6 tipov pre moderné bývanie: trendom je inteligentné vonkajšie tienenie
Bývanie nie je len o samotnom dome, v ktorom žijete. Veľmi dôležitou súčasťou je tiež exteriér. Práve tu môžete vytvoriť príjemné a útulné prostredie na stretávanie sa s rodinou a priateľmi. Čo by nemalo chýbať vo vašej záhrade? Obklopte sa prírodnými materiálmi a inšpirujte sa západnými trendmi pre moderné bývanie – zoznámime vás s bioklimatickou pergolou alebo výhodami inteligentného vonkajšieho tienenia.
Galéria
1. Kamenný obklad fasády je trendom číslo jeden
Kameň je unikátny stavebný materiál, ktorý nikdy nezostarne. Využíva sa hojne nielen na stavbu múrikov, ale tiež ako obkladový materiál na fasády. Niektoré moderné domy sú kameňom obložené aj celé, iné len sčasti.
Veľkou výhodou kameňa je jeho odolnosť. Je takmer nezničiteľný, keďže je rezistentný proti mrazu a ďalším nepriaznivým vplyvom. Má tiež výborné izolačné schopnosti a je žiaruvzdorný. Na fasádach sa často stretneme s mramorom, žulou, pieskovcom, travertínom či opukou.
Kamenná fasáda na dome vyzerá úchvatne v kombináciou sa screenovými roletami. Váš dom sa premení v okamihu na štýlové a funkčné bývanie. Vonkajšie rolety vás ochránia nielen pred slnkom, ale tiež vytvárajú súkromie. Časť slnečného žiarenia pohlcujú, časť hneď odrážajú, zaistia vám tak príjemnú klímu v dome aj počas letných dní. Kamenný obklad zasa akumuluje teplo, takže v tropických letných dňoch neprepustí toľko tepla do domu.
2. Vonkajšie tienenie chráni vaše súkromie aj peňaženku
Aké ďalšie prednosti v sebe skrýva vonkajšie tienenie? Ušetríte peniaze za klimatizáciu a regulujete svetlo v interiéri presne podľa potreby. Vonkajšie žalúzie sú stále vo väčšej obľube v rodinných domoch aj v bytoch. Pri výbere sa vždy zamerajte na kvalitu, záruku a vaše priestorové aj finančné možnosti.
Prečo si obstarať vonkajšie tienenie?
- Chráni pred vetrom, dažďom, slnkom.
- Umožní ľahko regulovať dopad svetla do miestnosti.
- Funguje ako zvuková bariéra.
- Vonkajšie rolety dokážu znížiť tepelné straty až o 25 %.
- Hliníkové rolety a žalúzie bránia prehriatiu interiéru – nie je nutná klimatizácia.
- Vďaka širokému výberu farieb a typov lamiel môžete vytvoriť neopozeraný zovňajšok vášho bývania.
Dnešné moderné novostavby musia spĺňať nároky na energetickú náročnosť budov a prakticky s tieniacou technikou počítajú už v projekte domu. Vonkajšie tienenie je ale tiež dizajnovým prvkom. Obľúbené sú napríklad žalúzie vo farbe antracit, ktoré sú okúzľujúce v kombinácii s prírodnými materiálmi aj čisto bielou fasádou. Vďaka moderným technológiám môžete navyše ovládať tienenie aj na diaľku pomocou smartfónu. Hoci aj na dovolenke alebo z kancelárie. Slnečné a veterné snímače zasa umožnia automatické sťahovanie/vyťahovanie žalúzií podľa aktuálneho počasia. Nemusíte teda na nič myslieť, inteligentná domácnosť vyrieši všetko za vás a zaistí vám doma komfortnú teplotu aj presvetlenie miestností.
3. Zastrešenie terasy vytvorí miestnosť navyše
Užívať si jarné a letné dni vonku na záhrade pri akomkoľvek počasí chce každý. Docielite to vďaka zastrešenej terase, ktorá obohatí váš dom o ďalšiu miestnosť. Na zastrešenej terase sa môžete kochať vypestovanými bylinkami a kvetinami a zdržiavať sa na čerstvom vzduchu, aj keď práve prší alebo fúka. Markíza či pergola sú pôvabnými aj praktickými prvkami terasy.
Markíza –pred slnkom vás spoľahlivo ochránia kazetové, otvorené aj bočné markízy z kvalitnej látky, ktorá nestráca sýtosť ani po rokoch používania. Je možné ich doplniť o veterné, slnečné alebo otrasové snímače pre automatické ovládanie bez nutnosti vašej priamej asistencie.
Bioklimatická pergola – je najmodernejším typom zastrešenia terasy. Bezchybne pracuje pri akomkoľvek počasí. Chráni pred slnkom, vetrom, dažďom a dokonca aj snehom. Lamely sú vyrobené z kvalitného hliníka a pri natočení zaisťujú prúdenie vzduchu smerom hore. Pod pergolou je preto veľmi príjemná teplota – jednoducho je možné povedať, že pod bioklimatickou pergolou je aj v tých najväčších trópoch menej horúco, ako pod akoukoľvek inou zastrešenou pergolou.
4. Zimnú záhradu využijete aj v lete
Súčasťou moderných domov sú často tiež zimné záhrady. Cez leto sa však stávajú neobývateľnými. Avšak vďaka vhodnému tieneniu si zimnú záhradu môžete užívať celoročne. Vonkajšie clony sa kotvia priamo na konštrukciu zimnej záhrady. Látku s UV filtrom stiahnete do krycieho boxu, ktorý ju chráni pred poškodením a zašpinením.
Ovládanie je jednoduché. Pomocou elektrického pohonu a diaľkového ovládania funguje na jedno kliknutie. Vonkajšie rolety zaistia, že teplota počas letných dní nebude tak kolísať a rozdiely medzi dňom a nocou nebudú také výrazné. Aj tak je v prípade zimných záhrad nutné počítať s tým, že teplota tu nie je stále rovnaká a niektorým druhom rastlín kolísanie prekáža. Pokiaľ teda zimnú záhradu zvažujete, určite sa vyhnite pestovaniu tropických rastlín. Najvhodnejšou voľbou pre vytvorenie príjemného prostredia na relax sú oleandre, palmy alebo mučenky.
5. Nábytok z paliet a štýlové ohnisko dokreslí moderné bývanie
Pergola je pripravená na letné radovánky, ale teraz premýšľate, ako ju vybaviť? Skvelo vyzerá ratanový nábytok s vankúšmi alebo nábytok z paliet. Vyhrajte sa s farbami a voľte pestré a veselé farby podušiek a vankúšov. Trendy sú sýta žltá, červená alebo oranžová. Kombinujte aj rôzne vzory.
K letu a pergole patrí neodmysliteľne grilovanie. Grilovať je možné síce na bežnom grile, avšak ak chcete ísť s dobou, stavte na moderné záhradné ohnisko. To má väčšinou podobu obrovskej kovovej misky s nôžkami. Ohnisko využijete tak pri opekaní, ako aj ako zdroj tepla pri chladnejších večeroch.
6. Priestranná záhrada sa nezaobíde bez jazierka
Záhradné jazierka a biotopy zažívajú v posledných rokoch obrovský rozmach. Vybudujte si ho na takom mieste, kde je dostatok svetla po celý deň – ideálny je polotieň. Tiež záleží na teréne a okolí. Jazierko by nemalo byť pod stromami, aby doň nepadalo príliš veľa lístia a nečistôt.
Zamyslite sa aj nad filtráciou – na výber máte tlakovú alebo prietokovú filtráciu. Okrajom jazierka venujte dostatočnú pozornosť. Najlepším materiálom je drevo alebo kameň. Vo vode potom nesmie chýbať špeciálna zemina, okysličujúce rastliny, prípadne rybičky.
Jazierko poslúži nielen ako dekorácia záhrady, ale predovšetkým ako milé osvieženie v letných dusnách alebo si ho môžete vybudovať len tak pre radosť. Sledovať, ako vám každý deň rybičky rastú a majú sa čulo k svetu, je zážitok pre deti aj dospelých.
Zdroj: PR článok Climax
Komentáre