Ako jednoducho oživiť kuchyňu
Galéria (14)

Ako jednoducho oživiť kuchyňu

Majiteľov panelákového bytu omrzela ich kuchynská linka, ktorá si už na prvý pohľad veľa pamätá. Rozhodli sa teda pre rekonštrukciu, ale bez zásadných stavebných úprav a zdĺhavých presunov či sťahovania. Efektívnu premenu dosiahli výmenou dvierok! A výsledok rozhodne stojí za to…

Galéria

kuchyna, prestavba
trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec

Dôvodov, prečo si zvoliť tento spôsob rekonštrukcie kuchynskej linky, je hneď niekoľko. Okrem jednoduchej a rýchlej montáže a nulových stavebných úprav majiteľov príjemne potešila aj ponuka veľkého množstva dvierok a možnosť zvoliť si také, ktoré sú doslova ušité na mieru ich kuchyne aj vkusu. „Pri výmene dvierok si možno vybrať z viac ako stovky povrchových dekorov fólií (drevo, lesk, patina atď.) a množstva typov frézovania, ktoré povrch dvierok príjemne oživia,“ prezrádza Jiří Slovák, konateľ spoločnosti Trachea, ktorá sa výrobe nábytkových dvierok venuje už dlhé roky.


Pôvodná paneláková kuchyňa

Premena kuchyne krok za krokom


1. ODMONTOVAŤ

Prvým krokom pri premene kuchynskej linky bolo jej odstrojenie, teda sňatie všetkých dvierok (postupuje sa vždy od horných skriniek k spodným, nakoniec sa odmontujú čelá zásuviek). Dvierka aj s pántmi možno odskrutkovať buď ručne, majiteľ bytu však radšej použil vŕtačku s nadstavcom, ktorá prácu urýchli. V tejto fáze sa vyplatí neponáhľať sa, lebo korpus by sa mohol neopatrnou prácou poškodiť.


Vyskrutkovanie pántov s vŕtačkou

2. PÁNTY
Majitelia sa rozhodli pre praktické, tzv. klipové pánty, na ktoré možno aj dodatočne namontovať tlmiče na tiché dovretie dvierok. A ako na dvierka namontovať pánty? Každé dvierka treba dobre rozmerať. Pánt sa zvyčajne umiestňuje 10 cm od horného aj spodného okraja a 5 mm z bočnej strany dvierok. V priesečníku týchto rozmerov, ktoré spolu tvoria pravý uhol, majiteľ vyvŕtal kruhový otvor s priemerom 35 mm v hĺbke danej šírkou pántu, ktorý do vzniknutého otvoru pohodlne naskrutkoval.


Rozmeranie dvierok a vyvŕtanie otvoru na umiestnenie pántu


Priskrutkovanie pántov a nasadenie dvierok do skrinky kuchynskej linky

4. NASADENIA NOVÝCH KUCHYNSKÝCH DVIEROK
Posledným a najjednoduchším krokom bolo nasadiť dvierka s pántmi do kuchynskej linky. Samotná montáž zabrala majiteľom jedno popoludnie, a to bez stavebných prác alebo sťahovania. Výsledok najviac potešil majiteľku, ktorá v kuchyni trávi naozaj veľa času. Aj preto sa výber dizajnu dvierok – fólie s dekorom dreva s jemným frézovaním, riadil jej prianím a vkusom. K spokojnosti prispeli aj technické parametre kuchynských dvierok. „Každý ocení kvalitnú MDF dosku s povrchovou úpravou z fólie, ktorá je odolná proti bežným mechanickým poškodeniam a dobre sa udržiava. Navyše spĺňa aj požiadavku na odolnosť proti teplote 80 °C, ktorú produkujú rôzne kuchynské spotrebiče, ako aj odolnosť napríklad proti pare z varnej kanvice, ktorá môže na horných skrinkách napáchať nemalé škody,“ dodáva Jiří Slovák.


Dvierka Trachea s pántmi, pripravené na osadenie


Kuchynská linka v novom dizajne

TIP BYTOVÉHO DIZAJNÉRA
Premena interiéru prostredníctvom nových nábytkových dvierok je zaujímavým riešením nielen v prípade rekonštrukcie. Dvierka možno použiť aj na nový korpus nábytku od stolára. Veľkou výhodou je široká ponuka povrchov a frézovaní, takže si vyberie nielen milovník moderných lesklých povrchov (tých sa rozhodne nemusia obávať ani majitelia panelákových bytov), ale aj ten, komu sa páči klasický či rustikálny štýl.


Povrchová úprava fólie Trendy – vanilka


Povrchová úprava fólie Trendy lesk – červená maranello


Povrchová úprava fólie Trendy Exclusive – hnedý papyrus


Kuchynská linka s digitálnou potlačou overface – kvetina

Viac info na www.trachea.cz

 1. Nadajozo says:

  Velmi pekne a sikovne,nemusi kupovat drahe a svojpomocne urobene je este krajsie.Je to dobry pocit ze som nieco pre seba spravil.

 2. Zvedavec says:

  Vpravo od rúry je spodná skrinka rohová s karuselom? Dá sa použiť?

  1. Info says:

   Karusel v rohu mám niekoľko rokov a je super:)

 3. Setrny says:

  Možno stačilo otapetovať dvierka a ušetrilo by sa…:(

  1. Kutil says:

   To by s tapetovaním prehnal, veď už má otapetované police. A tie pripinačky by som nedal ani na chalupu.

 4. Vyvojar says:

  V porovnaní s nasledujúcimi obrázkami kuchyn mi to pripadá ako dovoz z CCCP.

  1. Mrjoda says:

   No presne ako je to v názve. Slovenský vývojár. Vymení dvierka a pracovnú dosku nechá starú zničenú. Domáci pán je ináč zručný ako vidno aj z obrázku lebo asi aj plávačku si sám kládol. Bohužiaľ v SR je to ešte stále tak, že ľudia si nevedia našetriť na nové a tak improvizujú, ale nakoniec vždy prerobia lebo to po čase musia vyhodiť a aj tak kúpiť nové a obchodníci sa tešia. No aj ja som to v minulosti tak riešil, ale radšej dosporím a s novým mám pokoj.

 5. domaci kutil says:

  Myslim si,ze majitelka bytu si zasluzila uplne novu kuchynsku linku aj s novymi spotrebicmi a myckou.Ked si majitel bytu ulahcuje pracu BOSCHkou,urcite nie su az v takej zufalej financnej situacii,zeby si ju nemohli dovolit.Taketo ciastkove upravy sme robili,ked sme este neboli majitelmi bytu,no ale dnes?

  1. Fero says:

   ja mam niež šrubovačku (akumulatorku) Millwaukee a penazi mam malo ale kupil som is ju aby som nemusel mesacne kupovat stale nove !

  2. Anonym says:

   nieje to profesionalna vrtacka ale hobby profi su modrej farby a millwaukee je ozaj kvalita

 6. Anna Zahatnanska says:

  Zaujali ma vaše renovácie. Už dlho uvažujem o podobnej zmene mojej linky. Korpus linky mi vyhovujú, povrch by som chcela zrenovovat. Ak túto prácu ešte robíte, rada by som si mu u vás objednala. Ďakujem, zahatnanska

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.