Čo s tmavými listami na jabloni

Čo s tmavými listami na jabloni

Pred rokom na jar som si kúpil jabloň ’Gala‘. Stromček vypučal a zdalo sa, že všetko bude v poriadku. Lístočky však na okrajoch začali tmavnúť a schnúť. Ako mám stromček zachrániť?
(Ján M., Partizánske)

Na príčine môže byť slnečný úpal. Mladé pletivá ešte nie sú skoro na jar dostatočne vyzreté a ľahko sa pod vplyvom intenzívneho slnečného žiarenia prehrejú – spália. Ochrana je komplikovaná. Stromčeky môžete prikryť netkanou textíliou. Ďalšou príčinou poškodenia môže byť cicanie rastlinných štiav roztočom jabloňovým. Voľným okom ho neuvidíte (má dĺžku 0,15 mm). Cicia na najmladších častiach listov, tie sa zvinujú na okrajoch, hnednú a odumierajú. Vhodné je použiť na jar akaricídne prípravky Apollo 50 SC, Nissorun 10 WP alebo Vertimec 018 EC. Z biologických „zbraní“ môžete na ničenie nasadiť na jabloň dravého roztoča Typhlodromus pyri.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.