Drevený obklad v interiéri

dreveny obklad vinterieri

Drevo poskytuje pocit tepla a pokoja. Reaguje však na zmeny vnútornej klímy v miestnosti zmenou rozmerov a následnými drobnými deformáciami. Pred obkladaním stien si zvážme, aké obkladové drevo je najvhodnejšie do nášho interiéru.

Drevený obklad môžeme riešiť ako masívny, môžeme zvoliť konštrukčné dosky, prípadne použiť kombináciu obidvoch materiálov. Samotný masív lepšie vyzerá, má jedinečnú kresbu a je hygienický, pretože neobsahuje lepidlo. Konštrukčné dosky menej pracujú, sú rozmerovo stálejšie, môžu mať lepšie mechanické vlastnosti, prípadne viac odolávať pôsobeniu vlhkosti.

Jednoduchý tabuľový obklad (väčšie dosky na drevenej konštrukcii) s viditeľným perom na prechodovej chodbe má vyššiu životnosť ako masívny. Foto: Ing. Miroslav Vaterka

Masívne drevo

Na obklady z masívu sú zvyčajne najobľúbenejšie tenké a úzke obkladové latky – palubky. Ich hrúbka sa zvyčajne pohybuje od 8 do 16 mm a šírka v závislosti od nej od 60 do 120 mm. Ak sa rozhodnete vyrobiť si palubky podľa vlastného vkusu a uváženia, nezabudnite zohľadniť dve mimoriadne dôležité veci: vlhkosť dreva musí byť od 8 do 10 % a šírka palubiek by nemala presahovať 120 mm. Drevo pri vyššej vlhkosti a šírke má oveľa vyššiu pravdepodobnosť deformácie a je len otázkou času, kedy sa prejaví. Obkladové profily sa najčastejšie predávajú v dĺžkach 2, 3 a zriedkavejšie aj 4 m.

Druhy dreva

Asi najpoužívanejším a najobľúbenejším materiálom je smrek a borovica. Veľmi príjemnú, peknú farbu, textúru a vôňu ponúka smrekovec (intenzívne odpudzuje mole). Z listnatých drevín majú vlastnosti a textúru vhodnú na použitie na tento účel napríklad dub, čerešňa, orech, jelša a javor. Doskové obloženie tvoria hrubšie a širšie obkladové diely. Používajú sa do miestností väčších rozmerov, vnútorných priestorov zrubov alebo štýlových drevostavieb. Nevýhodou palubiek je pomalšia montáž, pretože každý kus treba zasunúť do celku a upevniť na podklad.

Vrstvené a aglomerované materiály

Rýchlejšiu montáž a iný vzhľad obloženia prináša voľba konštrukčných dosiek vo forme kaziet, tabúľ a panelov. Pri ich výrobe sa používajú dyhované alebo laminované preglejkové či drevotrieskové formáty rôznych rozmerov. Tie dovoľujú členiť steny na veľké plochy, pretože vôbec nenapučiavajú ani nezosychajú, prípadne iba minimálne.

Montáž obkladu

Konštrukcia

Je úplne jedno, či vnútorné priestory obložíme vlysmi z masívneho dreva, kazetami z konštrukčných dosiek, či panelmi väčších rozmerov, na ich upevnenie je vždy potrebná vnútorná konštrukcia. Jej úlohou nie je len pomôcť pri pripevnení obkladu na stenu či strop, ale aj vytvoriť vzduchovú medzeru na prevetrávanie obkladu a izoláciu.

Materiál na podkladovú konštrukciu

Najvhodnejším materiálom sú hobľované laty zo smrekového dreva. Ich šírka a hrúbka závisia od hrúbky a typu obkladu. Pri masívnych obkladoch zvyčajne stačí hrúbka 15 až 20 mm a šírka 30 až 60 mm.

Obklad inštalujeme len na vyschnuté murivo a omietku. Nesmie naň pôsobiť vlhkosť či skondenzovaná voda od zeme.

Vyrovnanie plochy
Pred montážou obkladu najprv skontrolujeme, či plocha, ktorú chceme obložiť dlhou vodorovnou doskou, je rovná. Omietnuté steny sú často mierne zvlnené. Vyduté miesta si poznačme, aby sme mohli podkladové latky pri montáži podložiť a zabezpečiť proti prehnutiu. Na podloženie sú v predaji plastové vyrovnávacie podložky v hrúbke 1 až 4 mm. Zasúvajú sa pod latku nad upevňovaciu skrutku.

Obklad z drevotrieskovej dosky

 

Detail spojenia obkladových profilov z drevotrieskovej doskyV spodnej časti je obklad z drevotrieskových profilovaných panelov prekrytý soklovou lištou
Ukončenie drevotrieskového obkladu krycou lištou Foto: Ing. Miroslav Vaterka

Montáž podkladovej konštrukcie
Je dobré si prevŕtať otvory v podkladových latkách priložených na stenu. Vrták zároveň naznačí do muriva aj polohu diery na rozperku (hmoždinku). V stene ich vyhĺbime vŕtacím kladivom, prípadne príklepovou vŕtačkou. Otvory na skrutky by mali mať rozstup 500 až 800 mm. Podkladové latky pripevňujeme na stenu tak, že najprv inštalujeme prvú (najnižšiu) a poslednú (najvyššiu) tak, aby presne ohraničovali výšku obkladu. Slúžia aj ako opora krycích líšt. Zvyšný priestor medzi latkami si rozrátame, aby sa podkladové latky striedali každých 600 až 800 mm, podľa hrúbky a rozmerov obkladových prvkov. V latkách by mali byť aj zárezy v tvare V na zabezpečenie prúdenia vzduchu za obkladom. Priestor medzi obložením a stenou slúži ako vzduchový vankúš zabraňujúci tepelným stratám.

Pod ťažký obklad
Obklady z konštrukčných dosiek sú ťažšie, podkladové latky by mali byť hrubšie, a to20 až 30 mm pri šírke 30 až 60 mm.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMontáž obkladovej vrstvy
▶ Dosky a palubky ukladáme perom do drážky, nie opačne. Pred montážou je dobré zoradiť si jednotlivé kusy obkladu podľa textúry, aby na seba nadväzovali, prípadne vytvorili vhodný výtvarný efekt.
▶ Prvú palubku len zľahka prichytíme a vodováhou skontrolujeme jej zvislú (pri horizontálnom uložení vodorovnú) polohu. Až potom ju pripevníme klincami (pri doskách je možné aj skrutkami) vedenými cez drážku do podkladových latiek.
▶ Používame klince s malou hlavičkou alebo bez hlavičky a pri dobíjaní ich tlačíme plochým skrutkovačom, aby sme nepoškodili plochu obkladu.
▶ Do drážky pripevnených palubiek zľahka zasúvame perá nových a jemne ich prirazíme úderom kladiva na drevený hranolček.
▶ Nakoniec pribijeme krycie lišty. Pri podlahe bežnú soklovú, a ak obklad nesiaha po celej výške a šírke steny, na vrchu a zo strán ho ukončíme uhlovou lištou v tvare L.

Pri tvrdom dreve
Palubky z tvrdého dreva a dekoračných obkladových profilov z DTD a MDF nemôžeme montovať klincami. Výhodnejšie a lepšie je použiť tzv. papučky, kovové upevňovacie elementy, ktoré sa nasunú na zadnú časť drážky a pripevnia klincami o podkladové latovanie.

–>

Rámový obklad

Pri montáži rámového obkladu (sústavy rámov na stene, do ktorých sa vkladajú výplne z dyhovaných alebo dosák OSB) si treba uvedomiť, že rám je podkladovou a zároveň aj viditeľnou konštrukciou. Do stien ho preto treba ukotviť na mieste poldrážky, aby výplň zakryla hlavičku skrutky. Viditeľná plocha rámu musí byť dôkladne opracovaná a hladko vybrúsená, pri práci musíme dávať pozor, aby sme ju nepoškodili.

Úprava dverovej zárubne obkladom
1 Pomocou drevenej konštrukcie z hranolov s rozmermi 20 × 40 mm možno upraviť nadpražie vyšších dvier.2 Najprv urobíme obklad nadpražia z tatranského profilu.
3 Potom zhotovíme obklad stien. Foto: Jaroslav Barabáš

Kazetový obklad

Pri montáži kaziet a dosiek menších formátov môžeme hlavičky skrutiek prekryť profilovanými lištami.

Obklady stropov

▶ Spravidla sa pripevňujú rovnakým spôsobom ako obklady stien. Ak chceme strop znížiť, môžeme vytvoriť konštrukciu z pozdĺžne uložených nosných hranolčekov.
▶ Uložíme ich do oceľových uholníkov prichytených k stene na rozperku (hmoždinku).
▶ Nosné hranolčeky by mali mať vzájomný odstup 600 až 800 mm. Konce hranolčekov upravíme tak, aby uholník bol zapustený do ich plochy.
▶  Naprieč hranolčekmi priskrutkujeme pozdĺžne laty. Medzi latami môžu byť medzery až do veľkosti ich šírky, je však dôležité, aby mali rovnaký rozmer. Na takto pripravenú konštrukciu môžeme pripevniť samotný obklad.

Povrchová finalizácia

Obklad môžeme farebne prispôsobiť interiéru moridlom, ktoré dá prirodzene vyniknúť kresbe materiálu. Jednotlivé odtiene sa môžu navzájom prelínať. Konečnou povrchovou úpravou býva lakovanie alebo voskovanie. Pred povrchovou úpravou by mal obklad v miestnosti nejaký čas postáť, aby sa rozmerovo prispôsobil klíme v interiéri. Na lakovanie sa používajú hygienicky neškodné laky. Nanášame ich štetcom, prípadne valčekom.

Rada na záver
V každom prípade je dobré zvážiť vlastné sily, či sa do obkladu pustíte sami, alebo montáž zveríte profesionálom. Úspech je často podmienený kvalitným náradím, skúsenosťami, množstvom trpezlivosti a zručnosťou.


Text: Ing. Miroslav Vaterka
Foto a kresby: autor, Stanislav Botur, Jaroslav Barabáš
, thinstock.cz
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Je to velmi pekne a splna svoj ucel.

  2. Dobry den.chcem sa opytat ci sa da pouzit na obklad aj plavajuca podlaha (laminat).dakujem za odpoved

  3. dobry den, chcela by som sa spytat, aky obklad je najvhodnejsi na sadrokartonovu stenu (10cm priecka). dakujem.

  4. Dobrý deň,chystám sa obkladať laminátovou podlahou dookola celú miestnosť a chcel by som sa spýtať ako mám postupovať pri obkladaní rohov, ako je potrebné ukončiť obklad na jednej stene a nadviazať naň na druhej.Ďakujem

  5. Ked vidim ako zhovadil byt s tym obkladom a uplna bodka su tie DVERE!!! Hroza. Vyzera to ako v nejakej ubytovni niekde na aljaske. 🙂 Nic v zlom, ale toto by som ani omylom nevystavil na stranky!

  6. tak zhruba rok 1970 – hrozné §

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.