Ako ušetriť peniaze a energiu v domácnosti? S týmito tipmi to zvládnete aj vy

Zdroj: istock

Ceny energií od januára porastú o 10 %, preto by sme sa mali zamyslieť nad možnosťami úspor. Pripravili sme pre vás 20 tipov, ako úspešne znížiť spotrebu energie malými trikmi, izoláciou, inteligentnými zariadeniami či domácimi spotrebičmi.

Inteligentná úspora energie

Zvýšenú spotrebu energie si často všimnete, až keď vám príde domov ročné zúčtovanie. Nezúfajte však, výraznú úsporu dosiahnete celkom nenáročne. Stačí sa porozhliadnuť po svojej domácnosti a zistiť, ktoré zariadenia sú za zvýšený účet za energie zodpovedné. Môžu to byť stará práčka, kotly a obehové čerpadlá, svietidlá. Taktiež pohotovostné a digitálne displeje, adaptéry, nabíjačky – to všetko stojí peniaze. Neverili by ste, koľko spotrebičov, hoci sú vypnuté, na sieti míňa zbytočne energiu.

umývačka riadu
Investícia do dobrej umývačky riadu A++ alebo A+++ sa vám vráti veľmi rýchlo. | Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 1

Vyraďte staré spotrebiče

Vedeli ste, že veľké domáce spotrebiče tvoria takmer 50 % z celkového účtu za elektrinu v domácnosti? Keď domáci spotrebič prekročí desaťročný limit používania, treba začať uvažovať nad jeho výmenou. Dnešné spotrebiče, ako sú chladničky, umývačky riadu, mrazničky alebo práčky, spotrebujú až o 60 % menej energie ako ich predchodcovia, pokiaľ ide o spotrebu vody. Navyše, dnes už efektívne programy na úsporu energie zabezpečia hygienicky čistú bielizeň či riady aj pri nízkych teplotách.

Urob si sám radí: Nová investícia sa oplatí! Napríklad úsporné práčky dostanete za 250 €, pričom investícia do nich sa vám veľmi rýchlo vráti.

Tip 2

Chladiace mozgy

Chladničky a mrazničky sú v prevádzke 24 hodín denne. Pred samotnou kúpou stojí teda za úvahu, či daný spotrebič bude vyhovovať vašej domácnosti, pretože poloprázdna chladnička spotrebuje viac elektriny, ako potrebuje. Určite neumiestňujte chladničky alebo mrazničky do blízkosti zdrojov tepla a ich vetracie časti udržujte čisté. Ak máte staršiu chladničku bez funkcie „defrost“, vedzte, že čím hrubšia vrstva ľadu, tým viac energie chladnička spotrebuje. Taktiež nenechávajte dlho otvorené dvere na chladničke. Toto je dôležité najmä v horúcich letných dňoch.

Urob si sám radí: Pri nákupe novej chladničky by ste mali prikladať veľký význam triede energetickej účinnosti A +++. Zariadenie v tejto triede spotrebuje o polovicu menej energie ako zariadenie triedy A.

Tip 3

Vedome umyte a opláchnite

Umývačky riadu spotrebovávajú najviac energie potrebnej na zohrievanie vody. Najefektívnejším spôsobom prevádzky týchto zariadení je plné využitie ich kapacity. Dnešné moderné zariadenia majú špeciálne programy na úsporu energie, ktoré udržujú nízku spotrebu energie. Aj keď je riad umytý alebo opláchnutý pri nižšej teplote na dlhšom programe, vyčistí sa rovnako dôkladne
ako pri obvyklom normálnom programe.

Urob si sám radí: Umývačka riadu ušetrí nielen vodu, ale aj veľa drahocenného času. Investícia do dobrej umývačky riadu sa vám vráti veľmi rýchlo, ak siahnete po energetickej triede A++ alebo A+++. Na jeden cyklus spotrebuje 1 kWh elektrickej energie a asi 12 l vody, čo je asi 5-krát menej ako pri ručnom umývaní riadu.

Tip 4

Varte šetrne

Môžete tak urobiť bez predhrievania rúry. Ak rúru vypnete pred uplynutím času prípravy, môžete zvyškové teplo využívať až 15 minút. Aj pokrievka na hrnci vám ušetrí elektrinu a peniaze, najmä ak zvolený hrniec zodpovedá povrchu sporáka.

Urob si sám radí: Pečenie s cirkulujúcim vzduchom je efektívnejšie ako pri hornom a dolnom ohreve, pretože teplota pečenia môže byť nižšia o 20 až 30 °C.

LED žiarivky
Nahraďte klasické svietidlá s úpornými LED žiarivkami. Oproti klasickým žiarovkám sú až o 80 % šetrnejšie. | Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 5

Lacné svetlo s LED

Staré žiarovky majú svoje dni už dávno za sebou. Iba 5 až 10 % ich elektrickej energie sa premení na svetlo, zvyšok sa stratí ako nevyužité teplo. Žiarovka musí pracovať asi 1 000 prevádzkových hodín, kým jej vlákno vyhorí. Vzhľadom na to, že energeticky úsporné žiarivky dokážu poskytnúť až 15 000 hodín svetla, je ľahké rozpoznať ich ako efektívnych nástupcov žiarovky. Skutočná alternatíva k energeticky úspornej žiarovke sú diódy vyžarujúce svetlo (LED). Sú vhodné na vnútorné aj vonkajšie osvetlenie. LED diódy sa vyznačujú dlhou životnosťou, vysokou svietivosťou a nízkou spotrebou energie.

Urob si sám radí: Moderné žiarovky sú vysokoúčinné a v porovnaní s klasickými žiarovkami ušetria až 80 % elektrickej energie. Teraz sú k dispozícii v rôznych farbách svetla, takže ich môžete použiť v akejkoľvek sfére vplyvu.

rozvodka s vypínačom
Najjednoduchším riešením, ako ušetriť, je používať rozvodku s vypínačom.
| Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 6

Stačí vypnúť

Zariadenia, ktoré sú vždy pripravené na použitie alebo v pohotovostnom režime, ako napríklad televízory, stereosúpravy, tlačiarne, záznamníky alebo faxy, spotrebovávajú energiu bez prerušenia 24 hodín. Rovnaké to je aj s trvalo pripojenými napájacími zdrojmi alebo zariadeniami, ktoré nemožno úplne vypnúť. Týmto takzvaným stratám bez záťaže sa dá vyhnúť odpojením napájania pripojených zariadení pomocou prepínateľnej rozvodky.

Urob si sám radí: Pohotovostný režim predstavuje zbytočné náklady. V závislosti od toho, koľko zariadení je nepretržite pripojených k sieti na určité časové obdobie, sa môže účtovať až 80 € ročne.

Tip 7

Kúrenie elektrinou je nehospodárne

Výroba tepla elektrinou je najdrahší spôsob vykurovania. Elektrické nočné akumulačné ohrievače a ďalšie elektrické vykurovacie systémy spotrebujú takmer trikrát viac primárnej energie ako moderný ohrievač paliva. Mali by ste ho teda nahradiť účinnejším systémom. Výnimka je, ak ide iba o príležitostné elektrické kúrenie, určené do chalúp alebo iných malých miestností bez kúrenia, ktoré sa majú zohrievať na krátky čas.

Ak sa chystáte bielizeň žehliť, vytiahnite ju zo sušičky ešte mierne vlhkú. Ušetríte na sušení a bielizeň pri žehlení nemusíte naparovať. | Zdroj: Gorenje

Tip 8

Sušte radšej na sušiakoch vonku

Bubnová sušička patrí k najväčším „energetickým žrútom“ medzi domácimi spotrebičmi. Štvorčlenná rodina by mohla ušetriť 300 kWh elektrickej energie (približne 75 €) ročne, ak by bielizeň sušila len na sušiaku.

Urob si sám radí: Sušička bielizne je skvelým pomocníkom, ak vo vašej domácnosti žije alergik, pretože sušením zbavuje zvyškov pracieho prostriedku, ako aj prachu a nečistôt.

kotol na vykurovanie
Každý, kto kúri doma kotlom na uhlie, má teraz veľkú šancu dostať príspevok na jeho výmenu. Môžete tak získať od štátu až 1 500 €. | Zdroj: Vaillant

Tip 9

Vymeňte kotol za nový

Vďaka modernému vykurovaciemu systému môžete ušetriť najviac energie a nákladov. Existujú štyri spôsoby, ako zvýšiť energetickú účinnosť vykurovacieho systému. Optimalizáciou existujúceho vykurovacieho systému, výmenou generátora tepla, obnovením celého vykurovacieho systému alebo pridaním druhého systému, napríklad solárnych panelov.

Urob si sám radí: Ak je kotol v prevádzke iba niekoľko rokov, odporúča sa optimalizácia vykurovania ako malé riešenie. Ak je kotol starší ako 15 rokov, odborníci radia vymeniť ho.

Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Renovácia sa oplatí!

Ak dobre zateplíte dom, budete menej vykurovať – to je pravda. Tepelná izolácia je potom obzvlášť hospodárna. Energická obnova je v každom prípade vhodná pre staršie nehnuteľnosti. V neizolovanom rodinnom dome unikajú asi dve tretiny tepla cez vonkajšie steny alebo strechu, ktoré sú nevyužívané. Účinná izolácia a výmena okien môžu znížiť spotrebu energie a celkové náklady.

plastové okno
Zdroj: Kalypso

Tip 10

Výmena okien a dverí

Ak pri starších oknách popod okenný parapet alebo okolo dverí cítiť jemný prievan, treba niečo robiť. Definitívne riešenie je vymeniť staré okná a dvere za nové. Ak je táto investícia pre vás privysoká, zainvestuje aspoň do prechodných riešení, napríklad izolačnej pásky a gumených tesnení, ktoré úniku teplého vzduchu aspoň načas zabránia.

Okná a dvere v obvodových stenách majú do konca roka 2020 požiadavku na Uw = 1,00 W/(m²K). Podľa národného plánu je od 1.1. 2021 potrebné zabezpečiť výstavbu nových a obnovu existujúcich budov v energetickej úrovni takmer nulovej potreby energie. Požiadavka sa preto sprísni na hodnotu Uw = 0,85 W/(m²K).

Hodnota U hovorí o tepelnej izolácii okna vyjadrenej vo W/(m2 . K). Čím nižšia je hodnota U, tým lepšie sú tepelnoizolačné vlastnosti okna.

Tip 11

Zateplite svoj dom správne

Pri nezateplenej fasáde sa vonku stráca až 40 % tepla. Ako a čo izolovať závisí od potreby, štruktúry budovy a rozpočtu. Izolácia z minerálnej vlny alebo polystyrénových dosiek je pomerne lacná. Pre efektívnu tepelnú izoláciu je rozhodujúca tepelná vodivosť izolačného materiálu. Čím nižšia je tepelná vodivosť, tým väčší je účinok tepelnej izolácie.

Urob si sám radí: Tepelnoizolačné panely na vonkajších stenách sú hospodárne, ak majú hrúbku 16 až 20 centimetrov.

Tip 12

Opravte tepelné mosty

Tepelné mosty, tiež nazývané studené mosty, sa môžu vyskytovať všade, kde sa stretávajú komponenty z rôznych materiálov, napríklad rámy okien a dverí, roletové skrinky, radiátory za skrinkami a stolmi, alebo na stenách a stropoch, ktoré susedia s chladnými oblasťami. Ak sú tieto problémové oblasti neadekvátne riešené alebo neizolované, stráca sa v nich obrovské množstvo energie na vykurovanie.

Urob si sám radí: Izolačné tapety prinášajú výrazné zlepšenie, najmä pri neizolovaných stenách starých domov. S modernou izolačnou tapetou s hrúbkou 7 mm, určenou na stenu za radiátor, možno viditeľne redukovať tepelné straty.

zeteplenie strechy
Zdroj: isover

Tip 13

Účinná izolácia strechy

Dokonca aj nad neizolovanou strechou sa stráca veľa tepla. To je dobrý dôvod myslieť na nadchádzajúcu renováciu strechy a zodpovedajúcu tepelnú izoláciu. Vyššia investícia sa však rýchlo vráti.

Urob si sám radí: Pozitívny vedľajší efekt je lepšia zvuková izolácia domu.

suterén domu
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 14

Únik tepla cez strop suterénu

Aj izolácia suterénu sa oplatí. Ak z chladného suterénu preniká do obytného priestoru zima, zlepšenie môžu priniesť aj jednoduché izolačné dosky z minerálnej vlny. Sú jednoducho prilepené alebo pripevnené k stropu v suteréne. Hrúbka izolačnej vrstvy sa odporúča najmenej 10 centimetrov. Náklady na vhodné izolačné dosky sa pohybujú od 10 do 30 € za štvorcový meter.

Nižšie náklady na vykurovanie

Asi 70 % domácej energie sa minie na vykurovanie. Aj keď jej celková spotreba v posledných rokoch výrazne poklesla, stále predstavuje najväčší podiel. Vedeli ste, že ak znížite teplotu v miestnosti o 1 °C, môžete tým znížiť spotrebu vykurovacej energie o 6 %? V obývacej izbe zvyčajne postačuje teplota 20 °C. To zodpovedá úrovni 3 na bežných termostatických ventiloch. V noci alebo pri dlhej neprítomnosti je možné teplotu znížiť o 3 až 5 °C.

Tip 15

Vykurujte podlahou

Celoplošné podlahové kúrenie ušetrí energiu kúrenia, pretože priemerná teplota v miestnosti sa môže znížiť o približne 2 °C. Majitelia nehnuteľností ohľaduplní k životnému prostrediu tiež kombinujú podlahové vykurovanie so zdrojmi energie šetrnými k životnému prostrediu, ako sú solárne systémy, kondenzačné kotly alebo tepelné čerpadlá. V zásade možno všetky podlahové krytiny položiť na moderné podlahové vykurovacie systémy. Drevené podlahy by sa mali vyberať v malej hrúbke, aby sa zabezpečila tepelná odolnosť.

Urob si sám radí: Podlahové vykurovanie je zaujímavé pre alergikov. Rovnomerne rozložené povrchové teplo je totiž prevenciou prachových roztočov.

oprava kotla
Ak máte kotol napríklad v chladnej pivnici, zaizolujte potrubia. | Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 16

Izolujte rúry a potrubia

Izoláciou potrubí na horúcu vodu a vykurovanie môžete vykompenzovať značné energetické straty. Ak potrubia nemôžete integrovať do stropnej izolácie, stačí ich zabaliť do tepelnoizolačných plášťov – rúrok.

Urob si sám radí: Staré akumulačné nádrže na teplú vodu by mali byť izolované rovnako ako neizolované potrubia na teplú vodu. Spravidla platí, že hrúbka izolačného materiálu zodpovedá priemeru rúrky.

solárne kolektory.
Až stovky eur ročne dokážu domácnostiam ušetriť solárne kolektory. | Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 17

Obnoviteľné energie

Solárnou energiou dokážete ohriať až 70 % ročne spotrebovanej teplej úžitkovej vody a ušetriť až 50 – 75 % nákladov na jej prípravu. Okrem toho použitím fotovoltických panelov dokážete nahradiť až 70 % elektrickej energie, ktorú spotrebujete na osvetlenie, chod rôznych spotrebičov a kúrenie.

Urob si sám radí: Získajte dotáciu na obnoviteľné zdroje energií. Cieľom projektu Zelená domácnostiam je zabezpečiť podporu na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie s celkovým inštalačným výkonom 55 MW. Výška dotácie na slnečné kolektory je 500 €/kW, maximálne 1 750 €.

Vedeli ste, že izoláciu v tvare T môžete vyrobiť z dvoch kusov rúrkových plášťov?

Tip 18

Šetrite horúcou vodou

Na výrobu teplej vody je potrebná energia po celý rok. Zohrievanie vody elektrinou je v zásade nepriaznivé, pretože je v prvom rade príliš drahé a v druhom rade znečisťuje životné prostredie. Výhodnejším variantom sú však prietokové ohrievače vody poháňané plynom, najmä ak sú zdroje tepla a miesta spotreby ďaleko od seba. Ak je teplá voda dodávaná prostredníctvom centrálneho systému, je vhodné ho kombinovať so solárnym tepelným systémom.

Urob si sám radí: S úspornými sprchovacími hlavicami a obmedzovačmi toku zabijete dve muchy jednou ranou. Znižujú spotrebu energie na výrobu teplej vody a mimochodom aj spotrebu vody.

odvzdušnenie radiátorov
Efektívne riešenie na zabezpečenie nižších účtov je odvzdušnenie radiátorov. | Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 19

Odvzdušnite radiátory

Pomerne nenáročné a zároveň efektívne riešenie na zabezpečenie nižších účtov je odvzdušnenie radiátorov. Ak je v nich totiž nahromadený nepotrebný vzduch, nie je v nich dostatok priestoru pre teplú vodu, ktorá odovzdáva teplo do okolia, a vykurovanie domácnosti je potom menej efektívne – ak vaše radiátory nie sú v poriadku, môže to znamenať až o štvrtinu vyššie účty v zime. Náprava je jednoduchá, stačí vedieť, ako možno tento vzduch vypustiť a doplniť vodu.

Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Tip 20

Správne vetrajte

Vzduch v obývacej izbe by sa mal vymieňať každé dve hodiny, aby výsledná vlhkosť nemohla kondenzovať. Z tohto dôvodu sa musí zabezpečiť pravidelná výmena vzduchu. V ideálnom prípade odporúčame vetrať 5 až 10 minút každé dve hodiny. Každý, kto nedokáže osobne zabezpečiť dostatočné vetranie, by mal myslieť na automatický vetrací systém s rekuperáciou tepla. Pomocou ventilátora sa nasáva vlhký vzduch z obývacej izby a vyfúkava von. Na oplátku sa čerstvý vzduch vracia do obývacej izby a predhrieva sa vo výmenníku tepla. To prináša ročnú úsporu energie na vykurovanie až 20 kWh/m2.

Urob si sám radí: Pri otvorených oknách vždy kúrenie v miestnosti úplne vypnite. Inak vyhadzujete cennú energiu z okna!

perex 5 | Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

10 rýchlych tipov na úsporu energie

 • V ročnom vyúčtovaní za elektrinu sa často odrážajú tajné „energetické straty“. Pomocou týchto 10 tipov môžete úsporu energie zvýšiť bez veľkých investičných nákladov.
 • Zmeňte poskytovateľa elektriny. Vďaka internetu je to rýchlovka.
 • Pred vložením do chladničky vždy nechajte teplé jedlo vychladnúť.
 • Vyberte veľkosť hrnca, ktorá sa zhoduje s varnou doskou, a pri varení vždy položte na panvicu pokrievku. Elektrický sporák spotrebuje asi o 30 % menej elektriny.
 • Všetky staré žiarovky vymeňte za LED alebo za energeticky úsporné žiarovky. Oba druhy sú oveľa efektívnejšie.
 • Stropné svietidlá používajte iba s energeticky úspornými žiarovkami.
 • Počas prania bielizne znižujte teplotu zo 60 °C na 30 °C.
 • Na opekanie, grilovanie alebo pečenie malých množstiev použite radšej hriankovač alebo malý gril, pretože rúra spotrebuje 3-krát viac energie.
 • Používajte energeticky efektívne rozvodky a vyhýbajte sa elektrickým zariadeniam, ako sú televízory, počítače, hracie konzoly, set-up boxy alebo plnoautomatické kávovary, ktoré sú v pohotovostnom režime nepretržite.
 • Znížte jas a kontrast televízora. Najmä s veľkými zariadeniami môžete ušetriť energiu bez toho, aby to zhoršilo kvalitu obrazu.
 • Pred dovolenkou odpojte všetky zariadenia od elektrickej siete. Využite príležitosť na rozmrazenie chladničky alebo mrazničky.

Urob si sám radí:

Po nabití telefónu vyberajte nabíjačku zo zásuvky, malé množstvo energie cez ňu prúdi, aj keď je už telefón nabitý.

Radí odborník

Petr Sýs, technický a produktový manažér firmy Deceuninck

Ako zabrániť roseniu okien

rosenie okien
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Efektívne a často vetrajte, najlepšie niekoľkokrát denne. Najúčinnejším spôsobom vetrania je prievan, keď na 2 až 4 minúty otvoríte dokorán nielen všetky okná, ale aj dvere. Dôjde k rýchlej výmene vzduchu pri minimálnych energetických stratách. Nezabudnite však pritom vypnúť kúrenie alebo ho stlmiť na minimum.

Spôsob vetrania cez „ventilačku“ sa neodporúča. Dochádza k výraznému ochladeniu okenného ostenia a vzrastá nebezpečenstvo vzniku kondenzačnej vody, teda tvorenia plesní.

Pri varení používajte digestory na odstránenie nadbytočnej pary, bielizeň sušte na balkóne a obmedzte príliš veľké množstvo izbových rastlín na parapete.

Pri kúpaní a sprchovaní treba mať zatvorené dvere, aby sa para nešírila po celej domácnosti. Po použití kúpeľne treba rámy okien osušiť, prípadne dezinfikovať.

Udržujte v domácnosti rovnomernú teplotu Nedostatočné vykurovanie totiž spôsobuje, že vzduch v miestnosti je studený, neabsorbuje vlhkosť a neohrieva dostatočne povrchy. Vlhkosť sa tak objavuje na oknách.
Pozor na závesy a žalúzie. Vnútorné žalúzie obmedzujú pohyb vzduchu po skle a môžu vznikať tzv. studené kapsy, v ktorých dochádza ku kondenzácii. V chladných dňoch preto radšej žalúzie vyťahujte.

Stavte na kvalitné okenné rámy a zasklenie s vyššou tepelnou izoláciou. Dvojsklá sú náchylnejšie na kondenzáciu ako trojsklá, ktoré majú výrazne vyššiu vnútornú povrchovú teplotu. Pamätajte si, že čím nižšia hodnota Uw (Uf, Ug), tým menšia je pravdepodobnosť rosenia okien.

TEXT: JANA MALIK
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. Tieto tipy sú fakt dobré. Viacmenej s väčšinou súhlasím. My keď sme kupovali starý rodinný dom a bývali sme v ňom prvé dva roky tak som mal pocit, že len platíme účty a teda nie nízke. Či voda ale aj elektrika nás stála nehorázne veľa a to nehovorím o kúrení. Mali sme pocit že len kúrime a dom nie a nie vyhriať. Keď sa nám konečne po tých 2 rokoch podarilo našetriť nejakú čiastku tak sme v prvom rade dali porobiť okná ktoré dosť zle už tesnili a boli v hroznom stave. Okná sme si dávali síce len plastové ale výhoda že tie okná od Vekry majú tesnenie po celom obvode okna taže vôbec neprefukujú ani troška. Už daľšiu zimu bolo vidno rozdiel v účtoch. No a samozrejme aj nová mička a nejaké drobné zmeny nám dopomohli ušetriť celkom peknú čiastku, takže určite sa takéto investície oplatia. 

  1. Mirgo, nauč sa najprv pravopis.Mal by si vedieť,že iba: piť, p.ča a pitralon sa píše z ,,i,, nie myčka.Aj to ,,daľšiu,, tiež nemá chybu.

 2. pepo táto stránka je o radách ako si doma pomôcť a nie je to hodina slovenčiny. ak nevieš ako poradiť tak radšej buď ticho. že či i alebo y je jedno aj tak si pochopil o čom ten človek písal.Ak by som ti dal písať diktát tak by si určite neprešiel. Lebo keď píšeš svoje myšlienky tak sa hneď aj dva krát pomýliš.Skús odpovedať na danú tému namiesto sprostého komentovania..

 3. Ja viem,že táto stránka je o radách, ale ak niekto spraví v pár napísaných vetách väčší počet chýb ako je ich počet, nech nič nepíše a radšej nech si to dá niekomu napísať, lebo si vyslúži iba posmech.K Tvojmu diktátu :nemusíš mať obavu,že by som neprešiel. K napísaním 20 + 10-im tipom ako ušetriť energiu a peniaze v domácnosti, by som snáď len toľko: vo väčšine sú to poriadne ,,haluze,,Také rady a tipy ako je znižovanie jasu a kontrastu alebo znižovanie teploty zo 60 na 30°C počas prania,to nemá chybu. To nie je haluz ale poriadna bomba. Tie armádne sú ,,šuviks,, proti tomu,čo tu niekto vypotil. Vážený pán Denis,každý normálny človek by mal mať svoj vlastný gazdovský rozum a úsudok podľa ktorého by sa mal riadiť a najmä zvážiť, či akákoľvek úspora je hodna tej ceny, ktorú musíš na ňu vynaložiť. Inak sa Ti môže stať,že vynaložené prostriedky sa nevrátia,alebo len čiastočne. V tom prípade je lacnejšie kúpiť si dom na Sicílii a od septembra až do júna bývať tam. Najlacnejšie je však vypnúť energie o 17.00 hodine a zapnúť ich až o 7.00 hod. ráno. Večer na televízor sa môžeš dívať susedovi cez okno a ak je suseda pohľadná, môžeš to mať aj s erotikou.Aby Ti bolo teplo,stačí kúpiť vreco uhlia na zimu a behať s ním na pleci okolo domu. Aj keď nie lacnejšie ale oveľa jednoduchšie je porozmýšľať, ako si zvýšiť príjem do domácnosti tak,aby si nemusel ako ,,čokel ,, a sledovať nejakú zanedbateľnú úsporu energie,ktorá aj pri zvýšení jej ceny,zato ani nestojí. Na záver iba to,čo platí vo všeobecnosti: Múdri sa učí na chybách iných, somár na vlastných !!!!!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.