Dekoratívna jabloň Karneval
Táto dekoratívna jabloň je odolná voči hubovým chorobám. Výborne sa hodí do menších záhrad. Plody majú príjemnú kyslastú, aromatickú chuť. Dozrieva skoro a prináša bohatú úrodu.
Doba dozrievania: september-október. Je možné skladovať až do februára. Na opeľenie sú vhodné všetky ostatné odrody jabĺk.
Návod na pestovanie ovocných stromov
Sadenie ovocných stromov
Vďaka moderným kontajnerovým technikám je dnes v predaji už čoraz viac kontajnerovaných sadeníc ovocných stromov. Ich výhoda je, že ich sadenie je možné v ktoromkoľvek ročnom období. Častejšie sa však ešte aj dnes sadia voľnokorenné sadenice, ktorých jesenné obdobie výsadby trvá od polovice októbra do konca novembra a jarné obdobie výsadby (v závislosti od počasia) od polovice februára do začiatku apríla.
Prípravné práce môžeme začať už pred zakúpením rastliny. Vykopme jamu, a ak je to potrebné, vykonajme úplnú výmenu pôdy. Rozmer jamy na pôde dobrej kvality musí byť 50x50x50 cm, ale v prípade pôdy zlej, drťovitej kvality, ktorá je príliš pevná, musí byť rozmerov 1x1x1 m.
Naplňme jamu zemou očistenou od pýrovitých burín, zmiešanou zrelým maštaľným hnojom, alebo kompostovou pôdou. Do výsadbovej jamy sa odporúča naliať prostriedok na dezinfekciu pôdy proti medvedíkom a pandravám. Po vykopaní a naplnení dôkladne polejme jamu, aby sa pôda usadila a niekoľko dní ju nechajme tak, aby ju zrážky ďalej usádzali, resp. aby sa aj spodné vrstvy pôdy naplnili vlhkosťou, čo je zárukou rýchleho zakorenenia.
Pred vysadením koreň sadeníc postavme do dvoch tretín kmeňa do vody, aby sa strom dobre nasal vodou. Bezprostredne pred vysadením trochu ostrihajme korene, ale neorežme ich príliš. Je dobré, ak korene sa dostanú do zeme zapustené do ílovitej kaše, ale v prípade dobre pokropenej jamy s dobre zhutnenou pôdou sa nemusíme obávať vyschnutia.
Pred zasadením ovocníka v hĺbke 50-60 centimetrov pod hladinou pôdy zapichnime kôl, ktorého časť vyčnievajúca nad zemou je rovnako dlhá ako výška kmeňa. Dôkladnejšie môžeme uchytiť stromček, ak zabijeme tri kolíky a na troch bodoch ho priviažeme o kmeň.
Po zapichnutí kolíka umiestnime stromček to jamy tak, aby miesto štiepenia (ktorý označuje vypuklina na spodku kmeňa) v prípade jablone a hrušky bolo na úrovni pôdy a v prípade ostatných ovocných stromov vo výške 5-
Miesto pestovania
Pri výbere miesta pestovania musíme vedieť, že broskyňa a marhuľa vyslovene miluje slnko, ale ani ostatné druhy ovocných stromov nesmieme zasadiť do tieňa. V prípade viacerých rastlín zvolíme vzájomnú vzdialenosť nasledovne: jabloň, hruška 6-
Starostlivosť a ochrana rastlín
Ovocné stromy v skoro jarnom období je treba podrobiť ochrane rastlín, čo začína umývacím postrekom. Umývací postrek je treba vykonať najneskôr do stavu pučenia, inak nastane odpadnutie kvetov alebo zhnednutie. Ovocné stromy treba ošetrovať aj po tomto období. V tomto čase sa už objavuje škodlivý hmyz a hubové, baktériové ochorenia. U kôstkových ovocí pred obdobím kvitnutia je potrebné venovať zvláštnu pozornosť hubovým ochoreniam, takzvanej monílii a kaderavosti. Ochranou proti týmto ochoreniam treba pokračovať až do opadania kvetov. Počas roka treba pokračovať v postrekoch v 10-14 dňových intervaloch, striedaním ochranných prostriedkov v závislosti od počasia.
Ak počas celého roka odborne ošetrujeme svoje ovocné stromy odborným spôsobom, hojná úroda zdravých ovocí je zaistená.
Orezávanie
Jednou zo základných úloh ošetrovania ovocných stromov je orezávanie Bez orezávania naše stromy skoro zostarnú, ich koruna zhustne a ich plody budú malé. U mladých stromov vytvárame orezávaním ich neskoršiu korunu so základmi ich budúcich plodných častí a v prípade plodných stromov sa snažíme orezávaním udržiavať v rovnováhe rast a vývoj plodov.
Z ovocných stromov sa ostrihávajú najneskôr kôstkovité ovocníky. Sem patrí čerešňa, višňa, marhuľa, broskyňa a mandľa. U broskyne je najrozšírenejší kotlovitý tvar koruny. Môžeme ju vytvoriť z prútu alebo korunového štepu. V prípade prútu sadenicu odrežeme s ponechaním 4-5 pukov nad zvolenou výškou kmeňa. V lete vyberieme priestorovo súmerné 3-4, podľa možnosti rovnako rozvinuté 30-
Druhý najrozšírenejší tvar koruny u kôstkovitých ovocných stromoch je vázovitý tvar koruny. Typický je pre marhuľu, čerešňu a višňu.
Pri vytvorení koruny v tvare vázy musíme v každom prípade bezpodmienečne brať do úvahy tieto faktory:
1. Hlavné vetvy nesmieme nechať rozvetviť z jedného bodu, pretože neskôr sa hlavná vetva môže odštiepiť.
2. U druhov alebo odrôd citlivých na štiepenie musíme vytvoriť prúty hlavných vetiev razantnejším zastrihnutím, dôsledkom čoho sa zníži nebezpečenstvo odštiepenia.
3. V prípade hlavných vetiev druhov alebo odrôd s intenzívnym rastom je potrebné zastrihnúť len veľmi jemne, alebo vôbec, pretože takto sa koruna príliš rýchlo zahustí.
U jabloňovitých stromov udržanie rovnováhy rastu vyžaduje pravidelné orezávanie. Ak si chceme jablone orezávať sami, je užitočné, ak poznáme plodné časti jablone a niekoľko základných pravidiel: V rannom veku pri vytvorení koruny sa musíme snažiť, aby v plodnom veku sa na hlavných vetvách mohli vytvoriť plodné časti v dostatočnom množstve a kvalite. Korunu jablone môžeme tvarovať viacerými spôsobmi, ale najprv ju začneme pestovať ako korunu s centrálnou osou, čo znamená že pozdĺž strednej osi na rôznych úrovniach pestujeme skupiny vetiev, smerujúcich obvykle do 4 rôznych smerov. Na týchto vetvách sa budú vytvárať plodné časti. Najideálnejšie je, ak na konároch a haluziach necháme rásť plodné časti v takzvanom tvare rybích rebier, čiže počas vytvárania koruny odstránime haluze prúty rastúce smerom dole a hore.
Komentáre