vecery pri ohnicku
Galéria (4)

Večery pri ohníčku

Ohniská neodmysliteľne patria k chalupám či záhradám v prírodnom štýle. Každý vie, aké príjemné je tráviť letný večer s rodinou a priateľmi pri ohni a s dobrotami na stole. Aj keď sú v poslednom čase väčším lákadlom grily, na ohniská neradno zanevrieť – aj tu sa totiž uplatňujú nové trendy, vďaka ktorým získavajú ohňové miesta lákavejší výzor.

Galéria

Moderné ohniská
Pod pojmom ohnisko si väčšina ľudí predstaví začiernené miesto v tvare kruhu so zvyškami zuhoľnateného dreva, ohraničené kameňmi a drevenými lavičkami na sedenie. Napokon, takáto scenéria je typická pre chalupárske záhrady. Svetlo sveta však uzreli nové, modernejšie podoby ohnísk, ktoré môžu ozvláštniť aj vidiecku záhradu.

Ohniská nemusia byť len zapustené, ale aj prenosné či polozapustené. Tieto majú niekoľko výhod. Prvou a najväčšou je ich jednoduchá údržba a čistenie. Navyše, môžete ich kedykoľvek premiestniť.

Oheň, gabióny a kov

Vhodným príkladom moderného ohňového riešenia je ohnisko v kovovej nádobe umiestnenej na ploche pravidelného geometrického tvaru, ktorá je obsypaná drobným štrkom. Sedenie možno vytvoriť z gabiónov (drôtené koše naplnené kameňmi) v kombinácii s vrchnou naimpregnovanou drevenou časťou. Takéto ohnisko sa nemusí skrývať niekde v úzadí, bokom alebo za chalupou, môže byť ústredným prvkom záhrady, navyše ak mu spoločnosť robí pekná výsadba či odpočívadlo.

Zopár tipov pre „ohníčkarov“

  • Priestor okolo ohniska by mal byť dostatočne veľký, aby sa dalo popri ohni bezpečne prechádzať.
  • Ohnisko neumiestňujte do blízkosti drevených plotov či ihličnatých stromov (pozor najmä pri chalupách v lesoch).
  • Okolie ohniska si môžete skrášliť výsadbou aromatických a teplomilných rastlín (letničiek, trvaliek), drevín, okrasných tráv či stromov s kompaktnou guľovitou korunou (katalpa, javor). Aby sa rastlinám darilo, nevysádzajte ich do bezprostrednej blízkosti ohňa.
  • Je dobré, ak je ohnisko aspoň z jednej strany chránené, napríklad vyšším živým plotom či múrom budovy, no neodporúča sa situovať ho pod stromom so suchými konármi. Rovnako nevhodné je aj umiestnenie v blízkosti altánku či pergoly.

–>
V kameninovej nádobe
Veľmi pekné sú aj ohniská umiestnené v kameninových a ohňovzdorných nádobách, ktoré možno umiestniť aj na terasu pri chalupe. Ohnisko môže mať tvar kruhu s priemerom 80 až 100 cm, prípadne aj tvar štvorca. Od toho by sa mal odvíjať aj tvar plochy, na ktorej je ohnisko vybudované. Vznikne tak harmonický celok.

Keďže oheň slúži často aj na prípravu pokrmov, je dobré mať v jeho blízkosti prívod (alebo zdroj) vody a plochu, kde možno uložiť potraviny.

Čo sa týka možností sedenia pri ohnisku, môžete využiť nielen drevo, ale aj kamene. Z nich si môžete vytvoriť imitácie starovekých amfiteátrov v tvare kruhu či polkruhu (v prípade nerovného terénu) – toto riešenie oceníte, ak pozývate k ohňu viacero ľudí naraz. Ohnisko možno opticky spojiť aj so skalkou. Podmienkou je, že všade použijete rovnaký druh kameňa. Sukulentným skalničkám (rozchodníky, skalnice) nebude prekážať teplo sálajúce z ohniska.

Text a foto: Daniel Košťál
Zdroj: RSZ

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje