnej plochy. Na účel obkladu steny sa preto vyrábajú tenšie dosky s hrúbkou približne 1 cm. Výhodou takéhoto riešenia je, že môžete siahnuť po doske s úplne rovnakou farebnosťou a vzorom, aké majú pracovná plocha alebo skrinky. Či už ide o laminované dosky na báze dreva, dosky z plastu alebo minerálno-plastové kompozity, so všetkými týmito materiálmi sa veľmi dobre pracuje. Dajú sa ľahko rezať, vŕtať, možno do nich vyrezávať presné otvory rôznych tvarov. Ďalšou výhodou je, že nalepiť, resp. priskrutkovať dosku na stenu zvládnu aj montážnici, ktorí vám prídu zmontovať kuchyňu. Niekedy sú tieto zásteny priamo súčasťou kuchynskej linky. Pri keramických obkladoch si túto časť práce musíte zabezpečiť zvlášť – ešte pred tým, než vám prídu zmontovať kuchyňu.

Estetické sklo a kov
Alternatívou pre náročnejších sú sklené alebo kovové dosky, ktoré majú vysokú estetickú úroveň a oproti bežne zaužívaným materiálom vnášajú do priestoru kuchyne vzrušujúcu zmenu. Sklenené zásteny pôsobia veľmi vkusne a ľahko sa udržiavajú v hygienickom stave, i keď sú o niečo náročnejšie na udržiavanie dokonalého vzhľadu. Kovové dosky sú takisto efektné, no omnoho výraznejšie, preto s nimi treba zaobchádzať opatrnejšie. Zvyčajne sa používajú len na menších plochách, napríklad za varnými plochami. Nevýhodou je, že ak sa rozhodnete pre zástenu zo sklenenej alebo kovovej tabule, mali by ste zabudnúť na všetky drobnosti a doplnky, ktoré sa na zástenu zvyknú montovať. A čo viac – mali by ste nájsť nové miesto aj pre všetky zásuvky, vypínače a svietidlá. Pri rezaní do skla existuje vysoké riziko poškodenia celej tabule. A ak sa vám aj podarí úspešne rezať do skla, výsledok nebude taký dokonalý a elegantný, ako by ste čakali. S úpravou kovových tabúľ to nie je o nič lepšie.

Kam s drobnosťami v otvorenej kuchyni?
Na jednej strane každá gazdinka uvíta, keď môže mať všetky bežne používané pomôcky, suroviny a koreniny po ruke, na druhej strane však môže množstvo doplnkov pôsobiť rušivo. I keď sa táto roztomilá pestrosť do sveta kuchyne celkom hodí, v moderných bytoch, kde je kuchyňa súčasťou otvorenej dispozície obytného priestoru, by sme predsa len radšej privítali vizuálne jednoduchšiu a čistejšiu formu. Túto dilemu možno vyriešiť veľmi jednoducho –schovaním všetkých poličiek a vešiakov na zadnej stene kuchynskej linky posuvnými dvierkami alebo roletkami. Toto riešenie však odkrojí približne 15 až 20 cm z pracovnej plochy, čo by pri klasických skrinkách s hĺbkou 60 cm nebolo príliš účelné. V takom prípade môžete siahnuť po spodných skrinkách s hĺbkou 80 cm. Získate tak nielen dostatočne veľkú pracovnú plochu, ale aj väčší úložný priestor. Ten môže byť aj pri týchto nadštandardných rozmeroch dokonale prístupný pomocou systému výsuvných regálov a zásuviek.

Otázke, čo na steny za kuchynskou linkou, sa môžete celkom vyhnúť, pokiaľ zvolíte niektoré z iných, moderných prístupov riešenia kuchyne. Jedným z nich je umiestnenie pracovnej plochy do tzv. kuchynského ostrova, ktorý je umiestnený vo voľnom priestore. Zostava skriniek pri stene môže prebiehať kontinuálne – bez medzery na pracovnú plochu, pričom tu vniká priestor na ergonomické umiestnenie vstavaných spotrebičov.

Text: Anna Palfiová
Foto: Dano Veselský, Decodom, Sting, KWC, HAKA, Johans Golv AB
Zdroj: RSZ

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje