Júnové číslo hobby magazínu Urob si sám v predaji
Aj keď náš časopis vychádza od júna 1998, a nie je právnym nástupcom časopisu Urob – Udělej si sám, občas ešte dostávame listy od pamätníkov tohto časopisu. V obsahu nášho časopisu im prekáža takmer všetko okrem uverejnených návodov a tipov.
Nechcú však, aby sme opakovali už publikované návody z časopisu. Na druhej strane dostávame často aj listy so žiadosťou o informácie, kedy sme uverejnili určitý návod, ktorý by chcel pisateľ listu zrealizovať. Preto hľadáme kompromisy a snažíme sa vyhovieť čo najširšiemu okruhu čitateľov. Čas sa však mení, mnohé výrobky si už nemusíme vyrábať doma v dielni, ale často ich kúpime lacnejšie. Vidieť to aj z návodov, ktoré ešte zatiaľ dostávame, sú jednoduchšie, ale vždy pre niekoho zaujímavé. Zložitejšie výrobky, ako napríklad presne opracované súčiastky si, pokiaľ nemáme dobré vybavenie v dielni, sami ťažko vyrobíme. A čo zaujímavé sme pre vás pripravili v tomto čísle? Tým, ktorí chcú počas leta robiť opravy fasády, príde vhod článok v rubrike Rekonštrukcie s názvom Oprava poškodenej fasády. Už samotný názov napovedá, že v ňom pôjde nielen o možnosti zistenia chýb fasády, ale najmä o riešenie ich opráv. V rubrike Ako na to pokračujeme v seriáli o dreve a približujeme vám spôsoby a možnosti pílenia a frézovania dreva. Ďalšiu časť o dreve uverejnime v augustovom čísle. V rubrike Rady nájdete tému pre tento časopis nie príliš typickú – prevencia a likvidácia dotieravého hmyzu. Keďže sa však v našom živote vyskytuje, tak sme ju do čísla zaradili. V rubrike Materiály opisujeme vlastnosti a použitie interiérovej dlažby. S miešadlami a miešacími metlami sa stretnete v rubrike Náradie. Pre široký okruh našich čitateľov bude zaujímavá rubrika Téma, ktorá sa zaoberá skleníkmi a zimnými záhradami. Ponúka možnosti pri výbere, stavbe, použití materiálov, prináša postup výstavby základov pod skleník.
Milí čitatelia, tak ako každý mesiac sme sa snažili priniesť vám tipy, rady a postupy z rôznych oblastí činnosti domáceho majstra. Veríme, že si niečo z tejto ponuky vyberiete a zrealizujete pre vlastné potešenie a úžitok.
Vladimír Chudý
Z OBSAHU 06/2011
BAUMAX RADÍ
Omietka ako ochranná vrstva konštrukcií
RADY
Likvidácia obťažujúceho hmyzu
Ako sa chrániť proti dotieravému hmyzu a jeho likvidácia
AKO NA TO
Rezanie a frézovanie dreva
Orezávanie reziva, zrovnávanie, hobľovanie, rozrezávanie reziva, hrúbkovanie, frézovanie, formátovanie, lamelovanie, rybinové spoje
ZÁHRADA
Pestujeme rajčiaky
Údržba záhradného jazierka
TÉMA
Skleník v záhrade
Výber typu skleníka, výplň, dvere, okná, základy skleníka, montáž konštrukcie, neobvyklé typy skleníkov
Zimné záhrady
Zimná záhrada ako nárazníková zóna, pracovňa a obytná časť, vetranie, tienenie, materiál a konštrukcia zimnej záhrady
REKONŠTRUKCIE A OPRAVY
Oprava poškodenej fasády
Diagnostika podkladu, oprava omietky na fasáde, nátery, sanačné a tepelnoizolačné omietky, sokle, zateplenie
MATERIÁLY A VÝROBKY
Spevnené plochy okolo domu
Exteriérová dlažba – výber materiálu, tvrdosť, chemické vlastnosti, rozmery a farba, keramická dlažba, prírodný kameň, výrobky z betónu
NÁRADIE A STROJE
Miešadlá, miešacie metly a stojany
Konštrukcia miešadiel, miešacia rýchlosť, miešacie metly a stojany, dopravníky, miešačky, omietačky
NÁVODY A TIPY
Rotačný zavlažovač
Týmto zariadením môžeme zavlažovať rastliny z väčšej výšky s jemným rosením
Záhradný altánok
Altánok má tvar osemuholníka, použilo sa smrekové drevo napustené prípravkom na ochranu proti plesni a drevokaznému hmyzu
Z bojlera tzv. kotlina
Z nepotrebného bojlera si podľa tohto návodu vyrobíme kotlinu
Rekonštrukcia záhradnej hojdačky
Oprava drevenej časti hojdačky
KRÍŽOVKA
Foto na titulnej strane: Premac
Omietka ako ochranná vrstva konštrukcií
Omietky slúžia na ochranu a zušľachtenie povrchov stavebných prvkov a sú základom ďalších povrchových úprav. Okrem toho, že izolujú pracovné škáry, je ich ďalšou stavebno-fyzikálnou funkciou regulácia vlhkosti v interiéri. Vonkajšie omietky plnia aj tepelnoizolačnú funkciu.
Likvidácia obťažujúceho hmyzu
Pokiaľ hmyz žije vo voľnej prírode a svojou prítomnosťou nás neobťažuje a nespôsobuje mám škody a zdravotné problémy, niet čo riešiť. Obrat nastane, ak napadne našu domácnosť, kde dokáže znehodnotiť textílie, kožušiny, skladované potraviny, suroviny, drevo aj stavby.
Rezanie afrézovanie dreva
Správne uskladnené, vysušené akvalitné drevo je dobrým predpokladom na úspešnú realizáciu výrobku. Kým však nadobudne jeho podobu, čaká ho množstvo zastávok, počas ktorých sa budú meniť jeho rozmery, tvar aúžitkové vlastnosti. Medzi prvé operácie opracovania dreva patria rezanie afrézovanie. Základnou operáciou – činnosťou pri spracovaní dreva je jeho rozdelenie na viacero menších častí
– dielcov. Najbežnejším azaužívaným spôsobom delenia dreva je rezanie pílou.
Pestujeme rajčiaky
Rajčiaky sú jednoročné rastliny, ale za mimoriadne priaznivých podmienok v skleníkoch môžu rásť a rodiť aj niekoľko rokov. Patria do čeľade ľuľkovitých. Ako potrava sa na naše stoly postupne rozšírili až koncom 18. storočia.
Údržba záhradného jazierka
áhradné jazierko je estetický aj ekologický vodný prvok vzáhrade. Vodná hladina odráža oblohu, okrajové brehové porasty iľudskú tvár, atým uvoľňuje apodnecuje zamýšľanie sa ifantáziu človeka. Stojatá voda vjazierku však musí mať primeranú čistotu akvalitu. Audržiavanie kvality vody vyžaduje odborný prístup, plánovanie technických prostriedkov aniekedy iokamžitý zásah, ak sa naruší biologická rovnováha vodného prostredia.
Skleník v záhrade
Väčšina pestovateľov zeleniny sa skôr či neskôr rozhodne pre skleník alebo fóliovník. Využijú ho aj milovníci citrusov, exotických rastlín či kaktusov. Skleník si môžeme buď zmajstrovať sami, alebo zakúpiť konštrukciu a výplne v obchode, vlastnoručne zhotoviť základy a na ne ho len poskladať.
Viac informácií nájdete na stránke časopisu www.casopisuss.sk
–>
Komentáre