Stredoslovenská energetika, a. s., je pripravená dať testovať elektromobily

Stredoslovenská energetika, a. s., je pripravená dať testovať elektromobily

Spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., sa dlhodobo zaoberá novými možnosťami využívania elektrickej energie v bežnom živote. Súčasne ju aj vo veľkej miere zaujímajú otázky týkajúce sa životného prostredia. Spojením týchto dvoch oblastí záujmu vznikol nový projekt nazvaný e-jazda. V rámci neho SSE predstavuje nový, ekologický a úsporný spôsob dopravy – elektromobil.

Elektromobil bude mať počas šiestich týždňov k dispozícii dvojica testovacích jazdcov. Nepôjde však o automobilových profesionálov – aby SSE preskúmali plusy a mínusy jeho používania pre bežného motoristu, oslovili speváčku Zdenku Prednú a vybraného blogera, ktorý prejavil záujem automobil testovať. Elektromobily verejnosť pozná nanajvýš z autosalónov, respektíve zo zahraničných ciest alebo z televíznej obrazovky. No postupne sa táto technológia stáva reálnou dopravnou alternatívou aj na Slovensku. Na cestách síce ešte stále dominujú klasické automobily so spaľovacími motormi, no odborníci na energetiku veria tomu, že obdobie, keď sa elektromobily stanú bežnou súčasťou dopravy v mestách, už nie je ďaleko.

Za to všetko môže najmä pokrok v oblasti vývoja batérií na pohon elektromobilu. Znížila sa ich hmotnosť, zvýšila životnosť, a najmä sa začala využívať rekuperácia – energia nazhromaždená z kinetickej energie vozidla napríklad pri brzdení alebo jazde z kopca sa „ušetrí“ a vracia sa naspäť do batérie. Vďaka tomu môže byť dojazd elektromobilu na jedno nabitie až 150 kilometrov, čo je vzdialenosť väčšia ako priemerne prekonávané denné vzdialenosti u nás.

Na šoférovanie elektromobilu pritom netreba nijaké zvláštne vodičské zručnosti a na jeho ovládanie postačí klasický vodičský preukaz skupiny B. Auto sa správa podobne ako autá so spaľovacím motorom, akurát pri jazde nevydáva žiaden hluk a má výraznejšie zrýchlenie.

Hlavnými výhodami elektromobilu sú prakticky nulová úroveň emisií, už spomínaná nízka hlučnosť, nízke náklady na pohon (tvoria len tretinu z nákladov vozidla vybaveného dieselovým motorom) a vďaka jednoduchej konštrukcii elektromotora sú aj náklady na opravu a údržbu elektromobilu výrazne nižšie.

Texty a videá o praktickom využívaní elektromobilu skúšobnými jazdcami bude možné nájsť na stránke www.sse.sk.
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.