Majorán zo záhradky: Ako ho pestovať a využiť?
Ozdobné listy, príjemná aróma a chuť, ktorú oceníte v klasických mäsových, ale i v rastlinných jedlách – to je majorán, aký poznali už naše prababičky. Dnes si túto bylinku môžete vypestovať v rôznych variantoch na záhradke alebo balkóne. Čo o nej potrebujete vedieť?
Galéria
Majorán (Origanum majoricum) je veľmi citlivý na chlad. Dorastá do výšky 30 až 60 centimetrov. Má sivo-zelené oválne listy a malé biele kvietky, ktoré rastú v zhlukoch. Je veľmi vhodnou bylinkou do interiéru, kde môže rásť počas celého roka, navyše pôsobí veľmi atraktívne – budete mať ozdobu, osviežovač vzduchu a výnimočné korenie v jednom.
Ako pestovať majorán?
Považuje sa za rastlinu nenáročnú na pestovanie. Potrebuje však slnečnú polohu. Ak ho plánujete vysádzať von, zasejte semiačka v interiéri 6 až 8 týždňov pred poslednými mrazmi. Semená vyklíčia za 10 dní.
Keď bude vzduch i pôda prehriata, rastlinky presaďte do záhonu alebo vonkajšieho črepníka. Veľkou výhodou je, že majoránu sa darí vo väčšine typov pôdy a stačí mu len minimálne zalievanie. Najlepšia je však piesčitá pôda.
Vňať je pripravená na zber 5 až 6 týždňov po presadení von (približne 70 až 90 dní od siatia). I keď táto bylinka chlad neznáša, nemala by rásť na mieste, kde nie je cirkulácia vzduchu – tak by ste mohli mať problém nielen s plesňami, ale aj s voškami a roztočmi.
Náš tip: Ak majorán vysadíte do záhrady, priláka užitočný hmyz.
Najlepší je sušený
Jedinečnou vlastnosťou majoránu je, že na rozdiel od mnohých iných byliniek či korenín sa jeho vôňa a chuť sušením nevytráca, ale zlepšuje. Podobá sa oreganu, ale je výrazne sladšia.
Ak chcete vňať sušiť, vytvorte zo stoniek malé zväzky a zaveste ich hore nohami do dobre vetranej tmavej miestnosti. Po vysušení odstráňte listy zo stoniek a tak skladujte. Rozdrvte ich až tesne pred použitím. Pre výraznú chuť odporúčame pridávať do jedál radšej opatrne, neraz stačí len štipka. Je fantastický do polievok, omáčok, šalátov i mäsových jedál, nesmie chýbať v guláši.
Chutí aj škodcom: Čo s nimi?
Žiaľ, majorán nechutí len nám, ale aj škodcom – voškám, roztočom. Na ich odstránenie vždy voľte čo najmenej toxický spôsob. V prvom rade odstráňte burinu a záhradné nečistoty, ktoré škodcov lákajú. Zlikvidujte zamorené rastliny. Na ochranu proti škodcom použite hmyz, ktorý ich požiera. Lokálny výskyt ošetrujte organickým pesticídom. Nezabúdajte opatrne zalievať a zabezpečiť cirkuláciu vzduchu okolo rastliny. Ochoreniam môže zabrániť prípravok s obsahom medi alebo síry.
Pre zaujímavosť: Viete, že v stredoveku sa majorán a oregano používali na ochutenie piva? Chmeľ sa na tieto účely začal používať podstatne neskôr.
Sabína Zavarská
Foto: istock
Komentáre