krehka krasa pre vynimocnych
Galéria (7)

Krehká krása pre výnimočných

Krištáľové krídlo je jedinečným prestížnym ocenením, ktoré sa laureátom odovzdáva len raz v živote. Vyzdvihuje ich spoločenský prínos, je uznaním ich doterajšej práce a zároveň záväzkom do budúcnosti.

Galéria

krehka krasa pre vynimocnych 1893 big image
kk 2013 4 big image
kk 2013 6 big image
kk 2013 3 big image
kk 2013 5 big image
Slávnostné predstavenie nominantov a vyhlásenie výsledkov za rok 2012 sa uskutočnilo na galavečere v Sále opery a baletu v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave 27. januára 2013. Krištáľový večer sa niesol v znamení elegancie a noblesy. Programom, ktorý bol plný vynikajúcich speváckych výkonov, sprevádzal šarmantný Tomáš Maštalír.

V kategórii šport získala ocenenie strelkyňa Danka Barteková. Z letnej olympiády v Londýne priviezla nielen bronzovú medailu, ale aj úspech na diplomatickom športovom poli, keď bola zvolená do komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru.

Timotej Kubiš získal ocenenie v kategórii publicistika a literatúra. Vďaka jeho cielenej práci bol vydaný 137 rokov starý rukopis Jonáša Záborského Dejiny kráľovstva Uhorského od počiatkov do časov Žigmundových. Rukopis vypátral v pražskom Národnom múzeu a jeho prepisu venoval viac ako dva roky.

Michal Štencl bol ocenený za oblasť hospodárstva. Je zakladateľom spoločnosti Sygic, ktorá ako prvá na svete v roku 2009 vytvorila GPS navigáciu pre Apple iPhone a ako druhá na svete predstavila navigáciu pre Google Android.

V kategórii hudba bol ocenený operný spevák Dalibor Jenis, ktorý už viac ako 25 rokov reprezentuje Slovensko na javiskách najväčších svetových operných domov od Viedenskej štátnej opery cez milánsku La Scalu až po Kráľovskú operu v Londýne.

Peter Abonyi získal ocenenie v kategórii architektúra. Porota ocenila jeho architektonickú tvorbu, ktorou sa zaradil medzi osobnosti slovenskej architektúry posledných desaťročí. V roku 2012 dokončili jeho výnimočné dielo – sídlo firmy GasOil engineering na okraji Spišskej Teplice pri Poprade.

V kategórii medicína a veda si ocenenie prevzala Oľga Červeňová. Pôsobí ako prednostka Kliniky pediatrickej urológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave a venuje sa problematike skríningu vrodených chýb obličiek a močových ciest u novorodencov. Vďaka jej práci sa zaviedla včasná moderná diagnostika, čo prispelo k ochrane zdravia a zlepšeniu kvality života mnohých detí.

Držiteľom ocenenia v oblasti výtvarného umenia sa stal sochár Jozef Jankovič. Je výnimočnou osobnosťou slovenského sochárstva a jeho dielo je známe aj za hranicami našej krajiny. Zaoberá sa novou výtvarnou technikou – sklom a vytvoril výnimočnú a nadčasovú kolekciu reliéfov, sklených objektov a sôch.

V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie získal ocenenie režisér Jaroslav Vojtek, ktorý vytvoril dlhometrážny dokumentárny film Cigáni idú do volieb. Nadviazal ním na svoje predchádzajúce dokumenty My zdes (2005) či Hranica (2009).

Tretíkrát bola udelená cena za filantropiu – získala ju herečka a režisérka Viera Dubačová, zakladateľka Divadla z pasáže v Banskej Bystrici.



Mimoriadnu cenu
získal Peter Kresánek, autor publikácie Slovensko – Ilustrovaná encyklopédia pamiatok, ktorá na takmer tisíc stranách ponúka viac ako 1 100 hesiel a 6 000 fotografií s opismi. Je to kniha, bez ktorej sa nezaobíde nikto, komu záleží na kultúrnom dedičstve Slovenska.

Zdroj a foto: Krištáľové krídlo, Mária Nováková –>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.