Výsadba katalpy pri záhradnom domčeku

katalpa

Viete mi poradiť, čo je to za strom? Chceli by sme ho vysadiť k záhradnému domčeku – nevieme do akej veľkosti narastie a či je náročný? A. V., e-mail

Na fotografii je katalpa bignóniovitá (Catalpa bignonioides). Pre svoju celkovú nenáročnosť, rýchly rast a atraktívnosť sa v poslednom čase teší obľube v okrasných výsadbách. Katalpa dorastá do výšky 5 – 20 m, koruna je rozložitá, plocho guľovito-dáždnikovitá.

Rastie viac do šírky 6 až 12 m, preto výsadbu pri záhradnom domčeku treba zvážiť v dostatočnej vzdialenosti, aby domček nepoškodila, a zvoliť vhodnú „mini“ odrodu.

Do menších záhrad sú ako solitér vhodné odrody Nana alebo Globosa, ktoré tvoria menšiu korunu a majú kratší kmienok a celkovo menší vzrast. Výhodou je, že katalpa tvorí hustú, bohato olistenú korunu, a tým žiaduci tieň v záhrade, poskytuje ochranu pred zvedavými pohľadmi.

Nevýhodou je, že konáre katalpy majú veľký stržeň, pri silnom vetre sa môžu ľahko zlomiť.

Katalpa kvitne v apríli až máji. Plody sú okrasné, približne 30 cm dlhé, tenké valcovité tobolky. Na strome zostávajú až do jari, keď pukajú a vypadávajú z nich drobné okrídlené semienka. Pozor, katalpa neznáša trvalé vlhko! Stanovište žiada nezamokrené alebo voda musí byť dobre odvádzaná.

Text: Ing. Hana Szabóová

Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.