Andosa nektarinka
Nektarinka s výbornou tovarovou hodnotou. Má obrovské, lesklé plody takmer úplne červenej farby, ktoré sa ľahko oddeľujú od kôstky a sú mimoriadne chutné. Žltá dužina je šťavnatá a málo vláknitá. Strom rastie rýchlo a prináša bohatú úrodu. Puky sa vytvárajú v hornej tretine prútika. Dozrieva v druhej polovici augusta. Je samosprašná.
Vďaka moderným kontajnerovým technikám dnes je v predaji už čoraz viac kontajnerovaných sadeníc ovocných stromov. Ich výhoda je, že ich sadenie je možné v ktoromkoľvek ročnom období. Častejšie sa však ešte aj dnes sadia voľnokorenné sadenice, ktorých jesenné obdobie výsadby trvá od polovice októbra do konca novembra a jarné obdobie výsadby v závislosti od počasia od polovice februára do začiatku apríla. Prípravné práce môžeme začať už v týždňoch pred zakúpením rastliny.
Vykopme jamu a ak je to potrebné vykonajme úplnú výmenu pôdy. Rozmer jamy na pôde dobrej kvality musí byť 50x50x50 cm ale v prípade pôdy zlej, drťovitej kvality, ktorá je príliš pevná, musí byť rozmerov 1x1x1 m. Naplňme jamu zemou očistenou od pýrovitých burín, zmiešanou zrelým maštaľným hnojom, alebo kompostovou pôdou.
Do výsadbovej jamy sa odporúča naliať prostriedok na dezinfekciu pôdy proti medvedíkom a pandravám. Po vykopaní a naplnení dôkladne polejme jamu, aby sa pôda usadila a niekoľko dní ju nechajme tak, aby ju zrážky ďalej usádzali, resp. aby sa aj spodné vrstvy pôdy naplnili vlhkosťou, čo je zárukou rýchleho zakorenenia. Pred vysadením koreň sadeníc postavme do dvoch tretín kmeňa do vody, aby strom dobre nasal vodou.
Bezprostredne pred vysadením trochu ostrihajme korene, ale neorežme ich príliš. Je dobré, ak sa korene dostanú do zeme zapustené do ílovitej kaše, ale v prípade dobre pokropenej jamy, s dobre zhutnenou pôdou, sa nemusíme obávať vyschnutia. Pred zasadením ovocníka v hĺbke 50-60 centimetrov pod hladinou pôdy zapichnime kôl, ktorého časť vyčnievajúca nad zemou je rovnako dlhá ako výška kmeňa. Dôkladnejšie môžeme uchytiť stromček, ak zabijeme tri kolíky a na troch bodoch ho priviažeme o kmeň. Po zapichnutí kolíka umiestnime stromček do jamy tak, aby miesto štiepenia (ktorý označuje vypuklina na spodku kmeňa) v prípade jablone a hrušky bolo na úrovni pôdy a v prípade ostatných ovocných stromov vo výške 5-6 cm od úrovne pôdy a aby bolo nasmerované na sever (kmeň nech stojí rovno). Zmes pôdy obohatenú organickou látkou po vrstvách uložme späť do jamy, a každú vrstvu zhutnime pošliapaním a poliatím. Pri sadení k jednej sadenici ovocného stromu uložme 3- 6 kusov sadiacich tabletiek. Pôsobenie tohto druhu umelého hnojiva je 12 mesiacov, preto jeho jediné použitie nás odbremení od starosti doplnenia výživy na dve vegetačné obdobia.
Komentáre